Решение по дело №270/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 юли 2018 г.
Съдия: Людмила Владимирова Пейчева
Дело: 20181700500270
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 април 2018 г.

Съдържание на акта

                                        Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                              

                                                        № 250

 

                                   гр. Перник, 17.07.2018 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Пернишкият окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание на седемнадесети май през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Людмила Пейчева

          ЧЛЕНОВЕ: Рени Ковачка

        Димитър Ковачев

 

при секретаря Емилия Павлова, като разгледа докладваното от Председателя въз. гр. дело № 270 по описа на Пернишкия окръжен съд за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК

          С решение № 1213 от 05.01.2018 год., постановено по гр. дело № 01104/2017 год. по описа на Пернишкия районен съд е признато за незаконно по иска, предявен от П.К.Ч. с ЕГН: **********, със съдебен адрес: ***, Адвокатско дружество „Ц. и партньори", срещу „Мини открит въгледобив“ ЕАД, ЕИК *********, с адрес: гр. Перник, ул. „Свети Иван Рилски" № 1, представлявано от изпълнителния директор В.С., уволнението на П.К.Ч., извършено със Заповед № ** от *** на „Мини открит въгледобив" ЕАД, и като незаконосъобразна същата заповед е отменена.

           Със същото решение П.К.Ч. е възстановена на заеманата преди незаконосъобразното уволнение длъжност - „***" в ЦУ на „Мини открит въгледобив" ЕАД, на основание чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ.

Съдът е отхвърлил като неоснователни и недоказани предявените искове от П.К.Ч. срещу „Мини открит въгледобив" ЕАД, представлявано от изпълнителния директор В.С. и П.Р. Д. с ЕГН ********** ***, за осъждане на ответниците солидарно да й заплатят на основание чл. 225, ал. З КТ, обезщетение в размер на брутното й трудово възнаграждение в размер на 13 084.80 лева, от деня на явяването й на работа - 12.02.2016 год. до 06.03.2017 год.; лихва за забавено плащане върху посочената сума, считано от 12.02.2016 год. до 06.03.2017 год. в размер на 200 лева, както и лихва за забавено плащане върху главницата от 13 084.80 лева, считано от датата на предявяване на исковата молба - 07.03.2017 год. до окончателното заплащане на сумата.

             Наред с това съдът е осъдил П.К.Ч. да заплати на „Мини открит въгледобив" гр. Перник направените разноски по делото в размер на 300 лева юристконсултско възнаграждение.

             Недоволен от постановеното решение останал ответникът „Мини открит въгледобив“ ЕАД, гр. Перник, обжалвал същото в срок в частта му, с която са уважени предявените искове по чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2 КТ. По изложени съображения моли да бъде отменено в тази част и да се отхвърлят исковете като неоснователни. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

            В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е подаден отговор на въззивната жалба от пълномощника на ищцата П.Ч., с който оспорва същата като неоснователна. Счита, че представените доводи не се подкрепят от нито едно доказателство, а изложените твърдения са несъстоятелни и в пълно противоречие с установените и доказани факти по делото. Поради това моли жалбата да се остави без уважение като неоснователна и да се потвърди решението в частта му, в която са уважени исковете по чл. 344, т. 1 и т. 2 КТ, като правилни, законосъобразни и мотивирани. Моли присъждане на направените по делото разноски.

            Срещу решението е подадена в срок въззивна жалба и от ответника П.Р. Д. в частта му, в която са уважени предявените искове по чл. 344, ал.1, т. 1 и т. 2 КТ и моли в тази част решението да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

            Не са подадени отговори на жалбата от другите страни.

            Подадена е в срок и въззивна жалба от адв. С.Ц., като пълномощник на ищцата П.К.Ч., срещу Решението на Пернишкия районен съд в частта, в която е отхвърлен предявения иск по чл. 225, ал. 3 КТ. Изложени са съображения, че същото е неправилно, незаконосъобразно и постановено в нарушение на съдопроизводствените правила. Поради това моли да се уважи въззивната жалба и се отмени решението в обжалваната му част, като се уважи иска по чл. 225, ал. 3 КТ, ведно със законните последици.

 В срока по чл. 263, ал.1 ГПК е подаден писмен отговор от „Мини открит въгледобив“ ЕАД, с който оспорва въззивната жалба на П.К.Ч.. Моли да се остави без уважение като неоснователна и да се потвърди решението на районния съд в обжалваната  част.

Подаден е отговор от ответника П.Р. Д., с който оспорва същата като неоснователна. Моли да се остави без уважение и да се потвърди първоинстанционното решение в обжалваната му част, като правилно и законосъобразно.

            Пернишкият окръжен съд, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид доводите и възраженията на страните, приема за установено следното:

Жалбите са подадени в срок от процесуално легитимирани страни, имащи правен интерес от обжалване, поради което са процесуално допустими, а разгледани по същество са неоснователни.

От фактическа страна е установено следното:

          Не се спори по делото, а и видно от представените писмени доказателства, се установява, че със заповед № *** е прекратено трудовото правоотношение на ищцата с „Мини открит въгледобив" ЕАД, считано от 13.06.2014 год. Същата е обжалвала заповедта пред Пернишкия районен съд, който с Решение №1184 от 11.12.2014 год. по гр.д. № 06197/2014 год. е отменил заповедта и е признал уволнението й за незаконно. Със същото решение съдът е постановил възстановяване на заеманата от нея преди уволнението длъжност „***" в ЦУ на „Мини открит въгледобив" ЕАД. С решение №126 от 22.04.2015 год., постановено по въз.гр. дело №192/2015 год., Пернишкият окръжен съд е потвърдил изцяло решението на районния съд. С Определение №1121 от 23.11.2015 год. на ВКС, III г.о., не е допуснато касационно обжалване на въззивното решение.

          От събраните по делото гласни доказателства се установява, че законоустановения срок по чл. 345, ал. 1 от КТ ищцата се е явила в ответното дружество на 12.02.2016 год. с готовност да започне работа, когато е депозирала и заявление с вх. №***, с което е декларирала готовността си да изпълнява трудовите задължения по длъжностна характеристика.

         На 30.01.2017 год. ищцата отново е депозирала заявление до ответното дружество, с вх. №***, с което отново е изразила желанието си да бъда възстановена на изпълняваната от нея длъжност „***". На 07.02.2017 год., в отговор на заявлението, е получила по пощата писмо от ответното дружество с изх. №***. От съдържанието на писмото се установила, че ответното дружество е издало Заповед № ***, с която отново е прекратено трудовото й правоотношение на основание чл. 325, ал. 1, т. 2 от КТ. От показанията на разпитаните свидетели се установява, че на 12.02.2016 год., ищцата се е явила в ответното дружество, като е искала да разговаря с изпълнителния директор П.Р. Д. - втория ответник по делото. Същия е отсъствал, и след като изчакали около час и половина, ищцата и свидетелката Е.Б., която я придружавала, се срещнали с главния юрисконсулт на дружеството. След проведен разговор за съдържанието на който свидетелката не си спомня, ищцата депозирала заявление с вх. №***. Съответно свидетеля М.А. заявява, че след като бил извикан от секретарката на изпълнителния директор, провел разговор с ищцата, че ще подготви документите за възстановяване на работа и тъй като било в петък, в края на работното време й казал, че може да се яви в понеделник и да започне да изпълнява трудовите си задължения. Същия поел ангажимент до края на петъчния ден да подготви документите, за възстановяване на работата, които било основно необходими с оглед счетоводството в ответното дружество. Това било направено същия ден и в този смисъл са показанията на свидетелката Д.А., която изготвила документите, като *** на дружеството. След датата 12.02.2016 год. няма данни и твърдения ищцата да се е явявала на работното си място.

Видно от документите по личното трудово досие на ищцата, приложено по настоящето дело, се установява, че във връзка със заявление вх.№***, дружеството е изготвило трудов договор, по силата на който същата е възстановена на предишната си длъжност. Поради неявяването на ищцата на работа и отчитайки евентуалната възможност от настъпване на уважителни причини, по смисъла на чл.345, ал.1 КТ, дружеството изпратило на адреса посочен от ищцата в заявление вх.№***, писмо изх.№***, с което същата  е уведомена, че на следващия ден от получаването на писмото, следва да се яви в дружеството за изпълнение на трудовия договор. На 13.04.2016 год. това писмо е върнато в цялост в дружеството, с отбелязване на „Български пощи" като „непотърсен". На 18.04.2016 год. е изготвена Заповед №***, с която на основание чл.325, ал.1, т. 2 КТ, трудовият договор с ищцата е прекратен. По делото е установено, че с писмо изх.№*** на ищцата е изпратено копие от тази заповед и същата е поканена да се яви в дружеството, за да и бъде предоставен оригинал от заповедта и оформена трудовата книжка. Това писмо на 11.05.2016 год. отново е върнато в цялост в дружеството, с отбелязване на „Български пощи" като „непотърсен". С писмо с обратна разписка изх.№*** дружеството е поискало от ищцата да представи удостоверение за евентуален осигурителен доход за периода от 17.12.2014 год. до 12.02.2016 год., което писмо отново е било върнато в цялост в дружеството, с отбелязване на „Български пощи" като „непотърсен". По делото е представено удостоверение от НАП , видно от което за периода от 09.06.2015г. до настоящия момент, ищцата работи по нов трудов договор с друг работодател.

По отношение на исковете по реда на чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2 КТ, съдът намира следното:

Районният съд е обсъдил събраните по делото доказателства и съдебната практика и обосновано е приел, че под явяване на работа на работника, за да я заеме по смисъла на чл. 345, ал, 1 КТ, както и на чл. 325, ал. 1, т. 2 КТ, следва да се разбира работникът или служителят да се яви лично, фактически в предприятието и изрично да заяви желанието си да заеме длъжността, на която е възстановен от съда, като явяването може да бъде удостоверено, както с подаване на писмено волеизявление пряко пред работодателя, така и по друг подходящ начин, стига същият да може да бъде доказан при евентуален бъдещ съдебен процес с допустими от процесуалния закон доказателствени средства. Според съдебната практика достатъчно е еднократно явяване на работника или служителя на работа, за да се приеме, че е изпълнил задължението си по чл. 345, ал. 1 КТ. В този смисъл е Решение № 46 от 28.07.2014 год. на ВКС, по гр. дело № 3406/2013 год., ІV г.о. В случая ищцата се е явила и ясно е изразила желание пред работодателя да започне работа на длъжността преди незаконосъобразното й уволнение. Поради това за работодателя не е била налице хипотезата на чл. 325, ал. 1, т. 2 КТ, на което основание е прекратено трудовото правоотношение със Заповед № *** на „Мини открит въгледобив" ЕАД. След като трудовото правоотношение е било възстановено, автоматично със съдебното решение, според практиката на ВКС или с явяването на работника да заеме длъжността, според друга практика на ВКС, то неявяването на същия да изпълнява фактически трудовите си задължения, съобразно твърденията на ответната страна и възприето като доказано от съда, е основание за евентуално налагане на дисциплинарно наказание и прекратяване на трудовото правоотношение, но на основание различно от посоченото в заповедта за уволнение и мотивите към същата.

Предвид всичко изложено, съдът намира, че работодателя е прекратил трудовото правоотношение с ищеца на основание, което към монета на издаване на атакуваната заповед за уволнение не е било налице, поради което същата се явява незаконосъобразна. С оглед на това съдът намира, че предявеният иск, с правно основание чл.344, ал.1, т.1 от КТ е основателен и доказан. Това е така, тъй като при прекратяване на трудовото правоотношение ищцата се е явила в срок да започне да изпълнява трудовите си задължения, поради което не е налице предпоставката но чл.325 ал.1 т.2 от КТ. От това следва да се приеме, че уволнението е незаконно и да се отмени издадената заповед.

След като уволнението е признато за незаконно и е отменено, ищцата следва да бъде възстановена на заеманата преди това длъжност - „***“ в ЦУ на „Мини открит въгледобив“ ЕАД. Поради това предявения иск с правно основание чл. 344, ал.1, т. 2 КТ е основателен и следва да бъде уважен, както правилно е приел районният съд.

            Относно обективно съединения иск по чл. 225, ал. 3 КТ.

            От представеното по делото удостоверение от НАП се установява, че през процесния период от 09.06.2015 год. до настоящия момент ищцата работи по нов трудов договор с друг работодател. Следва да се посочи, че тежестта за доказване на обезщетението по чл. 225 КТ е на ищцата, включително и чрез констатации в трудовата й книжка. Това е необходимо във връзка с установяване на разликата между възнаграждението по 225, ал. 2 КТ при действителния към момента друг работодател и получаваното преди това трудово възнаграждение, но в случая липсват такива доказателства. Чл. 225, ал. 3 КТ е отделен иск, който се нуждае от доказване, което не е сторено от ищцата. Следователно този иск е неоснователен и недоказан и като такъв правилно е отхвърлен от районния съд.

                Предвид изложеното настоящият състав счита, че въззивните жалби са неоснователни и следва да се оставят без уважение, а обжалваното решение да се потвърди като правилно и законосъобразно.

                С оглед изхода на делото не следва да се присъждат разноски пред тази инстанция, а същите следват да останат в тежест на страните така, както са направени.

                Водим от гореизложеното, съдът

 

                                                 Р   Е   Ш   И   :  

 

              ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1213 от 05.01.2018 год., постановено по гр. дело № 01104/2017 год. по описа на Пернишкия районен съд.

              РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния касационен съд на РБ в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                               2.