Решение по дело №1637/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1304
Дата: 13 октомври 2020 г.
Съдия: Чавдар Димитров Димитров
Дело: 20207040701637
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№  1304            13.10.2020 годинаград Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX АДМИНИСТРАТИВЕН СЪСТАВ, на двадесет и четвърти септември, две хиляди и двадесета година, в публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

ЧЛЕНОВЕ:   1.  ХРИСТО ХРИСТОВ

                               2. МАРИНА НИКОЛОВА

 

секретар:  В. С.

прокурор: Христо Колев

сложи за разглеждане докладваното от съдия Чавдар Димитров КАНД номер 1637 по описа за 2020 година.

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от директора на Регионална дирекция –Бургас при Комисията за защита на потребителите, против Решение № 139/29.05.2020 г., постановено по АНД № 185/2020 г. по описа на Районен съд - Несебър, с което е отменено наказателно постановление № 45151/06.01.2020 г. на директора на Регионална дирекция за областите Бургас, Сливен и Ямбол, със седалище Бургас към Главна дирекция "Контрол на пазара" при Комисия за защита на потребителите. С наказателното постановление на „Пи енд Пи Маунтин“ ЕАД е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лв., за нарушение на  чл. 114, т. 2 от Закона за туризма (ЗТ), на основание чл.208 от същия закон. Касаторът твърди, че решението е неправилно и иска да бъде отменено, а по съществото на спора - да бъде потвърдено наказателното постановление.       В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се представлява .

Ответникът – „Пи енд Пи Маунтин“ ЕАД, редовно уведомен, не се представлява.

Участващият в процеса представител на ОП - Бургас счита, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК. Разгледана по същество същата се явява неоснователна поради следните съображения:

С наказателното постановление, „Пи енд Пи Маунтин“ ЕАД е наказано за нарушение на  чл. 114, т. 2 от Закона за туризма – предоставя туристически услуги в туристически обект, който не отговаря на изискванията за определената му категория. Според наказателното постановление на 15.07.2019 г., при направена проверка в обект хотел „Гранд хотел Свети Влас“, гр. Свети Влас, е открито следното несъответствие: хотелът не разполага със собствен паркинг, няма оборудвана и обзаведена стая за инвалиди, няма оборудвана тоалетна за инвалиди във фоайето на хотела.

Нарушението е установено при проверка на обекта, за което е съставен констативен протокол и акт за установяване на административно нарушение (АУАН), който е връчен на лицето. Въз основа на акта е издадено процесното НП.

За да постанови решението си районният съд е приел, че посочената като нарушена разпоредба на  чл. 114, т. 2 от ЗТ по своята същност е бланкетна норма и изисква наказващият орган да се позове на конкретна разпоредба от Наредбата по чл. 121, ал. 5 от ЗТ, която счита, че в случая е нарушена. Счел е, че това е довело до нарушаване правото на защита на наказаното лице, поради което е отменил НП.

Така постановеното решение е правилно.

Обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно, като същото не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на санкцията. В хода на съдебното следствие са събрани гласни и писмени доказателства, които заедно с възраженията на жалбоподателя, съдът е разгледал и обсъдил обективно, поради което на основание чл.221, ал.2, изр. второ от АПК /в сила от 01.01.2019г./, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне. Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи.

Според  чл. 114, т. 2 от Закона за туризма лицата извършващи хотелиерство и/или ресторантьорство в туристически обект по чл. 3, ал. 2, т. 1, т. 2 и т. 3 са длъжни да предоставят туристически услуги в туристически обект, който отговаря на изискванията за определената му категория съгласно Наредбата по чл. 121, ал. 5 от ЗТ.

Санкцията е наложена на основание чл. 208 от ЗТ, според който хотелиер или ресторантьор, който в категоризиран туристически обект предоставя туристически услуги, които не съответстват на изискванията за определената категория, се наказва с глоба в размер от 200 до 1 000 лева, а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 1 000 до 3 000 лева.

При проверката е установено, че стопанисвания от дружеството ресторант не отговаря на изискването за категория "четири звезди“. Така описаното нарушение е посочено и в съставените констативни протоколи, които са подписани от нарушителя. В констативен протокол № 2661887/15.07.2019 г. не е разписано по кои точно разпоредби от Наредба за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения и за реда за определяне на категория, отказ, понижаване, спиране на действието и прекратяване на категорията приета с ПМС № 217 (Наредбата), е констатирано нарушение. За дружеството е останало неизяснено в какво точно се изразяват нарушенията. Такова позоваване липсва в АУАН и в НП. В тази връзка съдът намира за нужно да отбележи, че нормата на  чл. 114, т. 2 от ЗТ е препращаща и съдържанието й се допълва от текстовете на приложимата към датата на проверката Наредба. Именно в Наредбата са посочени изискванията, на които трябва да отговаря съответното категоризирано заведение и неизпълнението на които е констатирано.

Посоченото по-горе нарушение на процедурата по издаване на наказателното постановление е съществено, тъй като води до нарушаване правото на защита на санкционираното дружество, поради което наказателното постановление е незаконосъобразно и като такова правилно е отменено от районния съд.

Атакуваното съдебно решение е обосновано с оглед на събраните по делото доказателства и съответно на приложимия процесуален и материален закон. Същото е постановено от териториално и родово компетентен съд в пределите на правораздавателната му власт (чл.59 от ЗАНН).

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл. І-во АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, Бургаският административен съд XIX-ти състав,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 139/29.05.2020 г., постановено по АНД № 185/2020 г. по описа на Районен съд - Несебър.            

        

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                   2.