Решение по дело №498/2023 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: 631
Дата: 27 юли 2023 г. (в сила от 27 юли 2023 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20237260700498
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 631

 

27.07.2023 г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Хасково

в открито съдебно заседание на деветнадесети юли две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

Председател: ПЕНКА КОСТОВА

Членове: АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

БИЛЯНА ИКОНОМОВА 

 

при секретаря Ивелина Въжарска

и в присъствието на прокурора Евгения Стефанова,

като разгледа докладваното от  съдия А. Митрушева

АНД (К) № 498 по описа на Административен съд – Хасково за 2023 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, депозирана от ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ на МВР – Хасково, представлявана от старши комисар Л. Т. Н. – ВПД Директор на ОД на МВР – Хасково, против Решение № 61/27.02.2023 г., постановено по АНД № 1189/2022 г. по описа на Районен съд – Хасково.

Касационният жалбоподател твърди, че обжалваното решение е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. От събраните по делото писмени доказателства не се доказвали изложените от жалбоподателя оплаквания относно допуснати нарушения на закона, допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила и неправилно приложение на материалния закон при съставянето на ЕФ серия К, № 6648484 на ОДМВР - Хасково. Издаденият ЕФ съдържал всички необходими реквизити, изискуеми по закон съгласно разпоредбите на ЗДвП и ЗАНН. Кумулативно дадените изисквания, съобразно актуалната нормативна уредба на процедурата по установяване на този вид нарушения, били изпълнени. С оглед приложените по делото писмени доказателства, извършеното от жалбоподателя нарушение на ЗДвП било надлежно документирано. В тази връзка се оспорват като неправилни и направени при превратно тълкуване на законовите разпоредби изводите на Районен съд - Хасково по отношение на това, че ЕФ не удостоверява по надлежен начин извършеното нарушение. Видно от предоставените доказателства по делото било, че категорично било установено мястото на извършване на нарушението, а също така и мястото, на което било разположено техническото средство. Видно от приложения по делото ЕФ, същият бил с посочени коректни законови разпоредби, комуникиращи с описаното и документирано нарушение, а, от друга страна, съдържанието на ЕФ било законово определено. Във връзка с така изложеното, се моли за отмяна на постановеното решение и за присъждане в полза на ОДМВР - Хасково на разноски и юрисконсултско възнаграждение в размер на 300.00 лв.

Ответникът - А.А.П., чрез процесуалния си представител в съдебно заседание,  оспорва касационната жалба и моли същата да бъде оставена без уважение.

Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА - Хасково посочва в хода по същество, че съдебният акт отговаря на изискванията на процесуалния и материалния закон и не страда от сочените в жалбата пороци, съответно предлага жалбата да бъде оставена без уважение.

Административен съд - Хасково, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено от фактическа страна следното:

 

С обжалваното съдебно решение Районен съд – Хасково е отменил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, Серия К, № 6648484, издаден от ОД на МВР - Хасково и е осъдил ОД на МВР - Хасково да заплати на А.А.П. с ЕГН : ********** ***, сумата в размер на 500.00 лева, представляваща направени по делото разноски за възнаграждение на упълномощен адвокат.

За да постанови решението си, районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 21.11.2022 г. в 09:56 часа, с автоматизирана преносима система за контрол на скоростта на моторни превозни средства тип ATCC (ARH CAM-SI) с № 120CCEF, било установено и заснето движение на лек автомобил марка "Джип Ренегат" с регистрационен номер *******със скорост от 69 км. /ч. - над разрешената за движение в населено място от 50 км/ч., като в ЕФ била посочена скорост на движение 66 км/ч., като бил приспаднат толеранс от 3 км/ч. и било посочено превишение от 16 км/ч. От представената справка за собственик/ползвател от АИС - КАТ се установило, че А.А.П. е вписан като ползвател на процесния автомобил, а негов собственик било юридическото лице „Райфайзен Лизинг България“ ЕООД - клон Хасково. Въз основа на тези констатации бил издаден процесният електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, като за нарушител бил посочен жалбоподателят. Вписано било, че нарушението е извършено в условията на повторност, в едногодишния срок от влизане в сила на ЕФ К № 5194137.

За да отмени електронният фиш, районният съд е приел, че в същия, въпреки  отбелязването на квалифициращия признак „повторност“ по чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, липсва препращане предвид бланкетния характер на цитираната разпоредба, към предвиденото по ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5, съответно по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 на чл. 182 от ЗДвП относно конкретните нарушения, необходимо, за да се прецени вида на приложимата санкция. В случая това не било направено и не било ясно дали нарушението е на чл. 182, ал. 1, т. 1 - 4, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5 от ЗДвП и ако евентуално е сред някое от посочените - кое точно и какъв е предвиденият за него размер на наказанието. Извеждането или запълването на правната квалификация с логически разсъждения от съда или страните, включително основани на математически изчисления, приложени към евентуално двойния размер на наложената глоба, не можело да санират допуснатото процесуално нарушение, което, както и другото визирано, изразяващо се в пропуск да бъде надлежно и пълно описано деянието, следвало да се квалифицира като съществено и явяващо се самостоятелно основание за отмяна на санкционния акт.

Отделно е отбелязано, че доколкото електронният фиш не се ползвал с доказателствена сила за твърденията, отправени в него, а същите сами по себе си подлежали на установяване с предвидените в закона доказателствени средства, в случая квалифициращият признак "повторност" на установеното с АТСС нарушение за скорост не бил доказан по необходимия начин, чрез съответни писмени доказателства за наличие на влязъл в сила акт, с който жалбоподателят да е санкциониран за нарушение от същия вид.

С оглед на така изложените съображения, въззивният съд е приел, че подадената жалба е основателна, а атакуваният с нея електронен фиш - незаконосъобразно издаден, с оглед на което същият е бил отменен.

 

Така постановеното решение е правилно.

 

Настоящата инстанция споделя изводите на районния съд за отмяна на електронния фиш. В случая административнонаказващият орган е приел, че извършеното от ответника по касация нарушение е повторно и лицето е санкционирано на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, тоест при наличие на предпоставките на § 5, т. 33 от ДР на ЗДвП, според който текст, повторно е нарушението, извършено в едногодишен срок, а в случаите по чл. 174, ал. 2 – в двегодишен срок, от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение, включително и когато първото наказание му е било наложено като нов водач. Съгласно чл. 189, ал. 1 от ЗДвП, влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление. В атакувания електронен фиш е посочено, че нарушението по чл. 21, ал. 1 е извършено в условията на повторност в едногодишния срок от влизане в сила на ЕФ серия К, № 5194137, който е посочен в приложената към административнонаказателната преписка Справка за нарушител/водач, както и е представен в преписката.

В тази връзка следва да бъде отбелязано, че нарушението в процесния електронен фиш е квалифицирано като такова по чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП и за него е наложено наказание по чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 4 от ЗДвП. Разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП установява условията и предпоставките, при които може да се издаде електронен фиш, а именно: при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, както и данните, които следва да се съдържат в него, и изискванията, на които електронният фиш следва да отговаря. Разпоредбата на чл. 182, ал. 4 от ЗДвП предвижда увеличаване на наказанието и евентуално прилагане на ПАМ в зависимост от това дали констатираното нарушение е повторно, като от съществено значение е правната му квалификация и именно тя е определящ критерий. Според последната посочена разпоредба, когато нарушението по ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5 е повторно, то наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 - предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от три месеца. Така следва да се определи правната квалификация на нарушението, да се прецени какъв е размерът на наказанието за него и едва след това, ако същото попада в приложното поле на чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, то да се изчисли двойния размер за предвиденото при повторност наказание. Но в случая остава неясно дали нарушението е на чл. 182, ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 или ал. 3, т. 1 – 5 от ЗДвП и ако евентуално е сред някое от посочените – кое точно, както и какъв е съответният за него размер на наказанието. В този смисъл при установената неясна и непълна квалификация в електронния фиш, РС - Хасково е достигнал до правилен извод относно отмяна на същия като незаконосъобразно издаден.

 

Поради изложеното, настоящият касационен състав счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно и следва да бъде оставено в сила.

 

При този извод за неоснователност на касационната жалба следва да бъде уважено искането на ответника по касационната жалба да бъдат заплатени направените от същия разноски по делото – за адвокатско възнаграждение, в размер на 400 лева.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 61/27.02.2023 г., постановено по АНД № 1189/2022 г. по описа на Районен съд – Хасково.

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР - Хасково да заплати на А.А.П. с ЕГН : ********** ***, направените разноски пред касационната инстанция в размер на 400 (четиристотин) лева.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

 

Членове:    1.

 

 

                                                                                         

                                                                                                      2.