Решение по дело №171/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 113
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 2 юли 2019 г.)
Съдия: Галина Драганова Мухтийска
Дело: 20191500500171
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта

                  

 

 

                   Р    Е    Ш    Е    Н    И   Е  № 113

 

                                гр.Кюстендил, 08.05.2019 година

 

                       Кюстендилският окръжен съд,гражданска колегия в открито съдебно заседание проведено на  шестнадесети април две хиляди и деветнадесета година    от първи  съдебен състав с

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА МУХТИЙСКА

                                              и

                                              ЧЛЕНОВЕ:  ВАНЯ БОГОЕВА

                                                                   ЕВГЕНИЯ СТАМОВА

 

при участието на секретаря Е. С. ,като разгледа докладваното от председателя ГАЛИНА МУХТИЙСКА гр.д. №  171 по описа на Кюстендилския окръжен съд за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

                      Производството пред въззивната инстанция е по реда на чл.258-чл.273 ГПК,в сила от 01.03.2008 г. То е образувано  по редовната и допустима   въззивна жалба с вх.№  2461/18.02. 2019 г. на ищцата Р.В.Г., ЕГН: **********,     с адрес: ***, депозирана чрез пълномощника й адвокат П.Н. ***,партер адв.П.И.Н. GSM*** против частта на решение № 41 от 10.01.2019 г. по гр.д.№ 1907 по описа за 2018 година на Районен съд-Дупница,с която се определя режим на  лични контакти между детето Н.С.С, с ЕГН: ********** и бащата С.Т.С., ЕГН: **********, както следва: до навършване на четиригодишна възраст на детето, бащата да го вижда всяка първа и трета събота и неделя от месеца, както и два дни през Коледно-новогодишните празници, от 09:30 ч. до 18:00 ч. на съответния ден, без преспиване и без присъствието на майката; след навършване на четиригодишна възраст на детето, бащата да го взема при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:30 ч. в събота до 18:00 ч. в неделя, с преспиване, за 15 (петнадесет) дни с преспиване през лятото, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на майката, по два дни с преспиване за великденските празници през нечетна година, а през четна година-по два дни с преспиване за Коледно-новогодишните празници. Освен посочения режим на лични отношения, бащата ще може, при предварително съгласуване с майката, да участва в лични празници на детето или при събития, свързани с неговото развитие (рожден ден на детето, първи ден в детската градина, първи учебен ден, детски рецитали, спектакли или тържества, в които детето участва, посещения при лекар и т.н. , както и да вижда детето допълнително по всяко време със съгласие на майката.          

                          Въззивницата  с доводи за неправилност, необоснованост  и постановяване при съществени нарушения на процесуалните правила иска  от въззивния съд да отмени   обжалваната част от решението на районния съд и вземайки предвид интересите и потребностите на детето,с оглед ниската му възраст и крехко здравословно състояние да определи контактите му с бащата,както следва:

                          1.   До навършването му на 4-ри годишна възраст да се осъществяват  в дома и  в присъствието на майката всяка първа и трета събота от месеца за времето от 10 часа до 18 часа на съответния ден ;всяка първа и трета неделя  до обяд 13 часа , както и два дни през коледно-новогодишните празници от 10 часа до 18 часа.

                         2.Между 4 и 5 годишна възраст детето да контактува с бащата  всяка първа и трета събота от месеца за времето от 10 часа до 18 часа на съответния ден,без присъствието на майката,извън техния дом,всяка първа и трета неделя до обяд 13 часа в дома на майката и с нейно присъствие, както и два дни през коледно-новогодишните празници,без преспиване и един ден от великденските празници за времето от 10 часа до 18 часа на съответния ден без присъствието на майката.

                        3.След навършване на 5 годишна възраст да се премине към определения с решението режим на контакти,при следните условия:До 01.06.на съответната година ,родителите взаимно да се уведомяват за периода,през който ще ползуват годишния си отпуск.Режимът на лични контакти с бащата да не се прилага през периода на летния отпуск на майката и през дните, съвпадащи с рождените дни на детето и майката.

