Решение по дело №2419/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 декември 2022 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20227180702419
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 септември 2022 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2427

гр. Пловдив, 19.12.2022 год.

Административен съдПловдив, XXVI касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти ноември две хиляди двадесет и втора година, в състав:                                                    

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ:МИЛЕНА ДИЧЕВА                                                                                                                                                                   ДАРИНА МАТЕЕВА       

         

при секретаря С.Ж.и с участието на прокурора Здравена Янева като разгледа докладваното от съдия Дичева КАНД № 2419 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от ТД на НАП Пловдив, чрез юрисконсулт С., против решение № 1578 от 01.08.2022 г. на ПРС, постановено по АНД № 2622 по описа за 2021 г. на съда.

Твърди се обжалваното решение да е постановено в нарушение на закона – касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, тъй като съдът неправилно е приел, че са допуснати СПН при съставяне на АУАН/НП. Касаторът е останал недоволен от изводите на ПРС за допуснато СПН при издаването на процесното НП. Сочи се, че допуснатата техническа грешка в годината на извършване на нарушението  не представлява толкова съществено процесуално нарушение, което да попречи на нарушителя да разбере в какво е обвиняван. Въпросната техническа грешка, според касатора, не води до промяна в наложената санкция и е съответна на нарушението, за което е повдигнато обвинение с АУАН.

Иска се отмяна на решението и потвърждаване на отмененото с него НП.

Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на НАП и за двете инстанции.

В съдебно заседание касаторът не се представлява.

Ответникът по касационната жалба, „СИ - 66“ЕООД, не изпраща представител по делото.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за което решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационната проверка е решение № 1578 от 01.08.2022 г. по АНД № 2622 по описа за 2022 г. на ПРС, с което е отменено НП № 619972-F634817/20.12.2021 г., издадено от Директора на Дирекция“Контрол“ в ТД на НАП – Пловдив, с което на „СИ 66“ ЕООД, ЕИК *********, е наложена имуществена санкция в размер на 200 лева за нарушение на чл.86, ал.2 вр. чл.86, ал.1, т.2  от ЗДДС.

За да достигне до този краен резултат ПРС е приел, че в процесния случай има извършени нарушения на процесуалните правила още при съставянето на АУАН, която грешка впоследствие е била пренесена и в атакуваното НП. В АУАН изрично е посочено, че нарушението е било извършено на 16.08.2020 г. в гр.Пловдив, което представлява нарушение на разпоредбата на чл.42, ал.1, т.3 ЗАНН, според която в АУАН трябва да се съдържат дата и място на извършване на нарушението. Според ПРС посочването на коректна дата на извършване на нарушението е изключително важна предпоставка за реализиране на административно-наказателната отговорност  на наказаното лице доколкото от тази дата започват да текат срокове като този по чл.34 от ЗАНН, както и започва да тече срокът на абсолютната погасителна давност.

Настоящата инстанция споделя изцяло мотивите на районния съд, поради което и на основание чл.221,ал.2 от АПК препраща към тях.

Съдебната практика е константна, че за целите на административнонаказателното производство изискването за посочване на датата и мястото на извършване на нарушението освен съдържателен реквизит, изискуем с императивните разпоредби на сочените по-горе правни норми има значение за решаване на въпроси от съществено значение, като приложим към датата на издаване на НП материален и процесуален закон, наличие на териториална компетентност на издалото го длъжностно лице, изчисляване на давностни срокове и сроковете по чл. 34 от ЗАНН. От друга страна това нарушение винаги се приема в практиката, като водещо до ограничаване правото на защита на санкционираното лице с оглед значението на АУАН като правен акт, с който се повдига и предявява обвинение в извършване на административно нарушение. Липсата на горните реквизити представляват съществено процесуално нарушение, самостоятелно обуславящо незаконосъобразност на издаденото НП, още повече, че неяснотата относно момента и мястото на извършване на нарушението не е преодоляна по реда на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН.

 

Обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд е валидно, допустимо и правилно, и като такова следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1578 от 01.08.2022 г. по АНД № 2622 по описа за 2022 г. на ПРС.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: