Определение по дело №437/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 512
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 26 октомври 2019 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20191400200437
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно  заседание на осемнадесети октомври, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

   Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 437 по описа за  2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. Б.К.С., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, няма наложени наказания, има добро поведение, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.Б.С..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД при затвора С.М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

Б.К.С. е осъден с присъда № 10/06.06.2019год. на Районен съд Козлодуй, постановена по нох дело № 125/19год. по описа на същия съд за престъпление по чл. 195, ал.1, вр. чл. 26, ал.1 НК на дванадесет месеца лишаване от свобода, при първоначален режим „Общ“. Преди това същият е осъждан многократно за престъпления против собствеността, включително на ефективно наказание лишаване от свобода, които е изтърпял в ПД-Бойчиноци.

Л.св. Б.С. е започнал да търпи наложеното му наказание от дванадесет месеца лишаване от свобода на 24.06.2019год., като до момента е изтърпял фактически 3 месеца и 24 дни, от предварителен арест 3 месеца и 29 дни, от работа 25 дни, или общо изтърпяно 8 месеца и 18 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 3 месеца и 12 дни.

При това положение, осъденият С. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив  е висока със стойност от 91 точки. Рискът от вреди за обществото е среден и се определя от характера на извършеното правонарушение и богатото му криминално минало. Рискът от вреди за останалите лишени от свобода и за служителите на затвора е среден и се определя от ниския праг на самоконтрол и склонността към безразсъдно и паразитно поведение. С оглед констатираните дефицитни зони при осъдения С., като цели и задачи в плана за изпълнение на присъдата са заложени: ангажиране с трудова дейност и затвърждаване на трудовите навици; ограничаване въздействието на затворническата субкултура и съхраняване на социалните контакти, чрез редовно провеждане на свиждания с лица, които влияят положително върху л.св.

Междинна оценка на рисковете не е изготвяна, тъй като не е изтекъл едногодишния срок от предишната оценка според методическите изисквания на ГД“ИН“.

През изтеклия период от време в условията на затворническото общежитие, рискът от рецидив запазва високите си нива от 91 точки; риска от вреди за служителите и останалите лишени от свобода, както и риска от вреди за обществото се запазва среден. Последният се обосновава с увеличаващия се брой на осъжданията и усвоения престъпен модел на мислене и поведение. Осъдения е склонен да употреби физическа сила при попадане в конфликтна ситуация.

Л.св. Б.С. е назначен на работа на 02.09.2019год. на външен работен обект. Същият е отказал да излезе на работа, видно от Протокол № 28/02.09.2019год. Като мотив за отказ да излезе на работа, същият е заявил,  че е сърдит на шефа. Отказа да излезе на работа се отчита като ниска степен на поправяне от страна на осъденото лице, с оглед факта, че същият не е изолиран, а е системен и на 13.09.2019год. и на 04.10.2019год. Същият е отказал явяване и на режимно мероприятие на 20.09.2019год. – закуска на лишените от свобода. За горните провинения срещу него са предприети дисциплинарни мерки и със Заповед № Л-1476/04.10.2019год. му е наложено дисциплинарно наказание „писмено предупреждение“ на осн. чл.96, т.1 ЗИНЗС, изпълнението на което е отложено по реда на чл. 107, ал.1 ЗИНЗС за срок от 3 месеца. Изпитателния срок не е изтекъл. Не е награждаван поради липса на системни положителни прояви. Не участва в спортни турнири и културни мероприятия. Действията му показват, че не е променил криминалния си профил, модела, манталитета и стереотипа на мислене.  Липсата на воля и амбиция да поема задължения го тласкат към избор на по-лесен начин на живот.  Податлив е на изкушението на средата и лесно се влияе от криминалното си обкръжение. Под това влияние започва да пуши трева, употребата на наркотични вещества става все по-честа.

Уменията му за мислене не са на необходимото ниво, поради факта, че системно повтаря едно и същи грешки. Не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот след освобождаване.

Високият риск се обуславя от криминалното му минало, а осъжданията за едно и също престъпление показват, че л.св. С. проявява престъпна упоритост, самонадеяност и склонност към безотговорни действия.

Следва да бъдат отчетени и положителните резултати във възпитателната работа, но те не са стабилизирани към момента, поради което работата с него следва да продължи.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. Б.С. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне, което е основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 3 месеца и 12 дни.

Съгласно чл. 441 НПК л.св. С. няма право да подава нова молба в срок от 6 месеца от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св.Б.К.С., роден на ***год. в гр. Козлодуй, с постоянен адрес ***, български гражданин, неженен, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му по НОХД № 125/2019год. на РС Козлодуй наказание лишаване от свобода в размер на дванадесет месеца, с остатък 3 месеца и 12 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: