Присъда по дело №384/2016 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 9
Дата: 23 март 2017 г. (в сила от 8 април 2017 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20165520200384
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 5 декември 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

                                    

                                              № 9

 

гр. Раднево, 23.03.2017год.

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Радневският районен съд, на двадесет и трети март две хиляди и седемнадесета година в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

 

при секретаря Ж.М. и в присъствието на прокурор Р- И. разгледа докладваното от съдията ВЪЛЧАНОВА НОХ дело № 384 по описа за 2016 година, и въз основа данните по делото и закона

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Р. М. А., родена на *** г. в гр. Б., адрес ***, български гражданин, начално образование, безработна, неомъжена, осъждана, ЕГН : ********** за ВИНОВНА в това, за периода от 01.02.2016г. до 30.09.2016г. в с. К., общ. Р., след като е осъдена с Решение №259/07.05.2015г по гр. дело №1072/2014г. по описа на Районен съд – гр. Р., влязло в законна  сила от 04.06.2015г , да издържа свои низходящи – децата си Б.К.Г., ЕГН:********** и Н.К.Г. ЕГН ********** , съзнателно не е изпълнила задължението си в размер на две и повече месечни вноски, а именно: 8 /осем/ месечни вноски по 90,00 /деветдесет/ лева за всяко дете на обща стойност за посочения период 1440,00 /хиляда четиристотин и четиридесет/ лева, като деянието е извършено повторно – извършила е престъплението след като е била осъдена с влязла в сила присъда по НОХД № 32/2016 г. на Районен съд Р. за друго такова престъпление за което и на основание чл. 183, ал.4 вр с  ал. 1, вр. с чл.28, ал.1 от НК я ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ -  мярка за контрол и въздействие без лишаване от свобода на основание чл.42 а ал. 2 т. 1 и т. 2 от НК , във връзка с чл.42 а ал. 1 от НК, а именно:

          „задължителна регистрация по настоящ адрес с явяване и подписване на осъдения пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА при периодичност на срещите два пъти седмично

          „задължителни срещи с пробационен служител” за срок от  ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА

 

           Присъдата може да се обжалва или протестира пред Старозагорски окръжен съд в 15 дневен срок от днес.

 

 

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

      МОТИВИ към присъда № 9/23.03.2016г. по НОХД № 384/2016год.

                                    по описа на Районен съд –Р.

 Районна прокуратура – Р. е внесла обвинителен акт срещу Р. М. А. ЕГН ********** по обвинение за това, че в периода от 01.02.2016г. до 30.09.2016г. в с.К. общ. Р., след като е осъдена със Решение № 259/07.05.2015г. по гр. дело №1072/2005г. по опис на Радневски районен съд, да издържа свои низходящи – децата си Б.К.Г. ЕГН ********** и Н.К.Г. ЕГН **********, съзнателно не изпълнила задължението си в размер на две и повече месечни вноски, а именно осем месечни вноски по 90,00 лева за всяко дете на обща стойност 1440,00 лева, като деянието е извършено повторно-извършила е престъплението след като е била осъдена с влязла в сила присъда по НОХ № 3282016г. на РС гр.Р. за друго такова престъпление - престъпление по чл. 183, ал. 1 от НК, във вр. чл.28 ал. 1 от НК.

Прокурора поддържа обвинението. В хода на съдебните прения прокурорът изразява мнение, че са събрани безспорни доказателства за извършено престъпление по чл. 183, ал. 1 от НК, във вр. чл.28 ал. 1 от НК от подсъдимата. Посочва, че тя не отрича ангажимента си, но е в обективна невъзможност да заплаща своевременно месечната издръжка така, както е постановил Районен съд – Р. Моли съдът да признае подсъдимата за виновна по повдигнатото й обвинение, като при определяне на наказанието да съобрази обстоятелството, че подсъдимата е в зряла възраст  и е с чисто съдебно минало. Моли съдът да й наложи наказание по вид пробация с минимален срок на пробационните мерки.

