Решение по дело №2369/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2386
Дата: 21 декември 2023 г.
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20237180702369
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2386

гр. Пловдив, 21.12.2023 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХ състав, в открито заседание на двадесет и трети ноември през две хиляди двадесет и трета година в състав:                      

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                                   ЧЛЕНОВЕ: ХРИСТИНА ЮРУКОВА

                                                                                    МАРИЯ НИКОЛОВА

 

при секретаря Ваня Петкова и участието на прокурора Иляна Джубелиева, като разгледа докладваното от съдия Николова КАНД № 2369 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на М.Ц.Г., с ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. Г. срещу Решение № 1175/29.06.2023 г., постановено по АНД № 888/2023 г. на Районен съд – Пловдив, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-1030-009176/28.09.2021 г. на началник група към ОДМВР – Пловдив, сектор „Пътна полиция“ гр. Пловдив, с което на М.Ц.Г. е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца на основание чл. 178ж, ал. 1, пр. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, за нарушение на чл. 58, т. 3 от ЗДвП.

Твърди се, че решението на Районен съд Пловдив е неправилно и незаконосъобразно. Поддържа се, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл. 57, ал. 1, т. 5 и чл. 42, т. 4 и. т. 5 от ЗАНН, което неправилно не е съобразено от първостепенния съд. Според жалбоподателя в АУАН и НП липсва описание на обстоятелствата, свързани с обективни и субективни признаци от състава на нарушението и посочване на релевантни факти, като не са посочени и констатации досежно начина по който лекият автомобил на санкционирания водач и друго МПС са били управлявани за да се приеме, че е налице участие в състезание. Твърди се, че дори актосъставителя да е описал в какво състезание е участвал нарушителя в докладна, то неможе да бъде санирана липсата на фактическо описание на нарушението в АУАН и НП. Иска се отмяна на НП. Претендират разноски.

Ответникът по касационната жалба -  началник група към ОДМВР – Пловдив, сектор „Пътна полиция“, чрез писмено становище оспорва жалбата като неоснователна.

 Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, излага становище за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

За да потвърди наказателното постановление, Районен съд – Пловдив е приел, че на 06.09.2021г. около 17:30ч. на път Автомагистрала „Тракия“ в района на 148 км, по посока гр.София, М.Г. като водач на лек автомобил „Мерцедес Е 200 ЦДИ“ с рег. № ***, собственост на „Автокомплекси Маями“ ООД, Булстат: *********, се движи се в лентата за принудително спиране без да има явна техническа повреда на автомобила или здравословни проблеми с водача или пътниците в МПС. На водача е съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 980944, серия АА от 06.09.2021г., въз основа на който е издадено обжалваното пред районния съд НП. По делото като свидетел е разпитан актосъставителя, който поддържа съставения от него акт и посочва, че водачът на МПС твърдял, че имал техническа неизправност, без да я конкретизира, като такава не била констатирана.

След като е обсъдил събраните по делото гласни и писмени доказателства, районният съд е приел, че касационният жалбоподател е осъществил от обективна и субективна страна състава на административно нарушение по чл. 58, т. 3 от ЗДвП. Съдът е обсъдил оплакванията на Г. изложени в жалбата.  Констатирал е, че показанията на актосъставителя се подкрепят от писмените доказателства, събрани по делото. Обсъдил е наведените твърдения от страна на жалбоподателя в хода на административното и съдебното производство като ги е приел  за противоречиви, изолирани и недоказани, които не могат да оборят доказателствената сила на редовно съставения АУАН, съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП. Съдът е установил, че при съставянето на АУАН и НП не са допуснати нарушения на императивните изисквания на закона и е доказано вмененото на водача нарушение.

Решението е правилно.

Изводите на районния съд се споделят напълно от настоящата инстанция. Районният съд правилно е тълкувал приложимите правни норми на ЗДвП и е достигнал до верния извод за наличие на факта на административното нарушение, за което е наказан касационният жалбоподател.

При издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и същото е постановено в съответствие с материалноправните норми. Възраженията в касационната жалба са неоснователни. Според настоящия съдебен състав, описанието на нарушението в АУАН и НП е достатъчно да се охрани правото на защита на санкционираното лице, тъй като от една страна са описани фактите, които са установени, а от друга страна са посочени конкретните законови разпоредби, които водят на извод че е осъществено именно нарушение по чл. 58, т. 3 от ЗДвП. Отговорността на М.Г. е ангажирана именно за това, че в нарушение на чл. 58, т. 3 от ЗДвП на автомагистрала се е движил в лентата за принудително спиране, без повреда на пътното превозно средство и без здравословни проблеми на водача и пътниците в превозното средство. Ето защо не могат да бъдат споделени изложените аргументи за нарушения на разпоредбите на чл. 42, т. 4 и т. 5 от ЗАНН и  чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, изразяващи се в липса на описание на нарушението и разпоредбите които са нарушени.

Неотносими към настояшия спор са възраженията в касационната жалба, че в АУАН и НП не са посочени и констатации досежно начина по който лекият автомобил на санкционирания водач и друго МПС са били управлявани за да се приеме, че е налице участие в състезание, доколкото случая касае нарушение по чл. 58, т. 3 от ЗДвП и нито в АУАН, нито в НП се сочи участие в състезание.

АУАН е подписан от Г. с възражение, че има неизправност по автомобила, като не е посочено конкретно каква е тази неизправност или по коя част на автомобила. В тази връзка разпитаният пред първа инстанция актосъставител е посочил, че техническа неизправност не е констатирана. Нещо повече, в жалбата срещу НП не се поддържа наличието на неизправност на автомобила, а е посочено, че в автомобила управляван от Г. е имало дете на което му се ходело до тоалетна, което не кореспондира с възражението по АУАН и очевидно е само с оглед изграждане защитната теза на Г..

Административното наказание е правилно определено по фиксиран в закона вид и размер, който не подлежи на корекция от съда. Правилен е извода, че не е налице маловажен случай на нарушение, за което районен съд е изложил подробни мотиви, които се споделят от касационна инстанция.

Обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд е валидно, допустимо и правилно, и като такова следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1175/29.06.2023г. по АНД № 888/2023г. на Районен съд – Пловдив.

 

Решението е окончателно.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: