Определение по дело №5/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 2
Дата: 25 януари 2023 г.
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20237200700005
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 2

 

гр. Русе, 25.01.2023 г.

 

Административен съд - Русе, в закрито заседание на 25 януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ  

 

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията   БАСАРБОЛИЕВА   ч.к.а.н. дело 5 по описа за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

         Производството е по реда на чл. 229 и сл. от АПК вр. чл. 63 г от ЗАНН.

         Постъпила е частна жалба /неточно наименована само „жалба”/ от М.И.В. със съдебен адрес ***, чрез пълномощник – адв. С.С., против Разпореждане /с характер на прекратително определение/  №2931 от 22.11.2022 г. по анд №2132/2022 г. по описа на РРС. Моли съда да отмени разпореждането /с характер на прекратително определение/ и да върне делото на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия. Претендира разноски.

Ответната страна – Директор на РД“АА“-Русе не взема становище по частната жалба.

         Анд №2132/2022 г. по описа на РРС е образувано въз основа на  подадена жалба от  М.И.В., чрез пълномощник – адв. С.С., срещу  НП №38-0002423 от 27.09.2022 г. на директора на РД“АА“-Русе, с което за извършено нарушение по чл.10, параграф 2, изр.1, предл.2 от Реглам. 561/06 във вр. 78, ал.1, т.1 от ЗАвПр и на основание чл.104, ал.1 от ЗАвПр на „НЛМ“ ЕООД, със седалище:гр.Разград, представлявано от Пламен Неделчев Памуков, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1000 лева. Съгласно НП транспортното предприятие не е организирало работата на водача М.И. В. /жалбоподателката/ по такъв начин, че водачът да е в състояние да спазва изискванията на чл.8, параграф 2, изр.2 от Глава II на Регламент /ЕО/ №561/2006 г. като на 15.11.2021 г……..“.

         С оспореното пред настоящата инстанция разпореждане /с характер на прекратително определение/ производството по анд №2132/2022 г. по описа на РРС е прекратено, а жалбата срещу НП №38-0002423 от 27.09.2022 г. на директора на РД“АА“-Русе, върната на подателя й - М.И.В., действаща чрез пълномощника – адв.С.С..

         Частната жалба на М.И.В., чрез пълномощник – адв. С.С., е подадена от процесуално легитимирана страна, при наличие на правен интерес и в предвидения за това преклузивен срок, поради което е допустима. Разгледана по същество, тя се явява неоснователна.

За да постанови оспореното в настоящото производство разпореждане /с характер на прекратително определение/  за прекратяване на производството по жалбата на М.И.В., чрез пълномощник – адв. С.С. против срещу НП №38-0002423 от 27.09.2022 г. на директора на РД“АА“-Русе районният съд е приел, че жалбата е недопустима поради това, че е подадена от лице нямащо представителна власт за подаване на жалба срещу НП от името на наказаното юридическо лице - „НЛМ“ ЕООД. В определението  съдът е изложил подробни съображения в подкрепа на решаващия си довод.

         Разпореждането /с характер на прекратително определение/  е правилно като краен резултат, но по различни от изложените от РРС съображения.

В случая, в подадената пред РРС въззивна жалба оспорващата страна е ясно и недвусмислено заявена - това е физическото лице М.И.В., действаща чрез пълномощник – адв. С.С.. Поради това, противно на приетото от районния съд,  без всякакво значение е дали подателят на жалбата има представителна власт по закон по отношение на субекта, който разполага с правото на обжалване на издаденото НП – наказаното юридическото лице „НЛМ“ ЕООД. Същото се отнася и до процесуалния представител – адвокат Ст.С., тъй като той се легитимира като такъв на подателката на жалбата пред РРС – М.В. и не претендира учредено процесуално представителство по отношение на горепосоченото юридическо лице.

Обжалването на наказателните постановления е уредено в Раздел  V на ЗАНН „Обжалване на наказателните постановления, решения, предупрежденията, резолюциите и електронните фишове“. Субективното право на  жалба пред районния съд  принадлежи и може да бъде упражнено от правни субекти, за които законът изрично е признал правен интерес за това. Разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН определя лимитативно кръга от субекти, на които принадлежи процесуалното право на оспорване – нарушителят, поискалият обезщетение и собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, както и прокурорът. С оспореното пред РРС наказателно постановление е наложено наказание на юридическото лице - „НЛМ“ ЕООД, а не на подателката на жалбата до въззивния съд - М.И.В.. Последната не попада сред визираните категории лица в чл.59, ал.2 от ЗАНН и следователно оспорването е направено при отсъствие на процесуална легитимация за това. Такава легитимация не може да бъде обоснована с наведените в частната жалба доводи и обстоятелства. Други лица, като действителният извършител на нарушението, ако е различен от посочения в АУАН и  НП, в какъвто смисъл частният жалбоподател твърди, че наказващият орган неоснователно е съставил АУАН на работодателя /наказаното юридическо лице/, а не на работника /жалбоподателката пред РРС и в настоящото производство - М.В./, не разполагат с право на жалба срещу издадения краен санкционен акт по ЗАНН. Дори лицето да е съпричастно към извършване на нарушението, ако то не е било санкционирано с НП, то не е процесуално легитимирано да го оспори. Право на обжалване на НП от трети лица непроизтича и на основание евентуално допуснати съществени процесуални нарушения при съставяне на АУАН и издаване на процесното НП, в какъвто смисъл доводите на жалбоподателката за обратно са неоснователни. Без всякакво значение за процесуалната легитимация за оспорване са и наведените в частната жалба твърдения за произлезли от издаденото НП имуществени последици за М.В. по причина плащане на имуществената санкция от работодателя /наказаното с НП юридическо лице/ и реализиране от негова страна спрямо работника /жалбоподателката/ на ограничена имуществена отговорност при условията на КТ. Касае се за трудово-правни отношения между работодател и служител, които категорично са неотносими към производството по реализиране на административно-наказателната отговорност за извършено административно нарушение по реда на ЗАНН.

 Като е прекратил производството като недопустимо РРС е постановил правилен съдебен акт, който следва да бъде потвърден от настоящата инстанция. При този изход на делото на жалбоподателката не се следва присъждане на разноски за касационното производство

Мотивиран така и на основание чл. 63 г от ЗАНН във вр. с чл.236 във вр. с чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Разпореждане /с характер на прекратително определение/  №2931 от 22.11.2022 г. по анд №2132/2022 г. по описа на РРС, с което производството по делото пред РРС е прекратено, а жалбата срещу НП №38-0002423 от 27.09.2022 г. на директора на РД“АА“-Русе е върната на подателя й - М.И.В., действаща чрез пълномощника – адв.С.С..

         Определението не подлежи на обжалване.

                                                                              

                                                                        

                                                                    

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

                                                  

 

                                                                             

                                                                              ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                                               

                                                                                                 

                                                                                                  2.