Решение по дело №1964/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260178
Дата: 18 септември 2020 г. (в сила от 24 октомври 2020 г.)
Съдия: Андон Вълков Вълков
Дело: 20202120201964
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260178

 

гр. Бургас, 18.09.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, LI НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично съдебно заседание, проведено на 03.09.2020 г., в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНДОН ВЪЛКОВ

 

при участието на секретаря Милица Димитрова, като разгледа НАХД № 1964 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 - 63 ЗАНН.

Образувано е по жалба на О. Б., ЕИК *********, чрез ю.к. Т. Р. Г., срещу Електронен фиш  К № 2936260, издаден от ОДМВР-Бургас, с което за нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП, вр. с чл. 21, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4, вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП, на А. Д. М., като законен представител на „О. Б.“ ЕООД, е наложено административно наказание "глоба" в размер на 400 лева.

Жалбоподателят оспорва наказателното постановление като незаконосъобразно и излага съображения в тази насока.

Редовно уведомен, жалбоподателят не се явява, не се представлява. По делото е постъпила писмена защита от процесуалния представител.

Административнонаказващият орган – ОДМВР - гр. Бургас, редовно уведомен, представител не се явява.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията на страните, намира за установено следното от фактическа страна:

В представения по делото Електронен фиш К № 2936260 е отразено, че на 11.08.2019 г., в 03:18 часа, в гр. Б., на ПП-Е773, км. 491, до бензиностанция „Ромпетрол“, в посока от кв. В. към КПП-1, стационарно техническо средство № 00209D32D4F9 е заснело движещ се със скорост от 125 км/ч. лек автомобил - "Шкода Рапид", с рег. № …, собственост на О. Б. ЕООД.

По делото е представена снимка № 178 (л. 6, 14, 30), на която е заснето едно МПС, движещо се в посока към КПП-1, гр. Б. От представените три хартиени екземпляра на снимката обаче не може да се установи какъв е моделът, марката, цвета и регистрационният номер на заснетото МПС.

По делото са представени удостоверение за одобрен тип средство за измерване и протокол за проверка от БИМ.

От представените по делото – пътен лист и справка на GPS на МПС се установява, че на въпросната дата и час, същото не е било  в движение.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена от събраните по делото материали по АНП, както и писмените доказателства, събрани в хода на съдебното производство.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издадения фиш относно законосъобразност и обоснованост, както и относно справедливостта на наложеното административно наказание и предвид така установената фактическа обстановка, направи следните правни изводи:

Жалбата е подадена в преклузивния четиринадесетдневен срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, вр. с чл. 189, ал. 8 ЗДвП, и пред надлежния съд, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество и основателна по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4 ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане. В § 6, т. 65 от допълнителните разпоредби на ЗДвП е дадена легална дефиниция на понятието автоматизирани технически средства и системи. Това са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.

Легалната дефиниция на понятието "електронен фиш" се съдържа в § 1 от ДР на ЗАНН, която дефиниция е възпроизведена и в § 6, т. 63 от ДР на ЗДвП и съгласно които ЕФ е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства.

В случая, ЕФ е издаден от ОД на МВР Бургас, като компетентността на наказващия орган произтича по силата на закона – териториалната структура на Министерство на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението - чл. 189, ал. 4, изр. 2-ро от ЗДвП. Самият електронен фиш е издаден от компетентен орган, поради което не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяна на електронния фиш на това основание. В ЕФ точно е посочено мястото на извършване на нарушението, както и ограничението на скоростта, което е действало на това място.

Независимо от горното, съдът намира, че обжалваният електронен фиш следва да бъде отменен поради недоказаност на нарушението. От снимковия материал се установява, че на 11.08.2019 г., в 03:18 часа, до бензиностанция „Ромпетрол“, е заснето едно МПС, движещо се в посока към КПП-1, гр. Бургас. От представените три хартиени екземпляра на снимката (черно-бяло изображение на л. 6, 14, 30) обаче не може да се установи по безспорен начин каква е марката, модела, цвета и регистрационният номер на заснетото МПС. На снимката е изведен и регистрационен номер, който обаче е недостатъчно четлив и от различните хартиени носители, представени по делото, не може да се установи еднозначно кой е номера на заснетото МПС. Снимката е тъмна, с недостатъчно добра резолюция, и не дава възможност да се направи категорично и доказано еднозначно заключения за рег.номер. Нещо повече, по делото се представиха доказателства /пътен лист на /л. 7 и 31/ и подробна справка от GPS с времеви и териториални параметри, изминати километри, скорост на МПС, разход на процесния автомобил /л. 8 и л. 32/, неоспорени от ответната страна, които допълнително задълбочават съмнението относно верността на рег. номер на заснетия автомобил. Видно от същите в този момент л.а. "Шкода Рапид", с рег. № …, не е бил в движение (от 10.08.2019 г. 18:45:08 ч. до 11.08.2019 г. 11:24:08 ч. или общ престой от 16 ч и 39 мин). При тези данни, според настоящия състав, се поражда основателно съмнение и не става ясно кой е  автомобила, нарушил правилата за движение по пътищата, движейки се с превишена скорост.

Съдът намира, че фактическата обстановка не е установена по един несъмнен начин, от което следва, че не е установен и извършителя на нарушението.

Предвид изложеното, обжалваният електронен фиш се явява незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба Серия К № 2936260, издаден от ОДМВР-Бургас, с който за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП, вр. с чл. 21, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4, вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП, е наложено административно наказание "глоба" в размер на 400 лева.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административен съд – Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.