                       4. Освен присъдената месечна издръжка бащата се задължава да предоставя при необходимост допълнителни средства  за детето-екскурзии, извънредни уроци,курсове, медицински прегледи и др.Счита,че   режимът на контактите на детето с бащата следва да се съобрази и с определения му режим на контакти с дядото и бабата по бащина линия с решението по гр.д.№ 312/2018 година на Районен съд-Костинброд.

                          Пред въззивната инстанция е заявила  ново доказателствено искане  за  назначаване на комбинирана медицинска и психологическа експертиза,със задача да се произнесе  с оглед конкретното здравословно и психологическо състояние на детето  ,след навършването на  каква възраст ,  може да се определи режим на лични контакти с бащата, предвиждащ преспиване извън дома на детето.,което не бе уважено. Претендира за присъждане и на направените по делото разноски.Въззивницатав хода по същество на спора пред втората инстанция е релевирала  възражение  на осн.чл.78,ял.5 ГПК за прекомерност на сторените  разноски в размер на 1 300 лева за адвокатско възнаграждение от въззиваемия  С.Т.С..

                         Въззиваемият С.Т.С. с ЕГН **********,със съдебен адрес:*** чрез процесуалният си представител по пълномощие адвокат К.Ч. от САК  в срока по чл.263,ал.1 ГПК е депозирал отговор  с вх.№ 4345/25. 03. 2019 година,с който оспорва основателността на въззивната жалба и   доказателственото искане за назначаване от въззивния съд на психолого- медицинска експертиза на детето , моли   го със съдебния си акт да  потвърди  обжалваната част   от решението на районния съд  като му присъди   сторените  разноски по делото и е заявил искане  до влизането  й в сила   да постанови привременен режим на личните му контакти с детето.

                        Въззивната инстанция прие,че заявеното пред нея     доказателствено искане от въззивницата за   назначаване на комбинирана медицинска и психологическа експертиза,със задача    с оглед конкретното здравословно и психологическо състояние на детето, да се произнесе след навършването на  каква възраст ,  може да се определи режима на лични контакти с бащата с  преспиване на детето извън дома на майката   не се субсимира в хипотезата на чл.266,ал.3 ГПК за преодоляване на забраната по чл.266,ал.1 ГПК ПК за събиране на доказателства във въззивното производство , поради което не я допусна.

               Предвид  заявеното искане на  осн.чл.323,ал.1 ГПК от въззиваемия окръжният съд да постанови привременни мерки за  режима на личните му контакти с детето,   на осн.чл.15,ал.6 ЗЗДетето бяха уведомени дирекциите „СП” гр.Костинброд по настоящия адрес на детето и от „СП” гр.Дупница- на адреса на бащата. Дирекция „СП” гр.Костинброд  изпрати свои представител в съдебно  ,който заяви,че няма обмен на информация между двете дирекции за нетолерантни отношения между родителите по повод личните контакти на бащата с детето, а директорът на „СП”-Дупница  с писмо изх.№ ПР/-КН-Д/40-001/10. 04. 2019 г. е заявил,че в отдел „ЗД” няма информация и не може да изготви социален доклад.

                        Въззивната инстанция след извършената на осн. чл.269 ГПК служебна проверка  на валидността на първоинстанционното решение ,допустимостта на   обжалваната от ищцата му част,с която първоинстанционният съд е определил след прекратяването на брака им с развод режима на личните отношения на бащата с малолетната им дете Н.С.С с ЕГН **********  и на правилността й  с оглед на най-добрия интерес на детето по смисъла на § 1, т. 5 от ЗЗакрД  и след изслушването на   осн.чл.59,ал.6 СК на   родителите му ,постанови решението си по следните съображения:

 

                        Решение № 41 от 10.01.2019 г. по гр.д.№ 1907 по описа за 2018 година на Районен съд-Дупница  е валидно ,тъй като е постановено в правораздавателната му компетентност по предявения иск с осн. чл.49,ал.1 СК от въззивницата Р.Г.  против въззиваемия С.Т.С. за прекратяване на брака им с развод.Решението,като необжалвано от страните е влязло в сила в частите му ,с които бракът на страните е прекратен без съдът да се   произнася чия е вината за дълбокото  му и непоправимо разстройство  и за предоставяне родителски права и и задължения по отношение на роденото от брака дете Н.С.С, с ЕГН: **********, на майката Р.В.Г., ЕГН: **********, с адрес: *** определянето и местоживеенето на детето, на същия адрес.Допустимо  е в частта му,предмет на въззивната жалба на ищцата Р.В.Г.  , с която съдът е определил режима на личните контакти на бащата  С.Т.С. с малолетната им дъщеря Н.С.С.Разгледана по същество въззивната й жалба срещу определеният от районния съд съд режим на личните контакти на бащата с детето  е неоснователна. 

                       След изслушването от въззивната инстанция на родителите на малолетната Н. С.,чиито обяснения си кореспондират се формираха изводите й ,че след фактическата им раздяла режимът  на личните   контакти на бащата  с детето, което заедно с майка си     живее в семейното жилище с адрес: гр. К., ул. „***“, № ***, община К.,е бил неформален и безпрепятствено от майката  той винаги когато  и колкото желаел     виждал детето в продължение на една година . Споровете им за контактите му с детето възникнали след постановяването на първоинстанционното решение,тъй като Г.  мотивирайки се ,че го  обжалва   му отказала да     вижда   детето , а  той  пък за това  сигнализирал полицията. Определеният от първоинстанционния съд месечен режим на личните контакти на бащата с детето до навършването на четиригодишната му възраст  всяка първа и трета събота и неделя от месеца, както и два дни през Коледно-новогодишните празници, от 09:30 ч. до 18:00 ч. на съответния ден, без преспиване и без присъствието на майката , е в интерес на детето,тъй като ще осигури  спокойно и нормално осъществяване на контактите им.Районният съд с оглед  обстоятелството,че  бащата и детето живеят в различни  населени  места, е пропуснал да определи населеното място,в което ще се осъществяват контактите им.  Предвид ниската възраст на детето и разстоянието между двете населени  места ,в които живеят бащата и детето,окръжният съд прие,че  в интерес на последното е те  да се осъществяват в  града,в който то живее заедно с майка си- К. , тъй като пътуванията  му  в два поредни дни от месеца  от град К.   до  град Д. и обратно    ще  са изморителни за него и ще отразяват негативно върху режима му. След навършване на четиригодишна възраст на детето, режимът който при спазване разпоредбата на чл. 59, ал. 8, т. 2 СК   ,  е определил районният съд за личните контакти на баща му , с възможност  да го взема при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:30 ч. в събота до 18:00 ч. в неделя, с преспиване, за 15 (петнадесет) дни с преспиване през лятото, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на майката, по два дни с преспиване за великденските празници през нечетна година, а през четна година-по два дни с преспиване за Коледно-новогодишните празници,както и  при предварително съгласуване с майката, да участва в лични празници на детето или при събития, свързани с неговото развитие (рожден ден на детето, първи ден в детската градина, първи учебен ден, детски рецитали, спектакли или тържества, в които детето участва, посещения при лекар и т.н. , както и да вижда детето допълнително по всяко време със съгласие на майката, въззивната инстанция счете за  най-подходящ ,тъй като  кореспондира  на най-добрия интерес на детето по смисъла на § 1, т. 5 от ЗЗакрД. Предвид  разпоредбата на чл.59,ал.2 СК въззивната инстанция определи защитна мярка на детето   за мястото-дома на майката ,от който  бащата следва да го взема и връща  за   осъществяване  контактите му с него.   В тази връзка следва да се има предвид, че чрез режима на упражняване на родителските права и на лични отношения трябва да се постигне възможност децата да растат и се развиват под грижата и с подкрепата и на двамата родители, тъй като право на всяко дете, а и негова естествена потребност е да общува и с двамата си родители. Освен със задължителното за съдилищата  ППВС № 1/12.11.1974 година по този правен въпрос ВКС на РБ се е произнесъл и с   Решение № 164 от 4.06.2014 г. на ВКС по гр. д. № 196/2014 г., III г. о., ГК, докладчик председателят Л. Б..    

                       Въззивната инстанция приема за допустимо и основателно  искането на въззиваемия С. за определяне на осн.чл.323 ГПК във вр.с чл.127,ал.3 СК на привременни мерки за режима на осъществяване на личните му контакти с детето , което е преди всичко в интерес на последното, тъй като майката след постановяване на първоинстанционното решение  по чл.59,ал.2 СК, мотивирайки се,че го е обжалвала му,отказва   на бащата да  вижда детето преди   влизането му в сила.

                       Основателно е възражението на  осн.чл.78,ал.5 ГПК на въззивницата за прекомерност  на  заплатените разноски в размер на 1 500 лева от въззиваемия С. за адвокатската му защита пред втората инстанция.Те с оглед конкретната фактическа и правна сложност на делото са прекомерни,тъй като   надвишават петкратно определеното с чл.7,ал.1,т.4 от Наредба №1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения в размер на 300 лева минимално възнаграждение,поради което  и на осн.чл.78,ал.5 ГПК във вр. с чл.36,ал.2 ЗА К във вр. с ч(локръжният съд го намали с 1 200 лева и осъди въззивницата да му заплати на осн.чл.78,ал.2 ГПК за сторените му пред втората инстанция разноски за адвокатска защита сумата 300 лева.

                      Воден от гореизложеното,Окръжен съд-Кюстендил

 

                      Р   Е  Ш  И:

 

                      ПОТВЪРЖДАВА в обжалваната му  част решение № 41 от 10.01.2019 г. по гр.д.№ 1907 по описа за 2018 година на Районен съд-Дупница,с която се определя режим на  лични контакти между детето Н.С.С, с ЕГН: ********** и бащата С.Т.С. ЕГН: ********** и  определя  на осн.  чл.59,ал.2 СК   защитни мерки за детето   до навършване на четиригодишната му възраст   личните контакти с бащата да се осъществяват в град Костинброд  ,като  за осъществяване  на режима на контакти до  четиригодишната му възраст ,както  и след нея, бащата до  го взема от дома на майката в град К. и го връща там.

                     ОПРЕДЕЛЯ на осн.чл.323 ГПК във вр.с чл.127,ал.3 СК   привременни мерки за определения с   решение № 41 от 10.01.2019 г. по гр.д.№ 1907 по описа за 2018 година на Районен съд-Дупница  режим на осъществяване на личните   контакти  на бащата  С.Т.С. ЕГН: ********** с детето Н.С.С, с ЕГН: ********** и определените на осн.  чл.59,ал.2 СК  с въззивното решение  защитни мерки за детето   до навършване на четиригодишната му възраст   личните контакти  с бащата да се осъществяват в град К.  ,като  за осъществяване  на режима на контакти до  тази възраст   и след нея, бащата до  го взема от дома на майката в град К. и пак там да го връща.

                   НАМАЛЯВА на  осн.чл.78,ал.5 ГПК  до сумата 300 лева   заплатеното в размер 1 500 лева от   въззиваемия С.Т.С. ЕГН: ********** възнаграждение за адвокатската му защита пред втората инстанция и ОСЪЖДА   въззивницата Р.В.Г., ЕГН: **********, с адрес: ***, на осн.чл.78,ал.2 ГПК да му заплати сумата 300 лева за сторените му пред втората инстанция разноски за адвокатска защита.

                    Въззивното решение, в частта му със значение на определение за привременните мерки е окончателно, а за потвърждаването на първоинстанционното решение може да се обжалва с касационна жалба пред ВКС на РБ в 1-месечен срок от връчването  на страната на съобщение  за изготвянето му, придружено  на осн.чл.7,ал.2 ГПК с препис от него.

                    

                  

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: