Решение по дело №69/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 56
Дата: 15 май 2019 г. (в сила от 15 май 2019 г.)
Съдия: Пенка Николаева Братанова
Дело: 20191500600069
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                       Р    Е    Ш   Е   Н  И  Е  № 56

 

                                      гр.Кюстендил,  15.05.2019 г.

 

                             В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Кюстендилският окръжен съд,      наказателно отделение,

в откритото заседание

на седемнадесети април

през две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

                                            Председател:МИРОСЛАВ НАЧЕВ

                                                    Членове:ПЕНКА БРАТАНОВА                                                                                                   

                                                                        ВЕСЕЛИНА ДЖОНЕВА

 

при секретаря Любка Николова

с участието на прокурора от КнОП  Ангел Байрактраски

като разгледа докладваното от съдия Братанова          ВНОХД № 69

по описа за 2019 г. на КнОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                   Производството е по реда глава XХІ НПК- “Въззивно производство”.

                  С присъда №4 от 17.01.2019 г. по НОХД №1075/18 г. на Дупнишкия районен съд подсъдимият Д.С.П. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл.343, ал.1, б. „А“ НК вр. чл.342, ал.1 НК. Производството по делото е протекло при усл. на глава ХХVІІ НПК и на осн. чл.373, ал.2 НПК вр. чл.58А, ал.4 от НК вр. чл.55, ал.1, т.2, б. „В“ НК на подсъдимия е наложено  наказание  „глоба“ в размер на 500 лева. Със същата присъда на осн. чл.343Г от НК   П. е лишен от право да управлява МПС за срок от 3 месеца и е осъден да заплати разноските по делото.

                 Присъдата се обжалва от адв.И.Д.- защитник на подс. П. в частта на наложеното наказание. Развити са доводи за неправилно приложение на закона, като се сочи, че подс. П. е следвало да бъде освободен от наказателна отговорност на осн. чл.78а от НК.  Иска се изменение на същата и приложение на посочената разпоредба  с налагане на минимално по размер административно наказание.

              Окръжна прокуратура Кюстендил чрез своя представител изразява становище за неоснователност на въззивната жалба.

              Защитникът на подс. Д.С.П.- адв.Д. поддържа жалбата на подсъдимия пред въззивния съд. Пледира за приложение на  чл.78а от НК.

               Подсъдимият Д.С.П. поддържа жалбата и иска приложение на  чл.78а от НК.

               Кюстендилският окръжен съд, след проверка на фактическия и доказателствен материал, след неговото обсъждане както поотделно, така и в съвкупност, и съобразно правомощията  си, установени  в чл. 334 НПК и след като провери на осн.чл. 313 и чл.314 НПК изцяло правилността на присъдата, счита, че въззивната жалба е допустима, доколкото е предявена от надлежна страна в наказателния процес и в срока по чл. 319 НПК. Разгледана по същество, е основателна по следните съображения:       

                 Производството пред ДнРС е протекло по реда на глава XXVII от НК (съкратено съдебно следствие), като на основание чл. 371, т. 2 от НПК подс. П. е признал изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и съгласието му е одобрено от първоинстанционния съд.

     Съобразявайки разпоредбата на  чл. 373, ал. 3 от НПК, съгласно която в случаите по чл. 372, ал. 4 от НПК съдът приема за установени обстоятелствата, изложени в обвинителния акт, правилно ДнРС в мотивите на присъдата е приел за установени обстоятелствата, изложени в ОЧ на ОА, позовавайки се на направеното от подсъдимия самопризнание. Законосъобразна е и констатацията му, че самопризнанието на подсъдимия се подкрепя от доказателствата, събрани в досъдебното производство. Липсват основания за корекция на този извод на ДнРС от страна на въззивния съд. Ето защо и настоящият съдебен състав принципно приема, че в сочената хипотеза е длъжен да приеме съществените относими факти така, както са описани в обвинителния акт. Този извод следва от естеството на диференцираната процедура, в разновидността по точка 2 на чл. 371 от НПК. Въззивната инстанция приема въз основа на самопризнанието на подсъдимия и доказателствата, които го подкрепят за установени фактите, изложени в ОЧ на ОА, възпроизведени и в мотивите на обжалваната присъда, а именно:

     На 02.06.2017 г. подс. П. се движел с л.а. м. ,,***“ с ДК № ***в посока гр. Благоевград, заедно със съпругата си от гр. София. Към 13.10 ч.  същата лежала на задната седалка на микробуса, а след тунела, в района на гр. Кочериново подс.П. почувствал умора и решил да спре на бензиностанция ,,Лукойл“ преди гр. Благоевград. След като излязъл от магистралата, П. минал през кръговото кръстовище в района на гр. Кочериново и за секунди заспал. Навлязъл в насрещното платно, в което по същото време срещу него се движел на главен път Е 79, км. 356+050 товарен автомобил  марка ,,*** с ремарке (цистерна) с ДК № *** Автомобилът бил собственост на ,,МС ЛОДЖИСТИКС“ ООД гр. София и  управляван от А. Б.Н.от гр. София. Св.Н. видял навлизането на микробуса  в собствената му лента за движение и  предприел спасителна маневра, като отклонил цистерната  максимално в дясно, натиснал спирачката, но товарът бил тежък и композицията не могла да спре веднага. Микробусът продължил движението и последвал удар между двете моторни превозни средства.

         Стойността на щетата на товарния автомобил причинена в резултат на ПТП е на стойност 14 625 лв. с ДДС. По делото е прието като доказателство преводно нареждане от 01.08.2017 г. за сумата  от 15 016.50 лв., внесена от ,,Дженерали Застраховане“ АД по щета № *********/17 г. в полза на ,,Гума пласт“ ООД, представлявано от управителя . Т..

         Видно от изявлението на последния по време на проведеното разпоредително заседание, че тази сума е преведена на пострадалото дружество изцяло.

        Първоинстанционният съд законосъобразно е действувал в съзвучие с разп. на  чл. 372 ал.4 НПК. Съответно така възприетите доказателства по делото- пок. на св.Д., Н.,  АТЕ и оценителни експертизи на в.л. проф. К. СМЕ на в.л. д-р Н. и ФХЕ на в.л.К., писмени доказателства от застрахователя и бюлетин за съдимост съгласно разп. на  чл. 373, ал.4 НПК са довели до законосъобразното възприемане на обстоятелствата, изложени в обвинителния акт.  ДнРС е дал отговор на осн. чл. 373, ал.3 НПК в мотивите на присъдата си на приетите от него за установени обстоятелства, като се е позовал на доказателствата, които го подкрепят. В този аспект първоинстанционният съд е преценил, че  доказателствата от досъдебното производство имат процесуална годност, както и че са несъмнени и безпротиворечиви. От друга страна самопризнанието на подсъдимия на свой ред придава  съдържание на обвинителната теза, която иначе би страдала от възможни непълноти. В тази насока при мотивиране на своето вътрешно убеждение, ДнРС е изложил достатъчно убедителни аргументи и законосъобразни доводи, поради което въззивната инстанция няма основания да променя направените в атакувания съдебен акт фактически констатации, в това  число и относно авторството на деянието. Затова и ДнРС не е допуснал нарушение на закона при оценката на доказателствата, доколкото същият е длъжен да събере, оцени и провери всички събрани по делото доказателствени източници, за да изгради изводите си по фактите от кръга на чл. 102 НПК.

                  При така приетата фактическа обстановка и направеното признание деянието обосновано е квалифицирано като такова по  чл.343, ал.1, б. А“ НК вр. чл.342, ал.1 НК. То е осъществено от обективна и субективна страна от страна от подсъдимия, като допълнителни съображения вън от тези на първостепенния съд, които са напълно убедителни и подробни, не е необходимо да се излагат. Това не се налага и с оглед обстоятелството, че присъдата се атакува единствено в частта на наказанието.

                  Съобразно доводите в жалбата, КнОС следва да прецени справедливостта на наложеното наказание. Както бе посочено, в настоящия случай производството  пред ДнРС е  протекло съгласно диференцираната процедура по  глава ХХVІІІ НПК по чл. 371 т.2 НПК. Този облекчен ред на протичане на наказателното производство е свързан с последиците на  чл. 373, ал.2 НПК, като съдът е длъжен при наличие на признание на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителия акт, да приложи разпоредбата на  чл. 58А  НК. В настоящия  случай, видно от мотивите на съда, ДнРС е приложил разпоредбата на чл.58А, ал.4 НК  и е определил наказанието  при условията на  чл.55, ал.1, т.2, б. „В“ НК, като му е определил наказание глоба. Така определеното наказание обаче е неправилно определено, тъй като ДнРС не е съобразил възможността за приложение на чл.78а от НК.

                   Предпоставките, предвидени в тази разпоредбата, са налице в настоящия казус. Чл.78а от НК се прилага в случаите, когато обвиняемият за съответното престъпление се предвижда наказание ЛС до 5 години в случаите на непредпазливи престъпления, каквото е настоящето; деецът не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на тази глава и когато са възстановени имуществените вреди от престъплението. Няма спор по първите две предпоставки. Спорен е въпроса относно наличието на третата- дали са възстановени вредите от престъплението. В тази насока ДнРС е изложил вътрешно противоречиви мотиви, които не се споделят от настоящата инстанция и които са неправилни.

                    Рамките на  обвинението се определят  от обвинителния акт. В същия е определен размера на съставомерните имуществени вреди- 14 625 лева. Следователно- това е релевантния размер, който следва да бъде възстановен, като е без значение в какъв размер са претенциите на пострадалия. В случая застрахователят е заплатил по- висок размер на обезщетение на пострадалото юридическо лице- 15 016, 50 лева. В този аспект не може да се приеме за верен извода на ДнРС, че е налице невъзстановяване на пълния размер на вредата. В заключението си вещото лице проф. Карапетков е посочил, че действителната стойност на автомобила е по- висока, но размера на вредата е именно 14 625 лева. На обезщетяване подлежат вредите, които са предмет на обвинението. В случая прокуратурата е приела, че вредите имат значителен характер и са стойност 14 625 лева. Несъмнено същите са възстановени от застрахователя и дори в по-висок размер. Ето защо КОС счита, че е налице и третата предпоставка, предвидена в закона и че няма пречка по отношение на подс. П. да се приложи разпоредбата на  чл. 78а от НК.

                 В този смисъл жалбата е основателна и атакуваната присъда следва да се измени  в размера на наложеното наказание. На осн. чл.78а от НК подс. П. следва да се освободи от наказателна отговорност и му се наложи административно наказание „глоба“  в минимално определение от закона размер- 1 000 лева, който размер е справедлив. Определената глоба е съобразена с имотното състояние на подсъдимия и с необходимостта същият да бъде мотивиран към спазването на правилата по ЗДП.

                   Същият на осн. чл.343г НК е бил лишен и от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.  С оглед приложението на  чл. 78а от НК КОС следва да измени и основанието за лишаването от права. Правното основание за лишаването от права следва да е разпоредбата на чл.78а, ал.4 НК, което води до необходимост от корекция на решението на ДнРС в тази му част.

              Присъдата  следва да се потвърди и в частта, в която ДнРС е възложил разноските на подс.П..

              По тези съображения постановената присъда следва само да се коригира в частта на наказанието, като се приложи разпоредбата на  чл.78а от НК и в частта на приетото правно основание на наложеното наказание лишаване от право, като същото следва да се измени от чл.343г НК на чл.78а, ал.4 НК. В останалата част присъдата следва да бъде потвърдена.

              Водим от гореизложеното и на осн. 334 т.3 и т.6  и чл.337, ал.3 НПК вр. чл.338 НПК, окръжният съд

                                          

 

                                Р          Е       Ш         И   :

 

                                             

               ОТМЕНЯ   присъда № 4 на Дупнишкия районен съд от 17.01.2019 г. по НОХД № 1075/2018 г. по описа на същия съд в частта, в която на подс. Д.С.П. на осн. чл. 343, ал.1, б. А“ от НК вр. чл.342, ал.1 НК  вр. чл. 55, ал.1, т.2, б. „В“ НК е наложено наказание „глоба“ в размер на 500 лева и вместо това ПОСТАНОВЯВА:                

            

               На основание  чл. 78а от НК ОСВОБОЖДАВА Д.С.П. от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като му налага административно наказание „глоба в полза на държавата“ в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

             

                ИЗМЕНЯ същата присъда  в частта, в която чл.343г НК е посочен като правно основание на наложеното наказание „лишаване от право да управлява МПС“, като следва да се счита, че наказанието е на основание чл.78а, ал.4 НК.

 

                    ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалите й части.  

 

                    РЕШЕНИЕТО  не подлежи на обжалване.              

 

              

                                                                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

                  

           

                                                                         ЧЛЕНОВЕ :1.                             2.