Подсъдимата Р. М. А., редовно призована не се явява в съдебно заседание и делото се гледа в условията на чл.269 ал. 3 от НПК. Защитникът на подсъдимата адв.А. моли съдът да съобрази обстоятелството, че подзащитната му  изявява желание да плаща издръжка и при всяка удобна възможност ще стори това, като моли за минимално наказание

Съдът, като взе под внимание събраните и приобщени по делото доказателства и доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимата Р. МИХАЙЛОВА А. е родена на ***г. в гр.Бургас, с адрес за призоваване с.К.  обл.П., бълг.гражданка, начално образование, безработна, неомъжена, осъждана, ЕГН **********. От съжителстването си на семейни начала подсъдимата Р. М. А. и св.К.Г.К. имат две малолетни деца – Б.К.Г. ЕГН ********** и Н.К.Г. ЕГН **********. През м.май 2014г. подсъдимата А. и св.К. се разделили. Подсъдимата А., заедно с детето Н. се установила да живее в с.К. общ.Я., а детето Б. останало да живее с баща си св.К. ***.

          По искова молба на св.К., с правно основание чл.127 ал.2 от СК в РС – Р. било образувано гр.д.№1072/2014г. По делото съдът се произнесъл с Решение №259/07.05.2015г., с което предоставил упраж-няването на родителските права спрямо малолетните Б.К.Г. и Н.К.Г. на техния баща св.К., като определил на подсъдимата режим на свиждане с децата Б. и Н. и я осъдил да заплаща месечна издръжка в размер на 90 лева за всяко от тях, като сумите да изплаща на св.К. в качеството на техен баща и законен представител. Решението е влязло в сила на 04.06.2015г. За периода от 04.06.2015г., до 31.01.2016г., подсъдимата не е изпълнявала задължението си да заплаща издръжка на децата си Н. и Б., за което бездействие е осъдена с присъда №8/21.04.2016г. по НОХД №32/2016г. по описа на РС – Р.  Въпреки реализираната наказателна отговорност за посочения период от време, А. не  е започнала да изпълнява задъл-жението си да изплаща месечните вноски за издръжка на двете си деца и още от месец февруари 2016г е продължила да бездейства. Поради което св.К. е сезирал с жалба от 07.07.2016г. РП Р. Видно от показанията на св.К. , за инкриминирания период от време , а и преди това подсъдимата А. не е привеждала или давала на ръка пари за издръжка на децата, не им е правила подаръци и не се е грижила за тях. Подсъдимата А., в обясненията си е потвърдила това обстоятелство, оправдавайки се, че причина за това и поведение е липсата на доходи. От приложена характеристична справка е видно, че А. живее на семейни начала с А. К. в с.К. в дома на родителите му. Според А., той се грижел за нея и децата й от предишно съжителство, а тя самата работила на частно по домовете на хора от селото, за което и заплащали минимални суми. Св.К. в показанията си е посочил,че А. не е работи на трудов договор и когато е била с него, но изкарвала добри суми от изкупуването и продажбата на плитки коса и ръчни часовници. Имал данни ,че откакто живеела в с.Катуница копаела сребро , което претапяла и продавала, също така беряла липов цвят, който също продавала, но въпреки, че имала такива доходи не желаела да плаща издръжката на децата.

В хода на разследването не са установени фактически данни за обективни причини, непозволяващи упражняване на трудовите права на подсъдимата А. и получаване на парични доходи, съответно препятстващи заплащане на дължимата на децата си издръжка. Въведеният от Семейния кодекс принцип, че родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, без оглед на тяхната работоспособност и дали могат да се издържат с имуществото си, задължава родителят да направи необходимото, за да осигури минималните изисквания за нормален живот на децата си. В конкретния случай, в пълно отрицание на този принцип е поведението на подсъдимата А., тя не само за инкриминирания период, но и в периода след фактическата раздяла със св.К. през 2014г. не се е грижила за двете си деца, не е привела поне една месечна вноска за издръжка , чрез която да е демонстрирала желание да изпълнява задължението си, точно обратното с поведението си тя е обективирала нежеланието си за това, така както именно е заявил и св.К. в хода на предварителната проверка, че при разговор с нея тя му казала, че може да му плаща по 180 лева на месец, но няма да го прави за да не го облагодетелства .

При така изложената фактическа обстановка е доказано, че подсъдимата Р.А. е осъществила от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.183, ал.4, вр. с ал.1, вр. с чл. 28, ал.1 от НК.

От обективна страна в периода от 01.02.2016г. до 30.09.2016г, в с.К., общ.Р., след като е осъдена с Решение № 259/ 07.05.2015г по гр. дело №1072/2014г. по описа на Районен съд – гр. Р., влязло в законна  сила от 04.06.2015г., да издържа свои низходящи – децата си Б.К.Г., ЕГН:********** и Н.К.Г. ЕГН **********, съзнателно не е изпълнила задължението си в размер на две и повече месечни вноски, а именно: 8 /осем/ месечни вноски по 90,00 лева за всяко дете на обща стойност за посочения период 1440,00 лева, като деянието е извършено повторно – извършила е престъплението след като е била осъдена с влязла в сила присъда по НОХ №32/2016г на РС Р. за друго такова престъпление.

 За осъществяване състава на престъплението по чл.183 от НК е необходимо да са налице кумулативно две предпоставки - влязло в сила съдебно решение, по силата на което единият родител е осъден да изплаща ежемесечна сума за издръжка на свой низходящ, и втората предпоставка    тази издръжка да не е плащана за повече от 2 месеца. Т.е. престъплението се консумира чрез бездействие, като законодателят е въздигнал това деяние в престъпление, поради особения и специфичен характер на тези отношения и вниманието, което следва  да  бъде  отделено на  малолетните  и  непълнолетни деца, за да не са лишени те от необходимите за издръжката им средства след развода / раздялата/ на родителите им. Не се предпоставя изпълнението на състава на престъплението от други фактори - като наличие на имущество у обвиняемия, възможност за завеждане на изпълнително производство, наличие или липса на желание за плащане или други подобни. С бездействието си по отношение на вмененото му с влязло в сила съдебно решение задължение, съзнателно неплащайки издръжка на своите низходящи, дължима за горепосочения период, след като е била осъдена да ги издържа, подсъдимата А. е осъществила изпълнителното деяние на престъплението по чл.183, ал.1 от НК. В случая е налице повторност на извършеното престъпление, тъй като след като е била осъдена с влязла в законна сила присъда за извършено престъпление по чл.183, ал.1 от НК, тя отново не заплащала дължимата издръжка и по този начин осъществила квалифицирания състав на чл.183, ал.4 от НК.  Деянието е осъществено в условията на повторност по смисъла на чл.28, ал.1 от НК. Престъплението по чл.183 НК е типично продължено престъпление. Същото се осъществява с едно деяние, във форма на бездействие и е трайно и непрекъснато в определен период от време. Началото на това престъпление е след изтичане на срока, от който насетне осъдения да заплаща издръжка, е станал нередовен длъжник най-малко за две месечни вноски. Престъплението е довършено в момента, от който нататък дееца изпълни задължението си в цялост и/или от момента, в който задължението за издръжка бива погасено по предвидени в закона основания. Именно поради обстоятелството, че престъплението е продължено, то когато същото е започнало преди влизане в сила на друга присъда (която би имала значение като квалифициращо обстоятелство), но е завършило след влизане на присъдата в сила, то съгласно правната теория и съдебната практика цялото престъпление се счита за извършено след влизане в сила на предходната присъда.

От субективна страна деянието е осъществено при условията на пряк умисъл    подсъдимата е съзнавала общественоопасния характер на деянието, предвиждала е настъпването на неговите общественоопасни последици и е искал тяхното настъпване. Подсъдимата е имала представа относно факта, че е осъдена да издържа двете си деца , че веднъж вече е осъждана за неплащане на издръжка, и че отново не изпълнява това си задължение.

На досъдебното производство подсъдимата А. не признава вината си, но същевременно потвърждава, че не е плащала пари на св.К. за издръжка на децата си през инкриминирания период.

Наказателната отговорност следва да се реализира при превес на отегчаващите отговорността обстоятелства, с оглед немалкия брой дължими вноски и демонстрирана престъпна упоритост. Смекчаващи отговорността  обстоятелства няма.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на доказателствата, събрани в хода на проведеното съдебно следствие: постановление ДП-287/21.09.2016г., протокол за разпит на обвиняем-л.4-л.5/, справка за съдимост № 453/03.10.2016г. на РС гр.Раднево, декларация за семейно и имотно състояние на подсъдимата А., протокол за разпит на свидетел-л.8,копие от решение № 259/07.05.2015г., копие от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 2304/08.12.2011г., копие от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 0019/07.2011г., справка за съдимост № 327/14.07.2016г. на РС гр.Р., характеристична справка, справка за съдимост № 56/10.02.2017г. на РС гр.Р., амбулаторен лист № 000281/06.03.2017г.

ОТ ПРАВНА СТРАНА

Изпълнителното деяние на престъпния състав по чл. 183, ал. 4, във вр. ал.1 от НК се свързва с наличието на съдебно решение без да съществува изискване да е образувано изпълнително производство за събиране на вземанията. Съдебните решения относно заплащане ежемесечна издръжка на низходящ се изпълняват доброволно от родителя, който е задължен да намери начин за престиране на сумите при условията, посочени в решението на съда. С чл. 183, ал. 1 от НК са създадени допълнителни гаранции за своевременно изпълнение на съдебните решения относно заплащане на издръжка от родител на дете като е осигурена наказателноправна защита на интересите на низходящия с цел да се създадат възможно най-благоприятни условия за неговото отглеждане и получаване на образование. Защитено е и правото на родителя за принос и оказване материална подкрепа на неговото дете. За да е съставомерно едно деяние по чл.183, ал. 1 от НК е необходимо от обективна страна, издръжката на лицата от кръга на посочените в нормата да е дължима съгласно влязло в сила решение на граждански съд, да не  е платена за период не по-малко от два месеца, а от субективна страна - това задължение да не е изпълнено съзнателно от дължащото алиментните задължения лице. Престъплението по чл. 183 от НК е формално и продължено престъпление, което се осъществява с едно деяние във форма само на бездействие и то трайно и непрекъснато в определен период от време. Началото на престъплението по чл. 183 от НК е след изтичане на срока, от който нататък осъденият да издържа свой низходящ става неизправен длъжник най-малко за две месечни вноски. Чрез разпоредбата на чл. 183, ал. 1 НК се държи наказателноотговорен този, който като е осъден да заплаща издръжка на свой низходящ, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски.

Подсъдимата Р. М. А. се е задължила да заплаща ежемесечна издръжка на децата в размер по на 90,00 лева за всяко дете. Съзнателно обаче тя не е изпълнявала задължението от 01.02.2016г. до 30.09.2016г. – осем месечни вноски по 90 лв. за всяко дете на обща стойност 1440лв. Необходимият минимум от неплатени поне две месечни вноски, за да възникне отговорността по чл. 183, ал. 4, във вр. ал. 1 от НК очевидно е налице.

Съгласно чл. 9, ал. 1 от НК престъпление е това общественоопасно деяние (действие или бездействие), което е извършено виновно и е обявено от закона за наказуемо.

Няма значение, че подсъдимата А. не работи по трудово правоотношение. Съгласно съдебната практика за реализиране на състава на чл. 183, ал. 1 от НК от обективна и субективна страна са без значение трудовият статус и получаваното възнаграждение на осъдения на издръжка родител; здравословното му състояние; ново семейно или фактическо съжителстване на бившите съпрузи; наличието на други деца; поведението и финансовите възможности на родителя, комуто са възложени родителските права; предварителна уговорка с него да не се плаща издръжка и др. Съгласно чл. 143, ал. 2 от СК, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Издръжката е изискуема през течението на целия месец, за който се отнася, тъй като цели задоволяване на бъдещи нужди на лицето, в полза на което е присъдена.  От събраните доказателства се установява, че подсъдимия не е изпълнявал това свое задължение, следователно са налице всички съставомерни признаци от обективна страна на чл. 183, ал. 1 от НК.

За извършеното от подсъдимата престъпление е предвидено наказание лишаване от свобода за срок до една година или пробация. Не са налице основания за освобождаване от наказателна отговорност, тъй като чл. 78а от НК не може да се приложи за престъпление по чл. 183, ал. 1 от НК, защото издръжката не е изплатена и няма възстановяване на имуществените вреди /Постановление № 7 от 04.11.1985 г. по н.д. № 4/85 г. на Пленума на ВС/.

При определяне на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимата съдът се ръководи от разпоредбата на чл. 36 от НК относно целите на наказанието, съобразявайки предвиденото от закона наказание за извършеното престъпление, степента на обществена опасност на деянието и дееца, подбудите за извършване на деянието и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства.

Поради това на основание чл. 183, ал. 4, във вр. ал.1 от НК,  като взе предвид подбудите на подсъдимата за извършване на деянието, установените смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства съдът й определи наказание пробация, изразяваща се в пробационни мерки към минимума, а именно: на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 от НК задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА с периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице два пъти седмично; на основание чл. 42а, ал. 2, т. 2 от НК задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА.

Съдът намира, че така определеното наказание е справедливо и ще изпълни целите на наказанието – да се поправи и превъзпита подсъдимата, да й се окаже необходимото сплашващо въздействие и да се въздейства предупредително и върху останалите членове на обществото.

Воден от изложеното, съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: