Решение по дело №607/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 556
Дата: 26 април 2021 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20217050700607
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№……………

 

гр. Варна  ..................2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Варна, в публично заседание на петнадесети април две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Борислав Милачков

 ЧЛЕНОВЕ:  Кремена Данаилова 

                         Мария Даскалова

 

при секретаря Галина Георгиева и с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Варна – Владислав Томов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова к.н.а.х.д. №607/2021 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от „Булем логистик“ ЕООД, ЕИК *********, чрез процесуален представител адв. И.Г. против Решение № 9/11.02.2021 г., постановено по НАХД № 20203110203452/2020 г. по описа на Районен съд - Варна, с което е потвърдено НП № 23-0000310/08.04.2020 г. на и.д. директор на Регионална дирекция „АА“ гр. Варна, с което на „Булем логистик“ ООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 3000  /три хиляди лева/ лв. на основание чл.96 „г“, ал.1, пр.2 от ЗАвтП.

Касаторът счита, че е допуснато нарушение на чл. 42, т.3 и т.4 и чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН вр. чл. 48, ал.1 от ЗАНН, поради неправилно посочване на дата и място на нарушението. От международна товарителница се установява, че превозът е започнал на 16.05.2019 г. в гр. Монтана и това е мястото на извършване на нарушението, а датата на нарушението е 16.05.2019 г. Изпълнителното деяние е разпореждане за управление, а не допускане в гр. Варна на 17.05.2019 г. както е посочено в АУАН и НП. Нормата на чл. 96г, ал.1 от ЗАвтП се прилага за нарушения на този закон и подзаконовите нормативни актове по прилагането му. Наредба № 36/2006 г. на МТ, съгласно която се издава удостоверение за психологическа годност /УПГ/ е подзаконов нормативен акт по прилагането на ЗДвП, а не ЗАвтП, съгласно §2 от ПЗР на същата наредба. Нормата на чл. 7а, ал.2 от ЗАвтП не урежда изискванията за психологическа годност, а е препращаща към Наредбата по чл. 152, ал.1, т.2 от ЗДвП. В обстоятелствената част на АУАН и НП не е посочена конкретната разпоредба на Наредба № 36/2006 г. Непритежаване на удостоверение за психологическа годност е нарушение на чл. 8, ал.1 вр. ал.2 вр. чл. 36, ал.2 от Наредба № 36/2006 г., подлежащо на санкция по чл. 178в, ал.5 от ЗДвП, при което освен управление на превозното средство, предвижда като задължителен реквизит и извършване на определен вид обществен превоз на товари, който факт в случая не е налице. От описаните факти не се установява спазени ли са сроковете по чл. 34 от ЗАНН. Отправено е искане за отмяна на оспореното решение и НП. Претендира присъждане на възнаграждение за адвокат. При претендиране юрисконсултско възнаграждение от ответника моли същото да бъде определено в минимален размер.

Ответник – РД „Автомобилна администрация“ – гр. Варна не е изразил становище по спора.  

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна, счита решението на РС – Варна за правилно и законосъобразно, поради което моли да се остави в сила.

 След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което производството по нея е процесуално допустимо.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е приел за установено следното: 

През м.05.2019 г. служители на РД „АА“- Варна, извършили проверка на „БУЛЕМ ЛОГИСТИК“ ООД. Дружеството притежавало лиценз на Общността за извършване на международен автомобилен превоз на товари № 9019. От представените документи, а именно заповеди и дигитална карта, се установило, че на 16.05.2019 г. е бил извършен международен обществен превоз на товари на основание CMR с товарен автомобил „Мерцедес“ с рег. № В 7173 ВТ, чиито водач бил Младен Ефремов М. и  към момента на извършване на превоза не е притежавал валидно удостоверение за психологическа годност. От направена справка в системата на „АА“ –Варна е установено, че на водача никога не е било издадено удостоверение за психологическа годност. Този случай не бил изолиран, тъй като водача бил осъществил и други превози.

Съдът е приел от правна страна следното: НП е издадено от компетентен орган в сроковете по чл.34 от ЗАНН. Посочена е датата, на която е бил осъществен превоза, както и нарушената правна норма, поради което РС  - Варна е приел, че възраженията за това, че не е посочен конкретен текст от Наредба № 36/15.05.2006 г. са неоснователни. В постановлението наказващият орган е изложил мотиви защо не приема случаят за маловажен, поради което и съдът е намерил  възраженията в тази насока за неоснователни. Установено е, че „БУЛЕМ ЛОГИСТИК“ ООД, има качеството на лицензиран превозвач, който на основание чл.7а, ал.2 от ЗАвтП може да осъществява превоз на товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност, определени с наредбата по чл.152 ал.1 т.2 от ЗДвП. Установено е и че водачът, който е извършил превоз на товари за дружеството не е имал удостоверение за психологическа годност. Допуснатото нарушение е било осъществено в седалището на дружеството, тъй като от там то ръководи своята оперативна дейност по извършване на превози. В този смисъл там е и мястото на конкретното нарушение-допускане до извършване на превоз на водач, който не притежава валидно удостоверение за психологическа годност. За превозвача е било налице задължение да организира работата на водачите по такъв начин, че да не допуска да се извършва превоз без необходимите и валидни документи, което в случая не е било изпълнено.

Решението е правилно и законосъобразно.

РС – Варна при описване на установените факти е посочил, че от заповеди и дигитална карта се установява, че превозът е осъществен на 16.05.2019 г. В изложените правни изводи е посочено, че нарушението е извършено на 02.11.2018 г.

Видно от дигитална карта на водач М.М.на 17.05.2019 г. същият е извършил превоз с МПС рег. № В 7173 ВТ. Това се установява и от товарителница издадена на 16.05.2019 г., която удостоверява, че превозът е приключил на 21.05.2019 г.

Неточното посочване на датата на извършване на нарушението от РС – Варна  не е посочено като касационно основание за отмяна на оспореното решение. Допусната е очевидна фактическа грешка в правните изводи изложени в решението, относно посочване датата на извършване на нарушението, което не се отразява върху правилността на направените изводи, поради което съдът приема, че не е налице необоснованост на съдебния акт.

Седалището и адресът на управление на наказаното дружество е в гр. Варна. Допустителството за извършване на превоз е извършено в гр. Варна, където е седалището и адреса на управление на наказаното дружество. Това, че превозът е извършен извън територията на гр. Варна и РБългария не установява промяна на адреса на управление на дружеството, от където да е извършено допускане извършване на превоз с водач М.. Правилно АНО е установил, че нарушението е извършено на 17.05.2019 г. в гр. Варна, което обуславя отговорност за наказаното дружество на основание чл. 96г, ал.1 пр.2 от ЗАвтП. Товарителницата е издадена в гр. Монтана на 16.05.2019 г., но от дигитална карта на водача се установява, че превоза е осъществен на 17.05.2019 г. поради което правилно е посочено, че нарушението е извършено на 17.05.2019 г.

Приложимите норми за налагане на имуществена санкция са:

чл. 96г, ал.1 от ЗАвтП - Който назначи на работа или допусне водач, който не отговаря на някое от изискванията, определени с този закон и с подзаконовите нормативни актове по прилагането му, да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер 3000 лв.

чл. 7а, ал.2 от ЗАвтП - Лицензираните превозвачи, лицата по чл. 24е и лицата, извършващи превози за собствена сметка, могат да осъществяват превоз на пътници и товари само с водачи, които отговарят на изискванията за минимална възраст, правоспособност за управление на моторни превозни средства от съответната категория и за психологическа годност, определени с наредбите по чл. 7, ал. 3 и чл. 12б, ал. 1 от този закон и чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата.

В НП е посочено, че водачът не е отговарял на изискванията за психологическа годност по смисъла на наредбата по чл. 152, ал.1, т.2 от ЗДвП, уредени в чл. 7а, ал.2, пр.3 от ЗАвтП.

Съобразно чл. 96г, ал.1 от ЗАвтП е прието, че водачът не е отговарял на изискванията определени със ЗАвтП – чл. 7а, ал.2, т.3 от ЗАвтП и на подзаконовите нормативни актове по прилагането му – наредбата по чл. 152, ал.,1 т.2 от ЗДвП, това е Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания. От изложеното следва, че не е допуснато нарушение при прилагане на санкционната норма.

Нормата на чл. 7а, ал.2 от ЗАвтП въвежда изискване за УПГ относно водачи, които осъществяват превоз на пътници и товари. В случая е вменена отговорност за липсата на УПГ, поради което не следва да се събират доказателства при извършения превоз, установен с дигитална карта на водача, превозен ли е товар и от какъв вид. Безспорно е управлявано на ППС с рег. № ****на 17.05.2019 г. от водач без УПГ, поради което е налице осъществено нарушение.

В НП е посочено, че на водача не е издавано удостоверение за психологическа годност – нарушение на чл. 7а, ал.2, пр.3 от ЗАвтП. Деянието е описано в пълнота и е ясно за какво нарушение е вменена отговорност. Не е било необходимо да се посочват нарушени норми от Наредба № 36/2006 г., поради това че АНО не е вменил нарушение за неизпълнение на условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания. Наказанието е наложено поради липса на УПГ, следва че правилно е посочена нарушената норма – чл.7а, ал.2 от ЗАвтП.

Съгласно чл. 34, ал.1 от ЗАНН, не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението. АУАН е съставен на 30.01.2020 г. и това е датата на установяване на нарушението. От жалбоподателя не са представени доказателства, че нарушението е било установено по-рано, а имено три месеца преди съставяне на АУАН. Поради което доводът на жалбоподателя, че е следвало да се посочи дата на извършване на проверката е неоснователен.  Нарушението е извършено на 17.05.2019 г., АУАН е съставен на 30.01.2020 г., преди да изтече преклузивния едногодишен срок. НП е съставено на 08.04.2020 г. в срока по чл. 34, ал.3 от ЗАНН.

 По изложените съображения не са налице отменителни основания и оспореното решение следва да бъде оставено в сила. 

Предвид изхода на спора и по аргумент на противното на чл. 63, ал.3 от ЗАНН вр. чл. 143, ал.1 от АПК искането на жалбоподателя за присъждане възнаграждение за адвокат е неоснователно, поради което се отхвърля от съда.

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №9/11.02.2021 г., постановено по НАХД № 20203110203452/2020 г. по описа на Районен съд - Варна. 

 Решението е окончателно. 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            

 

 

1.

 

 

 

                                                                    2.