Решение по дело №10313/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6856
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 9 октомври 2019 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20191100510313
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. София, 09.10.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI -17 състав, в закрито заседание на девети октомври две хиляди и деветнадесета година,  в следния състав: 

                                                    

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВА КАЦАРСКА

                                                               ЧЛЕНОВЕ : НЕЛИ АЛЕКСИЕВА

                ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА         

 

като  разгледа докладваното от съдия Господинова в.гр.д. № 10313 по описа  за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 435, ал. 3 ГПК.

Образувано е по жалба, подадена от длъжника „П.и.“ ЕООД срещу постановление за възлагане на недвижим имот, представляващ двуетажна жилищна сграда, построена до степен „груб строеж“, находяща се в с. Мрамор, район Връбница, ул. „****, постановено на 07.06.2019 г. по изп.д. № 20148410413796 по описа на ЧСИ Н.М., с рег. № 841 в КЧСИ, с район на действие СГС.

Жалбоподателят счита, че процедурата по провеждане на публичната продан е опорочена, тъй като наддаването не е извършено надлежно и имуществото не е възложено на на-високата цена. Твърди, че наддавателното предложение на участвалия в публичната продан купувач не съдържа изискуемите по закон реквизити, както и че към него няма приложени доказателства за това, че е внесен задатък за участие в публичната продан. Заявява, че постъпилото наддавателно предложение не е било отразено във входящия регистър на съда. Позовава се на това, че в наддаването е взело участие лице, което не е имало право да наддава. Твърди, че обявлението за насрочената публична продан не съдържа изискуемите по закон реквизити, както и че не е обявено надлежно.

Първоначалният взискател и присъединените в производството взискатели не заявяват становище по подадената жалба.

В приложените към жалбата мотиви частният съдебен изпълнител посочва, че същата е неоснователна. Счита, че наддаването при проведената публична продан е извършено надлежно, като за купувач е обявено лицето С.А., който е внесъл дължимия задатък за участие в публичната продан, подал е валидно наддaвателно предложение, което е и единствено такова.

 

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

От представените от съдебния изпълнител материали по изп.д. № 20148410413796 по описа на ЧСИ Н.М., с рег. № 841 в КЧСИ, с район на действие СГС, се установява, че жалбоподателят има качеството на длъжник в образуваното изпълнително производство за принудително събиране на присъдени в полза на взискателя парични вземания.

В чл. 435, ал. 2 и ал. 3 ГПК изчерпателно са посочени изпълнителните действия, които подлежат на обжалване от длъжника, като в чл. 435, ал. 3 ГПК е предвидена възможността му да обжалва и постановлението за възлагане, но само поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена. Освен това съдът съобразява и задължителните указания, дадени с т. 8 от Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015 г., постановено по тълк. д. № 2/2013 г. по описа на ОСГТК на ВКС, съгласно които част от наддаването са действията на съдебния изпълнител и наддавачите във връзка с подадените тайни наддавателни предложения в продължение на пълния срок за това и действията на страните с право на изкупуване, както и действията на съдебния изпълнител и наддавачите при провеждане на наддаването с явни наддавателни предложения с фиксирана стъпка. На проверка при обжалване на постановлението за възлагане подлежи и действието на съдебния изпълнител по обявяването на купувач, но само по отношение на това дали имотът е възложен на лицето, предложило най-високата цена.

При съобразяване на оплакванията, направени от длъжника в подадената жалба, може да се приеме, че той оспорва изготвеното в изпълнителното производство постановление за възлагане на недвижим имот, представляващ двуетажна жилищна сграда, построена до степен „груб строеж“, находяща се в с. Мрамор, район Връбница, ул. „****, с доводи за това, че действията на наддавачите във връзка с подаване на тайните наддавателни предложения са ненадлежно извършени, както и за това, че действията на съдебния изпълнител по обявяване на тайните наддавателни предложения не са надлежно извършени, тъй като не отговарят на законовите изисквания, предвидени в чл. 489 ГПК. Ето защо и предвид изложеното за това, кога длъжникът има установено от закона право да обжалва постановлението за възлагане на недвижимия имот, следва да се приеме, че подадената жалба в тази й част е допустима и следва да се разгледа по същество. Тя е подадена и в законоустановения срок за това, при съобразяване, че жалбоподателят е надлежно уведомен за изготвеното постановление за възлагане на 17.06.2019 г.

Съдът намира, че от представените по делото доказателства, се установява, че по изпълнителното дело в процедурата по публична продан на имота, представляващ двуетажна жилищна сграда, построена до степен „груб строеж“, находяща се в с. Мрамор, район Връбница, ул. „****, е направено едно валидно наддавателно предложение, което е подадено от лицето С.А.А., като то е постъпило в канцеларията на СРС в срока по чл. 488, ал. 1, изр. 2 ГПК, в запечатан плик, подписано е лично от физическото лице - наддавач, съдържа посочване с цифри и думи на цената, на която се предлага да бъде възложен недвижимия имот, като към него е представена и квитанция за внесен задатък в посочения в чл. 489, ал. 1 ГПК размер, който в случая с оглед началната цена, от която е започнала проданта на имота, възлиза на 19 800 лв. Следователно подаденото от С.А. наддавателно предложение е надлежно извършено, при спазване на предвидения в ГПК ред за това.

Освен това, от обстоятелствата, обективирани в протокола от 28.05.2019 г. за обявяване на наддавателните предложения по насрочената публична продан и за обявяване на купувач на недвижимия имот, собственост на длъжника, се установява, че всички действия на съдебния изпълнител по обявяване на постъпилите наддавателни предложения, са извършени надлежно, както и че недвижимият имот, предмет на проведената публична продан, е възложен по най-високата предложена цена, която в случая е една единствена, доколкото само едно лице е участвало в наддаването.

От съдържанието на този протокол е видно, че за участие в наддаването е допуснато физическото лице, което е направило надлежно наддавателно предложение. По делото не са представени доказателства, от които да се установява, че наддавачът, допуснат до участие в публичната продан е сред лицата по чл. 490 ГПК, които съгласно посочената норма не могат да участват в наддаването, поради което и възражението на жалбоподателя в тази насока е напълно неоснователно. Установява се, че в случая е спазена и процедурата по чл. 492, ал. 1 ГПК – в присъствието на явилия се наддавач помощник - частният съдебен изпълнител е обявил постъпилото наддавателно предложение, като наддавачът и наддавателното предложение са вписани в съставения за това протокол. Предвид неявяването на други наддавачи освен този, който е направил тайното наддавателно предложение, не е била предложена устно по-висока цена за имота по реда на чл. 492, ал. 2 ГПК. Ето защо и за купувач на недвижимия имот в с. Мрамор е обявено лицето С.А.А., което е предложил най-високата цена от 198 000 лв.

Както беше посочено, съгласно чл. 435, ал. 3 ГПК постановлението за възлагане може да бъде оспорено пред съда от длъжника само с доводи, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена. Действията на съдебния изпълнител по разгласяване на проданта, включително тези по съставяне на обявлението за публичната продан и неговото обявяване по предвидения в закона ред, са такива, които не са част от наддаването, а го предхождат, поради което те излизат извън предмета на проверка при обжалване на постановлението за възлагане /в тази насока са мотивите, изложени в т. 8 от Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015 г., постановено по тълк. д. № 2/2013 г. по описа на ОСГТК на ВКС/. Ето защо и съображенията, изложени в подадената жалба, за незаконосъобразността на действията на съдебния изпълнител по определяне на началната цена, от която да започне публичната продан, както и за това, че проданта не е разгласена съобразно изискванията на чл. 489 ГПК, изобщо не следва да бъдат разглеждани от настоящия съдебен състав.

След като не се установи да е допуснато нарушение на процесуалните правила, регламентиращи извършването на наддаването в производството по публична продан на недвижим имот, представляващ двуетажна жилищна сграда, построена до степен „груб строеж“, находяща се в с. Мрамор, район Връбница, ул. „****, и доколкото се доказа, че този имот е възложен по най-високата предложена цена, то подадената от длъжника жалба следва да се остави без уважение.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата, подадена от длъжника „П.и.“ ЕООД срещу постановление за възлагане на недвижим имот, представляващ двуетажна жилищна сграда, построена до степен „груб строеж“, находяща се в с. Мрамор, район Връбница, ул. „****, постановено на 07.06.2019 г. по изп.д. № 20148410413796 по описа на ЧСИ Н.М., с рег. № 841 в КЧСИ, с район на действие СГС.

 

Решението не подлежи на обжалване на основание чл. 437, ал. 4 ГПК.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.