Решение по дело №127/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 140
Дата: 11 юли 2023 г. (в сила от 11 юли 2023 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20237110700127
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

      140                                                     11.07.2023г.                                    град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                    

на пети юли                                                                    две хиляди двадесет и трета година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛИНА СТОЙЧЕВА                                                              

ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                             2.НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

с участието на секретаря Ирена Симеонова

и в присъствието на прокурор Михаил Крушовски от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 127 по описа за 2023г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

                                                                  

            Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

            „Ф.Е.М.“ ЕООД, ЕИК  със седалище и адрес на управление *** със законен представител управителя С К Ц обжалва решение №58/15.03.2023г. по а.н.д.№871/2022г. на РС - Кюстендил. Релевира касационните основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане се свързва с липса на противоправно деяние поради дългогодишното извозване на отпадъците на общината и на други фирми на депото в с.Радловци, за което представя 5бр. фактури от 2019г. и 2020г. за извозване на отпадъци с получател ОП „Чистота“ – Кюстендил и договор от 28.01.2016г. с ОП „Чистота“ – Кюстендил. Нарушението на процесуалните правила е поради неизяснена фактическа обстановка и липса на мотиви в решението по възраженията в жалбата. Моли за отмяна на решението и отмяна на НП, евентуално връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда.

В с.з. пълномощникът на касатора поддържа жалбата. Претендира деловодни разноски пред районния съд.

            В с.з. пълномощникът на ответния директор на РИОСВ – София оспорва жалбата като неоснователна.

            Представителят на КОП дава заключение, че решението на районния съд е правилно, обосновано и съобразено със събраните по делото доказателства, поради което не са налице касационни основания за неговата отмяна. Моли за оставянето му в сила. Касационната жалба намира за неоснователна и моли да не бъде уважавана.                                                                                                                                                                                                                                                                              

Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №45/25.03.2022г. на директора на РИОСВ – София, с което на „Ф.Е.М.“ ЕООД за нарушение на чл.134, ал.1, т.1, пр.1 във вр. с чл.29, ал.2, пр.2 от ЗУО е наложена имуществена санкция в размер на 2 000лв.

            От приетите по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че на 06.04.2021г. служители на РИОСВ – София извършили проверка по сигнал в ПИ с идентификатор 61457.44.28 в землището на с.Радловци, община Кюстендил, който имот е под приюта за безстопанствени кучета. На място специализиран камион марка „М“ с рег.№****с надпис на каросерията „Ф Е изсипвал съдържанието на превозваната от него гондола – неопасни производствени отпадъци, представляващи купчини от текстилни изрезки, кашони и картонени тръби с платове с етикет на фирма „В. Във връзка с предписание до дружеството, на 23.07.2021г. са представени писмени доказателства, от които е установено, че камионът е собственост на „Ф.Е.М.“ ЕООД и че дружествата „В“ ЕООД, „В ЕООД и „С ЕООД са предали производствени отпадъци с код 040222 в количество от 0.510т за депониране на сметище. Съгласно извадка от ИС на АГКК, поземлен имот с идентификатор 61457.44.28 представлява земеделска територия и е частна общинска собственост. Св.И  /еколог в общината/ е обяснила, че отпадъците са изсипани на площадка за временно съхранение на отпадъци. Св.Ц /упълномощено лице на дружеството/ е посочил, че фирмата има договор с 20 фирми, на които извозва отпадъците на депото в с.Р където и общината е извозвала своите отпадъци, макар и да е налице затворено сметище. Съгласно писмо от община Кюстендил, на територията на общината няма регионално депо или друго действащо съоръжение за обезвреждане на твърди битови отпадъци.

Съдът е формирал правен извод за компетентност на актосъставителя и АНО, спазване на изискванията по чл.42 и чл.57 от ЗАНН и на процедурата по ЗАНН. По съществото на спора съдът е приел доказано противоправно деяние от санкционираното дружество и законосъобразно наложена имуществена санкция. По посочените правни доводи съдът е потвърдил оспореното НП. На основание чл.63д, ал.4 от ЗАНН съдът е осъдил дружеството да заплати на РИОСВ – София 120лв. разноски за юрисконсултско възнаграждение.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон, решението е правилно. Съображенията за това са следните:

При разглеждане на спора районният съд е спазил принципа по чл.13 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН за разкриване на обективната истина по реда и със средствата на закона. Изводите е формирал след анализ на събраните по делото относими и допустими доказателства. Отсъства твърдяното от касатора нарушение на процесуалните правила. Посредством годни доказателства съдът е изяснил фактическата обстановка по спора. Решението има съдържанието по чл.339, ал.1 и ал.2 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН. В изводите на съда за законосъобразно проведена процедура по ЗАНН и за доказано деяние се съдържа отговор на релевираните в съдебното производство възражения на оспорващия. Касационният съд споделя изводите на районния съд за спазена процедура по ЗАНН.

Правилен е извода на съда и по съществото на спора за доказано противоправно деяние.

От приобщените по делото на районния съд доказателства /писмени и гласни/ е установено, че на 06.04.2021г. в ПИ с идентификатор 61457.44.28 с предназначение земеделска земя, частна общинска собственост специализиран камион на санкционираното дружество е изсипал съдържанието на превозваните неопасни производствени отпадъци. Мястото на деянието не представлява действащо регионално депо, т.к. е спряно от експлоатация и рекултивирано в края на 2019г. Мястото не представлява друго действащо съоръжение за обезвреждане на отпадъци. Не е разрешена площадка в полза на дружеството или на трето лице, притежаващо разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл.35 от ЗУО. Доказателствата сочат за нерагламентирано изхвърляне на неопасни отпадъци от дружеството в нарушение на забраната по чл.29, ал.2 от ЗУО, което деяние се наказва по чл.134, ал.1, т.1, пр.1 от ЗУО.

Касационният съд споделя и извода на районния съд за законосъобразно определен и наложен размер на имуществената санкция, като съобразен с правилата на чл.27, ал.1-3 във вр. с чл.83, ал.2 от ЗАНН предвид количеството на отпадъка, което не е в малък размер /0.510т./ и значимостта на охраняваните обществени отношения по чл.1 от ЗУО за защита на околната среда и човешкото здраве.

Неоснователно касаторът възразява, че дейността му е в унисон с установена във времето практика по извозване на отпадъци от общината и от други фирми на посоченото общинско място. Това обстоятелство не изключва съставомерността на деянието, нито определя неговата маловажност или малозначителност. Нарушението на законовите правила от други стопански субекти е ирелевантно за отговорността на дееца за конкретното деяние по арг. от чл.6 от ЗАНН.

Поради законосъобразността на НП, правилно съдът е присъдил в полза на РИОСВ – София разноски за юрисконсултско възнаграждение. По делото органът е представляван от юрисконсулт и разноските са поискани своевременно до приключване на съдебните прения. Размерът на разноските е съобразен с правилото на чл.63д, ал.4 и ал.5 от ЗАНН във вр. с чл.27е от Наредба за заплащането на правната помощ във вр. с чл.37, ал.1 от ЗПП.

Районният съд е постановил правилно решение, което ще се остави в сила.

Поради изхода от спора, неоснователно е искането на касатора за деловодни разноски за адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  решение №58/15.03.2023г. по а.н.д.№871/2022г. на РС - Кюстендил.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

         ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

 

                           2.