Определение по дело №1218/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1232
Дата: 11 юни 2020 г.
Съдия: Ромео Савчев Симеонов
Дело: 20207050701218
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……………./……...06.2020 г., гр. Варна

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр. ВАРНА, VII  състав в закрито съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и двадесета година  в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОМЕО СИМЕОНОВ

като разгледа докладваното от съдия Р. Симеонов   адм. дело №1218/2020 г. по описа на Адм. съд – Варна, за да се произнесе, взе предвид:

 

Жалбоподателят К.Р.К. с ЕГН **********, държавен служител, младши експерт и командир на отделение в специализирано подразделение за охрана на обществен ред/СИГМА/ на сектор „Специализирани полицейски сили“ към отдел „Охранителна полиция“ при ОД МВР Варна е оспорил част от заповед  № 365з - 3379/03.06.2020 година на Директора на ОД МВР Варна с искане за спиране на предварителното й изпълнение, като правното основание макар да не е посочено от жалбоподателя е чл. 166 ал.2 от АПК, във връзка с чл. 211 изр.ІІ от ЗМВР.

С оспорената заповед , на основание чл. 207 ал.1 т.2  , чл. 214 ал.1 т.1  от ЗМВР, срещу К.К. е образувано дисциплинарно производство, той е отстранен временно от длъжност и е назначен дисциплинарно – разследващ орган, който да проведе дисциплинарно производство спрямо служителя.

Искането за спиране  е обосновано с липса на мотиви в атакуваната заповед. Счита, че служебното му положение като младши експерт няма как да затрудни разкриването на обективната истина и той не е в състояние да въздейства на свидетели, както и на извършващите дисциплинарната проверка, тъй като тя е приключила. Сочи, че досъдебното производство е приключило, повдигнато му е обвинение  и предстои разглеждането му в съда.

След като се запозна със съдържанието на оспорената заповед и доводите на жалбоподателя, съдът приема, че е налице допуснато по силата на закона предварително изпълнение на административния акт, същият е обжалван по надлежния ред и доколкото не е предвидена изрична забрана за съдебен контрол по отношение на предварителното изпълнение, искането за спиране на предварителното изпълнение е процесуално допустимо.

Разгледано по същество, то е неоснователно.

Съгласно чл. 211 от ЗМВР, заповедта за временно отстраняване от длъжност по чл. 214, ал. 1, т. 1  и за налагане на дисциплинарно наказание може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Обжалването не спира изпълнението.

Особеното в посочената хипотеза е, че не административният орган с разпореждане, а законодателят е допуснал предварителното изпълнение на заповедта, при презюмиране наличието на важни обществени интереси, които трябва да бъдат защитени.

В случаите, когато законът разпорежда предварително изпълнение на дадена категория административни актове, той презюмира наличието на една, повече или на всички предпоставки на чл. 60 от АПК. Липсват нормативно регламентирани критерии, чрез които да се преценява основателността на искането за спиране на изпълнението на акта, поради което за конкретния случай следва да се преценят евентуалните неблагоприятни последици, които биха възникнали за жалбоподателя от предварителното изпълнение. След като се презюмира наличието на причини за предварително изпълнение на заповедта по специалния ЗМВР, в тежест на жалбоподателя остава задължението да обори това предположение, като докаже, че от предварителното изпълнение има възможност да претърпи значителна или трудно поправима вреда. Условие за спиране от съда на предварителното изпълнение на акта е на заложения в закона обществен интерес да се противопостави засягането на друг интерес с интензитет от порядъка на посочените в чл. 60 от АПК.

В искането си жалбоподателят не сочи никакви конкретните вреди, които би претърпял, нито доказателства, от които да се установи наличие на такъв интерес, който да налага отмяна на допуснатото от закона предварително изпълнение на заповедта. Приложените от жалбоподателя копия от удостоверения за раждане на непълнолетните му деца и договор за потребителски кредит  , не могат да обусловят извод за  причиняване на значителни или труднопоправими вреди, противопоставими на презюмирания обществен интерес от законосъобразна работа на органите на държавна власт.  Срещу К.К. е образувано наказателно производство по чл. 282 ал.1  от НК.   

Ето защо, съдът счита искането за спиране предварителното изпълнение на заповедта на Директора на ОД  МВР Варна за неоснователно, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И

 

ОТХВЪРЛЯ искането на К.Р.К. с ЕГН **********, държавен служител, младши експерт и командир на отделение в специализирано подразделение за охрана на обществен ред/СИГМА/ на сектор „Специализирани полицейски сили“ към отдел „Охранителна полиция“ при ОД МВР Варна за спиране на предварителното изпълнение на заповед  № 365з - 3379/03.06.2020 година на Директора на ОД МВР Варна.

 

Определението подлежи на обжалване - в седемдневен срок от съобщаването му - с частна жалба пред Върховен административен съд.                                                            

 

                                                      СЪДИЯ: