Присъда по дело №320/2017 на Районен съд - Левски

Номер на акта: 57
Дата: 16 октомври 2017 г.
Съдия: Палмира Димитрова Атанасова
Дело: 20174410200320
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 август 2017 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ ____

 

гр. ЛЕВСКИ, _16.10._ 2017 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд гр.Левски на _шестнадесети октомври_ две хиляди и седемнадесета година в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАЛМИРА А.

          СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: С.Т.

                                                           М.Л.

 

при секретаря _Янка Димитрова_, в присъствието на прокурора _Мая Тончева , разгледа докладваното от съдия А. наказателно _н.о.х.д.__320_ по описа за  2017 г.  и на основание данните по делото и закона

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Т.В.Д., роден на *** ***, с българско гражданство, с начално образование, неженен, безработен, неосъждан, с адрес:***, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 12.03.2017 г., около 20.30 часа, в с.С., община Л., в двор на къща, находяща се на ул.**********, се съвкупил с Д.А.С., ЕГН **********, която не е навършила 18 години, като я принудил към това със сила и заплашване, поради което и НА ОСНОВАНИЕ чл.152, ал.2, т.1, във връзка с чл.152, ал.1, т.2 от НК и чл.54, ал.1 от НК, го ОСЪЖДА на ТРИ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

        На основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода за срок от ПЕТ ГОДИНИ.

На основание чл.67, ал.2 от НК ВЪЗЛАГА възпитателните грижи за условно осъдения на служител от РУМВР гр.Левски, отговарящ за района по местоживеенето му.

        ОСЪЖДА на основание чл.45, във връзка с чл.52 от ЗЗД Т.В.Д., със сочена по-горе самоличност, да заплати на Д.А.С. ***, ЕГН **********, сумата от 6000 лв., представляваща обезщетение за причинените на С. неимуществени вреди, в резултат на деянието, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането – 12.03.2017 г., до окончателното й изплащане.

        ОСЪЖДА Т.В.Д., със сочена по-горе самоличност, да заплати държавна такса в размер на 240 лв.

        ОСЪЖДА Т.В.Д., със сочена по-горе самоличност, да заплати на Д.А.С. ***, ЕГН **********, сумата от 500 лв., представляваща направените от С. деловодни разноски.

        ОСЪЖДА Т.В.Д., със сочена по-горе самоличност, да заплати направените деловодни разноски общо в размер на 1867,82 лв., от които 534,52 лв. – по сметка на РС-Левски и 1333,30 лв. – по сметка на ОД на МВР-Плевен.

        Веществените доказателства: 1 брой книжен плик, със съдържащи се в него парчета стъкло – находящи се на съхранение в РУМВР-Левски – след влизане в сила на присъдата да се унищожат.

Веществените доказателства: 1 брой книжен плик, със съдържащи се в него: 1 брой долнище от пижама, 1 брой потник и 1 брой бикини, собственост на Д.А.С. *** – след влизане в сила на присъдата да се върнат на собственика.

Веществените доказателства: 1 брой книжен плик с съдържащи се в него: 1 брой анцунгово долнище, 1 брой блуза и 1 брой тениска, собственост на Т.В.Д. *** – след влизане в сила на присъдата да се върнат на собственика.

 

Веществените доказателства: 1 брой плик със секрет, приложен на лист 64 от делото и 1 брой плик (със стръкчета трева), приложен на лист 68 от делото – след влизане в сила на присъдата да останат към делото.

        ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране пред Плевенски ОС в 15-дневен срок от днес.

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                   СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                                                                     

 

                                                                                      2.

Съдържание на мотивите

          Мотиви по НОХД 320/2017 г.

 

Срещу подсъдимия Т.В.Д. *** е повдигнато и предявено обвинение за това, че на 12.03.2017 г. около 20.30 часа в с.С. общ.Л., област П., в двор на къща, находяща се на ул.*****, се съвкупил с Д.А.С. с ЕГН **********, която не е навършила 18 години, Като я принудил към това със сила и заплашване - престъпление по чл.152 ал.2 т.1 във връзка с чл. 152 ал.1 т.2 от НК.

          В съдебно заседание представителят на РП Левски поддържа повдигнатото срещу подсъдимия обвинение. Моли съда да го  признае за виновен по обвинението и да му наложи наказание лишаване от свобода около средата на предвиденото от законодателя, което да изтърпи ефективно.

          В наказателния процес в качеството на частен обвинител е конституирана пострадалата. Частният обвинител /лично и чрез процесуалния си представител/ също поддържа повдигнатото обвинение от прокурора и моли съда да постанови присъда, като осъди подсъдимия на около 6 години лишаване от свобода, което да изтърпи реално.

          Защитникът на подсъдимия е изразил становище, че подсъдимият не е виновен и е направил искане за постановяване на оправдателна присъда.

          Подсъдимият не се признава за виновен и моли съда да го оправдае.         

          Съдът, като прецени представените по делото доказателства, приема за установено следното:

          Т.В.Д. е роден на *** ***, с българско гражданство, с начално образование, неженен, безработен, неосъждан, с адрес: **********, с ЕГН **********.

          Подсъдимият Д. съжителствал със св. З.Р. ***. На 12.03.2017 г. около 20.30 часа, той посетил дома й в с.с. на ул.*****, където били само св.  Д.С. и по-малките й сестра /П. на 5 години/ и двамата й братя /С. на 7 години и Т. на 3 години/ и попитал за св. З. Р. Когато разбрал, че последната е отишла до магазина, Д. изпратил 5 годишната П. да извика майка си, а самия той влязъл в къщата. Видял, че св. Д.С. държи телефон и се опитва да се обади на някого, взел й телефона, хванал я през кръста, преметнал я през рамо и я изнесъл на двора. Първоначално С. му казала да я пусне, но Д. не го направил. След това започнала да вика и го моли да я пусне, но той отново не го сторил, ударил и шамар и поискал орален секс. След получения отказ и тъй като С. продължавала да се дърпа и да му отказва, я издърпал отзад в двора, съборил я на тревата и й заявил, че „иска да прави секс с нея”. Свидетелката му отговорила, че не иска и го попитала не го ли е срам, тъй като живее с майка й, но той й заявил, че не обича майка й, обича нея, ударил и шамар, а после я ударил в стомаха с коляно и докато тя се извивала от болка, той я съблякъл, съблякъл й себе си и се съвкупил със С.. След това Д. станал, облякъл се, вдигнал и нея й разтърсвайки я, я заплашил да не казва на никой, защото ще я убие и си тръгнал. Св. С. също се облякла и влязла в стаята. Тъй като била силно разстроена счупила един буркан и се надрала  от вътрешната страна на ръцете, в областта на китките. Макар и нарязването да не е от такова естество, че действително да й причини сериозно нараняване, то свидетелката заявява, че е искала да се самоубие, тъй като изпитва срам и обида. След това се обадила по телефона на приятеля си св. П.Н. от с. Д. и плачейки му казала, че  Т. я изнасилил, а Н. я посъветвал да сигнализира на тел. 112. След проведения разговор С. подала сигнал на 112, след което се свързала и със сестра си св. А.С. и й казала за случилото се. Във връзка с подадения сигнал, служители от РУ на МВР Л. посетили с. С., където на центъра ги чакала св. С., която била видимо разстроена и им казала, че била изнасилена от Т.. От органите на полицията били предприети съответните действия във връзка с получения сигнал, след което откарали св. С. в „Съдебна медицина”, където била прегледана от д-р Д.Д..

          По делото е назначена съдебно-медицинска експертиза, от заключението на която се установява, че при прегледа на С. е установена стара дефлорационна щърбина на девствената ципа, че липсват пренси травматични увреждания по и около половите органи и липсват сперматозоиди във влагалищния секрет при директна микроскопия. При прегледа са установено повърхностни драскотини по кожата на дясната гърда и  лявата и дясната поясно-тазови области и множество /над 20 броя/ драскотини и плитки порезни ранички по вътрешната повърхност на предмишницата на лявата ръка. От заключението на вещото лице д-р Д.Д. се установява, че от медицинска гледна точка липсата на следи и пресни травматични увреждания по и около половите органи, както и липсата на сперматозоиди в секрета иззет от влагалището  не изключва възможността за извършено полово сношение в срока, за който се съобщава. Установява се също така, че драскотините в областта на дясната гърда и лявата и дясна поясно-тазови области добре могат да бъдат обяснени с действието на нокти и тяхната давност е до половин денонощие, което не противоречи на срока на инцидента съобщен от пострадалата. Установява се също така, че локализацията на една от драскотините – на дясната гърда е характерна за действия извършвани с цел възбуждане и/или удовлетворяване на полово желание, а множеството драскотини и плитки порезни ранички локализирани в предмишницата на лявата ръка могат да бъдат получени от действието на стъклени парчета от счупен буркан, достъпни са за собствена ръка и тяхната локализация и морфологие и характерна за самоувреждания. Сами по себе си те са причинили незначителни болки и страдания без разстройство на здравето, без да създават опасност за живота. В съдебно заседание вещото лице д-р Д.Д. заявява, че е възможно при удар с крак в областта на корема /за какъвто съобщава св. С./   да не останат видими следи по тялото, тъй като удара не е бил с такава сила, че да причини охлузвания или кръвонасядания, или е имало дрехи там на мястото на ритането, които са изиграли някаква роля на защитна преграда. Вещото лице е категорично, че от медицинска гледна точка не се изключва нито нанасяне на шамари, нито на ритници и обяснява, че те не са били с достатъчно голяма сила, за да причинят външни видими следи.

          По делото е назначена и съдебно-биологична /медицинска/експертиза за изследване на веществени доказателства, от която се установява, че върху изследваните обекти /дрехи предадени от Д.С. и тампон с иззет биологичен материал  - влагалищна натривка не е установено наличието на сперма.

          Назначена е и комплексна съдебна психолого-психиатрична експертиза на пострадалата - св. Д.С. , както и такава експертиза на подсъдимия – Т.В.Д.. От експертизата на С. се установява, че същата е клинично психично здрава. Интелектът й е в рамките на много нисък вариант на норма, не са установени значими паметови смущения, същата е достигнала нормална биологичнна, психична и социална зрялост за възрастта, има съхранени спомени, които подрежда в правилен хронологичен ред, дава логически свързани детайлни описания на ситуацията, на отношенията между участниците, както и на причините за възникналото събитие. При нея липсват данни за качествени нарушения във възприятие, мислене, воля, емоции и паметови функции към момента на инкриминираното деяние и към момента на експертизата. От експертизата се установява, че същата е била в състояние правилно да възприема и запаметява, както и понастоящем да възпроизвежда факти и събития от 12.03.2017 г. имащи значение за разкриване на обективната истина в хода на разследването. Установява се също така, че при С. не е констатирано болестно повишена внушаемост и склонност към фантазмени преживявания, склонност към лъжа, изкривяване на фактите, поради социална желателност и прикриване на собствени недостатъци. Установява се и че интерпретацията на данните, които с. е предоставила за инкриминираната ситуация, е за преживяна от нея ситуация на остър стрес, причинен от внезапно, неочаквано събитие със значими за нея последици с липса на адекватен контрол над емоциите и поведението, както и че към момента на освидетелстването при С. все още се наблюдават емоционални и поведенчески симптоми – обърканост, неразположеност, страх от насилника и от повторяемостта на насилието, както и страх от реакциите на родителя й, който е в интимна връзка с обвинения за инкриминираното събитие, срам от случилото се.

          От заключението на назначената комплексна съдебна психолого-психиатрична експертиза на Т.Д. се установява, че и той е психично здрава личност – нисък вариант на нормална личностова разновидност, че по време на извършване на деянието не е бил в състояние на умствена недоразвитост, краткотрайно или продължително разстройство на съзнанието, не е бил лишен от способността да разбира свойството или значението на извършеното или да ръководи постъпките си. Подсъдимият е със запазена годност за участие в досъдебно и съдебно производство, включително и да организира защитата си. При него липсват субективни и обективни данни за отклонение от сексуалните норми и причините за подобно сексуално посегателство в психологичен аспект може да са съобусловени от примитивитета, ниското образование, средата в която е израснал, живее и функционира, неизградената ценностна система, както и някои личностови особености, но тези фактори не са в резултат на психична болест или умствена недоразвитост и не водят до нарушение на вменяемостта.

          Предвид изложеното по-горе, съдът приема, че по делото от фактическа страна е установено, че на 12.03.2017 г. около 20.30 часа в с. Стежерово общ. Левски, в двор на къща, находяща се на ул.***** подсъдимият Т.Д. се съвкупил с ненавършилата 18 години към онзи момент Д.А.С., като я принудил към това със сила и заплашване.

          Изложената по-горе фактическа обстановка се установява от показанията на разпитаните по делото свидетели – Д.А.С., З.Н.Р., А.а.С., П.П.Н., А.П.П., Д.Ю.Й. и от заключенията на вещите лица по назначените експертизи.

          Показанията на свидетелите не са противоречиви, същите взаимно се  допълват, тъй като не пресъздават факти от едни и същи моменти и изграждат цялостна и ясна представа за случилото се.

          Подсъдимият признава факта на осъществилото се съвкупление със св. С., но заявява, че същото е било в резултат на постигнато между тях съгласие. Заявеното постигнато съгласие, обаче противоречи на последвалите след съвкуплението събития. В случай, че С. е изразила съгласие и желание за осъществяване на съвкуплението, то би било безпредметно напускането на топлото и уютно помещение на къщата /тъй като времето на извършване на деянието е в началото на месец март  и вечерните температури не са предразполагащи към осъществяване на желан любовен акт в тревата на двора/, още повече, че в стаята от която С. е била изнесена от подсъдимия са се намирали само  по-малките й братя – С. на 7 години и Т. на 3 години – т.е. деца на ниска възраст, а видно от приложения снимков материал към извършените огледи е, че къщата разполага с поне още една стая. Очевидно е, че подсъдимият е предприел съответните действия по изнасянето на С. от къщата, не само за да не ги видят децата, но и за да не ги чуят /при евентуално оказана съпротива от С., придружена с виковете й/.

          Последвалите действия от страна на С. също не обуславят извършен доброволен акт. Макар и драскотините от вътрешната страна на китките да не са от естество, които да причинят действително сериозно увреждане на нейното здраве, то същите са обясними от изпитаните от С. погнуса, гняв и стрес.

          Във връзка с твърдението на защитника на подсъдимия, че са налице множество противоречия в детайлите, съдът приема, че същите са обясними, предвид приетата и неоспорена от страните комплексна съдебна психолого-психиатрична експертиза на пострадалата С.. Вещите лица са категорични, че и към момента на изследването при осв. С. все още се наблюдават емоционални и поведенчески симптоми – обърканост, неразположеност, страх от насилника и от повторяемостта на насилието, страх от реакциите на нейната майка, която е в интимна връзка с подсъдимия, както и срам от случилото се. Обяснимо е в резултат на изпитания стрес да не можеш да кажеш в кой точно момент си се обадил на приятеля си – дали първо на него или първо на сестрата и т.н. Относно твърдението, на защитника на подсъдимия, че св. С. е дала неверни показания, тъй като твърди, че в нощта след изнасилването, след връщането си от прегледа в гр. Плевен не е напускала дома си, като се позовава на съответната разпечатка за трафични данни от мобилния оператор, показваща клетките, в обсега на които се е намирал телефона на С., съдът приема, че същото е неоснователно. Видно от отразеното в съдебно-медицинската експертиза е, че прегледа на С. е извършен през нощта – в периода между 2 и 4 часа. Това е и именно периода, който се установява от трафичните данни, че Д.С. ***, а клетките от които е бил засечен нейния телефон – находящи се в с.К.Б., П., Б. обхващат района на пътя от с.С. до гр.П. и обратно. Видно от същите разпечатки е, че след 4.30 часа св. С. *** – време съответстващо на времето необходими за прибирането й в селото след края на прегледа /4 часа/ – т.е. пострадалата не е „развила една трескава дейност от движение в нощта, в която твърди, че е изнасилена” – според заявеното от защитата.

          Описаната фактическа обстановка се установява както от посочените по-горе показания на разпитаните свидетели – Д.С., З.Р., А.С., П.Н., А.П. и Д.Й. и заключенията на приетите от съда експертизи, така и от представените и приобщени към доказателствения материал писмени доказателства – протоколи за оглед на местопроизшествия и фотоалбуми към тях, протоколи за оглед на веществени доказателства, протоколи за доброволно предаване.

          Предвид изложеното, съдът приема, че по делото по един безспорен и категоричен начин се установява от фактическа страна, че подсъдимият Т.В.Д. е осъществил престъпление по чл. 152 ал.2 т.1 във връзка с чл. 152 ал.1 т.2 от НК, тъй като на 12.03.2017 г. около 20.30 часа в с.С. общ.Л., в двор на къща, находяща се на ул.***** се съвкупил с Д.А.С. с ЕГН  **********, която не е навършила 18 години, като я принудил към това със сила и заплашване.  Формата на изпълнителното деяние на престъплението изнасилване по чл. 152 ал.1 т.2 от НК включва два акта – принуда и съвкупление, между които е налице функционална връзка. Подсъдимият е осъществил принудата със сила и заплахи, за да преодолее съпротивата й и да се съвкупи с нея. След като сломил съпротивата й, подсъдимия се съвкупил със С., с което осъществил и втория акт от изпълнителното деяние. Пострадалата С. е лице от женски пол, само по отношение на каквото може да бъде извършено деянието. Налице е и другият признак от обективната страна на деянието, а именно липсата на желание от страна на пострадалата за съвкупление с подсъдимия, което е изразено чрез съпротивата й. За това, че не е било налице съгласие на пострадалата за осъществяване на съвкуплението, съдът прави извода и от последвалите действия на пострадалата – самонараняване, незнание какво да прави в тази ситуация, споделяне с приятеля и изпълнение на указанията му да позвъни на  тел. 112, обясненията й пред полицейските служители, посетили селото, след подадения сигнал, явяването пред съдебния лекар /въпреки притесненията й от прегледа и т.н./.

          Налице е и квалифициращия признак, тъй като Д.А.С. към момента на деянието не е била навършила 18 години.

          От субективна страна престъплението е било извършено от подсъдимия с пряк умисъл. Същият е съзнавал всички съставомерни белези, формиращи деянието, съзнавал е, че се съвкупява с лице от женски пол, като го е принудил за това със сила и заплашване. Съзнавал е общественоопасния характер на извършеното, предвиждал е настъпването на общественоопасните му последици и е искал тяхното настъпване. За прекия умисъл на подсъдимия се съди от конкретно извършените действия. Той  е съзнавал, че С. не е съгласна да се съвкупи с него, съзнавал е, че употребява спрямо не физическа сила и заплахи, за да сломи съпротивата й и да се съвкупи с нея, но е извършил всички тези действия за осъществяване на собственото си желание за съвкупление. Съзнавал е и факта, че С. не е навършила 18 години към момента на деянието, тъй като е съжителствал с нейната майка и е наясно с възрастта й.

          Предвид изложеното, съдът е признал подсъдимия за виновен по повдигнатото и предявено обвинение  - за това, че на 12.03.2017 г. около 20.30 часа в с. Стежерово, община Левски, в двор на къща, находяща се на ул. ******** се съвкупил с д.А.С., с  ЕГН **********, която не е навършила 18 години, като я принудил към това със сила и заплашване и на основание чл. 152 ал.2 т.1 във връзка с чл. 152 ал.1 т.2 от НК и чл. 54 ал.1 от НК го е осъдил на три години лишаване от свобода.

          При определяне вида и размера на наказанието, съдът е съобразил степента на обществена опасност на деянието и дееца, които не са по-високи от обичайните за този вид престъпления, съобразил е всички смекчаващи и отегчаващи отговорността и вината обстоятелства, а именно – доброто процесуално поведение на подсъдимия, чистото му съдебно минало, причините, поради които е извършил деянието – а именно ниската му обща и правна култура, примитивитета му, неизградената ценностна система в резултат на средата, в която израства, живее и функционира Д., личностовите му особености – все фактори установени от извършената по отношение на него комплексна съдебна психолого-психиатрична експертиза.

          При това положение, съдът е определил предвиденото в закона минимално наказание лишаване от свобода от три години.

          Предвид изложените по-горе съображения за определяне размера на наказанието, съдът е приложил и разпоредбата на чл. 66 от НК, и е приел, че целите на наказанието по отношение на Д. могат да бъдат постигнати и с приложение института на условното осъждане, който е с чисто съдебно минало и въпреки примитивитета си, може да осъзнае последиците от деянието и осъждането, което пък да го мотивира да се поправи и превъзпита към спазване на законите и добрите нрави. Съдът счита, че така постановената присъда ще въздейства не само поправително и превъзпитателно по отношение на подсъдимия, но и ще въздейства възпитателно и предупредително и върху другите членове на обществото, като по този начин, ще бъде осъществена както генералната, така и специалната превенция на наложеното наказание.

          Съдът е приложил разпоредбата на чл. 67 ал.2 от НК и е възложил възпитателните грижи за условно осъдения на служител от РУ МВР гр.Л., отговарящ за района по местоживеенето му.

         

          ПО ПРЕДЯВЕНИЯ ГРАЖДАНСКИ ИСК:

          В наказателното производство е предявен и приет за съвместно разглеждане граждански иск от пострадалата Д.А.С. против подсъдимия Т.В.Д. за сумата от 6000 лв., представляваща обезщетение за причинените на С. неимуществени вреди, в резултат на деянието, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането – 12.03.2017 г. до окончателното й изплащане.

          Съгласно разпоредбата на чл. 45 от ЗЗД – всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, а съгласно разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД – обезщетение за неимуществените вреди се определя от съда по справедливост.

          С присъдата по настоящото дело подсъдимия е признат за виновен, т.е. същият виновно е причинил на С. претърпените от нея неимуществени вреди в резултат на деянието.

          Видно от данните по делото /и по-конкретно от назначената й комплексна съдебна психолого-психиатрична експертиза/ е, че на С. е причинен остър стрес – причинен от внезапно неочаквано събитие със значими за нея последици и липса на адекватен контрол над емоциите и поведението, и у същата и към момента на експертизата се наблюдават емоционални и поведенчески симптоми – обърканост, неразположеност, страх от насилника и от повторяемостта на насилието, както и от реакциите на родителя й, срам от случилото се.  Към момента на деянието С., макар и близко до възрастта на пълнолетието, не е била навършила 18 години, което допълнително обременява нейната психика. Нещо повече, видно от същата експертиза е, че в резултат на острото психотравмено събитие, в поведението на  С. е настъпила дезорганизация с последвало автоагресивно поведение.

          Предвид изложеното и след съобразяване разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД, съдът е приел, че сумата, която следва да бъде определена  по справедливост като обезщетение за причинените на С. неимуществени вреди в резултат на деянието е именно тази, която тя самата е определила за достатъчна да я възмезди и е осъдил подсъдимият да заплати на  Д.А.С. обезщетение в размер на 6000 лв., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането – 12.03.2017 г. до окончателното й изплащане.

          При този изход на делото е осъден подсъдимият да заплати д.т. върху размера на присъденото обезщетение, а именно сумата от 240 лв. Осъден е да заплати на пострадалата направените деловодни разноски в размер на 500 лв. – заплатени от нея като възнаграждение за 1 адвокат. Осъден е и да заплати направените деловодни разноски в досъдебното производство – по сметка на ОД на МВР П. – в размер на 1333,30 лв., както и направените деловодни разноски в съдебното производство – по сметка на РС Левски – в размер на 534,52 лв.

          С присъдата съдът се е произнесъл и по веществените доказателства.

          Воден от горните мотиви, съдът е постановил присъдата си.

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: