Решение по дело №22/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 март 2021 г. (в сила от 12 март 2021 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20217190700022
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 33

гр. Разград, 12.03.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на девети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА – СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

с участието на секретаря Пламена Михайлова и прокурора ИВА РАНГЕЛОВА като разгледа докладваното от съдия Робева КАНД № 22 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от А. В. М. от гр. Б. против Решение № 433 от 18.12.2020 г., постановено по АНД № 445/2020 г. по описа на Районен съд – Разград, с което е потвърден Електронен фиш серия К, № 2552424 от 29.01.2019 г., издаден от ОДМВР – Разград. С електронния фиш на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 2 ЗДвП на жалбоподателя като собственик на МПС е наложена глоба в  размер на 50 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от същия закон. В жалбата се твърди, че решението е неправилно и постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, за което се излагат подробни съображения. Иска се решението да бъде отменено и делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, или да бъде отменено, като бъде отменен електронният фиш.

Ответникът счита жалбата за неоснователна.

Окръжна

 

 

 

 прокуратура – Разград дава заключение, че жалбата е основателна и оспореното решение е постановено при неизсянена фактическа обстановка, поради което делото следва да бъде върнато за ново разглеждане.

 

 

 

 

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Установените от въззивния съд факти са следните: Издаден е  електронен фиш серия К, № 2552424 от 29.01.2019 г., за това, че на 29.01.2019 г. в 15,18 ч. в с. Ушинци, ул. „Девети септември“ до № 22 в посока гр. Шумен, при отчетен толеранс 3 км/ч. възможна грешка на техническото средство, с АТСС СПУКС ARH CAM S1 № 11743d2, с МПС „Рено Еспейс” с рег. № ******** е извършено нарушение за скорост, като при разрешена скорост 50 км/ч. е установена скорост 65 км/ч. и превишената скорост е 15 км/ч. – нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП, поради което на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 2 ЗДвП на жалбоподателя като собственик на МПС е наложена глоба в  размер на 50 лв.

По реда на чл. 189, ал. 5 ЗДвП жалбоподателят е представил писмена декларация приложение 6, че на посочената в електронния фиш дата автомобилът е бил във владение на М. Х. М. от с. П., общ. Д. Към декларацията приложил предварителен договор за покупко-продажба на МПС от 28.01.2019 г., в който е отразено, че продава на М. МПС „Рено Еспейс” с рег. № ******** и в деня на подписване на договора се задължава да предаде владението върху него.

С писмо рег. № 330000-14501 от 09.06.2020 г. жалбоподателят е бил уведомен, че електронният фиш няма да бъде анулиран поради това, че не е представен нотариално заверен договор за покупко-продажба на автомобила и поради непредставяне на свидетелство за управление на МПС на  лицето, извършило нарушението.

Пред въззивния съд е представена декларация рег. № 1183 от 01.06.2020 г. на нотариус рег. № 314 на НК, с която на основание чл. 99 от Закона за собствеността жалбоподателят се е отказал от правото си на собственост върху автомобила.

С оспореното решение Разградският районен съд е потвърдил електронния фиш като законосъобразен по съображения, че към декларацията по чл. 189, ал. 5 ЗДвП жалбоподателят не е представил свидетелство за управление на МПС на лицето, което е управлявало автомобила и поради това не може да се освободи от отговорност, а предварителният договор за покупко-продажба на автомобила не е породил прехвърлително действие.  

Решението на въззивния съд е валидно, допустимо и правилно.

Не са налице посочените в жалбата касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК.

Електронният фиш има съдържанието, определено в чл. 189, ал. 4 ЗДвП и с него е наложено предвиденото в чл. 182, ал. 1, т. 2 ЗДвП наказание. Нарушението по чл. 21, ал. 1 ЗДвП е установено по несъмнен начин и с годно техническо средство.

Съгласно чл. 188, ал. 1 ЗДвП собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

Съгласно чл. 189, ал. 5, пр. 2 ЗДвП, когато се издава електронен фиш за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система по реда на чл. 189, ал. 4 ЗДвП, в 14-дневен срок от получаване на фиша собственикът може да  предостави в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство.

В разглеждания случай жалбоподателят е представил декларация, че автомобилът му е бил управляван от М. М., но към нея не е приложил свидетелството за управление на МПС на това лице. Поради неизпълнението на кумулативните изисквания по чл. 189, ал. 5 ЗДвП електронният фиш не е анулиран и жалбоподателят в качеството на собственик на превозното средство следва да понесе предвиденото наказание.

В чл. 188 – чл. 189 ЗДвП се съдържа специална правна уредба на административнонаказателната отговорност за нарушения, установени и заснети с АТСС. Субектите на тези нарушения са ясно посочени в закона – собствениците или лицата, на които са предоставени превозните средства. Начинът на доказване на авторството на нарушенията е строго регламентиран – с декларация и приложено свидетелство на управление на МПС на водача. Недопустимо е авторството да се установява чрез свидетелски показания в производството по обжалване на фиша. С оглед на това правилно районният съд не е допуснал гласни доказателства и отказът му не представлява процесуално нарушение.

В касационната жалба се твърди, че купувачът по предварителния договор нямал свидетелство за управление на МПС и това е причината да не се представи копие от такова. Твърдението противоречи на декларацията по чл. 188, ал. 1 ЗДвП, в която жалбоподателят е посочил, че е предоставил превозното средство за ползване на правоспособен водач и на основание чл. 102 ЗДвП го е предупредил да не го преотстъпва на неправоспособни и употребили алкохол или упойващи вещества лица. Независимо дали декларацията е вярна или не,       жалбоподателят е длъжен да спазва забраната по чл. 102 ЗДвП и нарушаването й не е основание за изключване на отговорността му като собственик на превозното средство за извършеното с него нарушение.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

                                    Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 433 от 18.12.2020 г., постановено по АНД № 445/2020 г. по описа на Районен съд – Разград.

Решението е окончателно.

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

                                                                   2./п/