Решение по дело №643/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260494
Дата: 13 април 2021 г. (в сила от 2 август 2021 г.)
Съдия: Милена Николова Николова
Дело: 20213110200643
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№260494/13.4.2021г.

 

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XХII състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:  

 

                              СЪДИЯ: МИЛЕНА НИКОЛОВА                     

  с участието на секретаря Елена Пеева, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 643 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на И.П. Палов срещу Електронен фиш за налагане на глоба № **********, издаден от Агенция „Пътна инфраструктура“, с който на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лв. на основание разпоредбите на чл. 179, ал. 3 вр. чл. 187а, ал. 1 ЗДвП за нарушение на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 вр. чл. 102, ал. 2 ЗДвП.

          Жалбоподателят намира издадения електронен фиш за незаконосъобразен, като излага доводи за допуснати съществени процесуални нарушения и нарушение на материалния закон. Отправя искане за отмяна на обжалвания електронен фиш.

В открито съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв. П.М., който излага съображения за допуснато нарушение на материалния закон.

Въззиваемата страна Агенция „Пътна инфраструктура“ се представлява от юрисконсулт Н.А., която навежда доводи за законосъобразност на издадения електронен фиш и моли за неговото потвърждаване, както и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията и доводите, изложени от страните, намира за установено следното:

 

От фактическа страна:

На 03.04.2020 г. е била закупена годишна електронна винетка от «Теленор България» ЕАД със срок на действие до 03.04.2021 г. за лек автомобил до 3,5 тона с регистрационен номер В 0634 НР. Във винетката било посочено, че националността на автомобила е VUВануату.

На 29.04.2020 г. в 12,15 часа лек автомобил "Ауди" с рег. № В 0634 НР, с обща техническа допустима максимална маса 2675 кг., брой оси: 2, категория ППС: Евро 5 преминал покрай устройство – елемент от електронната система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от ЗП, намиращо се в Община Долни Чифлик, на път I-9, км 150 + 249. Устройството отчело, че автомобилът се движи без заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1 от ЗП.

Срещу собственика на ППС - въззивникът И.П.П. бил издаден ЕФ № **********, в обстоятелствената част на който било описано извършеното нарушение. Посочена била правната квалификация на извършеното нарушение по смисъла на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 вр. чл. 102, ал. 2 ЗДвП, като бил определен и размер на наказание с посочено правно основание за налагането му – чл. 179, ал. 3 вр. чл. 187а ал. 1 от ЗДвП. Електронният фиш бил надлежно скрепен с доказателство – снимков материал от техническото средство, справка за винетна такса и справка за собственост на автомобила.

В срок не е постъпило компенсаторно плащане на такса по чл. 10, ал. 2 от ЗП.

 

По доказателствата:

Гореизложената  фактическа обстановка се установява и се потвърждава от приобщените по делото писмени доказателства, а именно: справка за наличие на винетка, справка за собственост на МПС, разпечатка от „Теленор България“ ЕАД, фискален бон от „Теленор България“ ЕАД, справка от електронната система на Агенция „Пътна инфраструктура“ относно МПС с рег. № В 0634 НР, приложение № 2 към Решение № 959 на МС от 2018 г., заповед на председателя на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ с приложен образец на електронен фиш, както и веществени доказателства – 2 бр. снимки.

Събраните по делото писмени и веществени доказателства съдът кредитира изцяло, тъй като същите са непротиворечиви в своята цялост.

 

От правна страна:

Жалбата е депозирана от легитимирано лице, в предвидения в чл. 189, ал. 8 ЗДвП 14-дневен срок и срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна, поради следните съображения:

Обжалваният електронен фиш е издаден в съответствие с разпоредбата на чл. 189ж ЗДвП, като съдържа мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на пътното превозно средство, собственика или вписания ползвател, описание на нарушението, нарушените разпоредби, възможността за заплащане на таксата по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата, размера на глобата, срока и начините за доброволното й заплащане.

Въпреки това същият е издаден съгласно образец, който не е утвърден от управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". Представения по делото образец е утвърден от еднолично от председателя на управителния съвет на АПИ, поради което и е налице допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 189ж ЗДвП, което се явява съществено, доколкото не е спазена предвидената в закона форма за издаване на електронния фиш.

Наред с това е налице и материална незаконосъобразност на издадения електронен фиш. От събраните по делото доказателства се установява, че за моторното превозно средство е била заплатена едногодишна винетна такса, валидна към датата на заснемане на моторното превозно средство.  В електронната винетка погрешно е била посочена като страна на националност на МПС- VU – Вануату, а не – Република България. От деянието не са произтекли каквито и да било вредни последици за състоянието на пътя, както и за здравето и живота на останалите граждани. Предвид това, че е налице неточно вписване на данните при заплащане на винетната такса, както и това, че за жалбоподателя това е първо установено нарушение, съдът намира, че  извършеното нарушение се отличава като такова с изключително ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните случаи от този вид и в този смисъл е налице хипотезата на "маловажен случай" на административното нарушение.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваният електронен фиш следва да бъде отменен като издаден при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и нарушение на материалния закон.

 

По разноските:

Предвид изхода на спора не следва да се присъжда юрисконсултско възнаграждение в полза на въззиваемата страна.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал.1 ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р   Е   Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба № **********, издаден от Агенция „Пътна инфраструктура“, с който на И.П.П. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лв. на основание разпоредбите на чл. 179, ал. 3 вр. чл. 187а, ал. 1 ЗДвП за нарушение на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 вр. чл. 102, ал. 2 ЗДвП.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Варна в 14 – дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

                              

                     

                                         СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: