Определение по дело №3099/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260036
Дата: 7 януари 2021 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова
Дело: 20205300503099
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 15 декември 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№260036, 07.01.2021г., Пловдив

 

 

Окръжен съд, Пловдив                                                     граждански състав,

На седми януари                                   две хиляди и двадесет и първа година                                                  

в закрито заседание в следния състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Надежда Дзивкова

                                                           ЧЛЕНОВЕ : Виделина Куршумова

                                                                                    Таня Теоргиева

Като разгледа докладваното от съдия Дзивкова

Ч. гражданско дело  № 3099  по описа за 2020 година

и за да се произнесе взе предвид следното :

         Производство по реда на чл.413, ал.1 от ГПК.

         Производството е образувано въз основа на частна жалба на „Профи кредит България“ ЕООД, против  Разпореждане № 261873/25.11.2020г., пост. по ч.гр.д.№ 15480/2020, ПРС, в  частта, в която е отхвърлено заявлението на жалбоподателя за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК против В.К.М. за заплащане на сумата от 436,55лв., договорна лихва , дължима за периода 15.09.2019-02.10.2020г., и законна лихва от 48,03лв., дължима за периода 02.10.2020-23.11.2020г..

Жалбоподателят е развил доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалвания акт, като сочи, че заповедният съд не разполага с правомощия да се произнася по отношение валидността на сделката. Счита, че правомощието на съда да преценява дали искането се основава на неравноправна клауза в потребителски договор или има обоснована вероятност за това може да бъде упражнено при обявяване на клаузата за неравноправна по предвидения процесуален ред за това, какъвто не е настоящия случай, а по отношение на втората хипотеза – счита, че заповедният съд следва не само да изследва доказателствата по делото, но и да ги подведе под нормата на чл.143 от ЗЗП и да направи извод за обоснована вероятност на неравноправна клауза.  Посочва и че между страните е имало предоставена преддоговорна информация, при което уговорения лихвен процент е бил предварително известен, същият е съобразен със законовите изисквания и не противоречи на добрите нрави. Посочва и че законодателят е въвел ограничение на годишния лихвен процент, като в чл.19, ал.4 от ЗПК е предвидил, че той не може да е по-висок от петкратния размер на законната лихва.  Счита, че ако съдът приема, че максималния размер на годишната лихва не може да надвишава 30%, то автоматично съдът ограничава ГПР на 40-45%, каквато воля законодателят не е формирал.  Посочва и че кредиторът няма задължение да посочва методиката на формиране на ГПК. В случая дори е уговорен фиксиран лихвен  процент. Счита, че договорените ГЛП и ГРП са съобразени със законовите граници. Счита, че за сазени законовите ограничения, поради което и не може да е налице недействителност на клаузи в договора поради противоречието им с добрите нрави.  Моли съда да отмени разпореждането в обжалваната му част и да постанови издаването на заповед за изпълнение за претендираните суми.

Пловдивският окръжен съд, като взе предвид доводите на жалбоподателя и прецени данните по делото, намира за установено следното:

Частната жалба е подадена от легитимирано лице – заявител в производството. Същата е насочена против подлежащ на обжалване по реда на чл.413 от ГПК акт, подадена е в срок, внесена е ДТ,  поради което и същата се явява допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.

Пред районният съд е постъпила молба от „Профи кредит България“ ЕООД за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК против В.К.М.. Сочи се в заявлението, че вземането произтича от Договор за потребителски кредит № 30037100646/28.05.2019. Претендираните суми са за невърнат остатък от главницата по договора за заем, като се твърди, че е станал предсрочно изискуем на 02.10.2020г. поради неизпълнение на длъжника. Към заявлението е приложено копие от договора за потребителски кредит.

 С обжалваното разпореждане  съдът е отхвърлил заявлението в частта за претендираните лихви , като е посочил, че с оглед служебните правомощия по чл.411, ал.2, т.2 от ГПК за проверка за неравноправни клаузи в договора за потребителски кредит е констатирал такива. Посочва, че договорената  от 38,30% е в нарушение на добрите нрави, т.к. е прекомерно висока, поради което и същата е договорена във вреда на потребителя и води до значително неравенство между правата и задълженията на търговеца и потребителя.

Настоящата инстанция споделя изводите на заповедния съд. Съгл. чл.411, ал.2, т.3 от ГПК заповедният съд следва да издаде заповед за изпълнение след като извърши преценка относно наличието на неравноправни клаузи в договора с потребителя или относно обоснована вероятност за това и при наличие на подобен извод да откаже издаването на заповед за изпълнение. В настоящия случай , заповедният съд е посочил, че договорката относно договорната лихва е такава клауза в договора. Договорен е ГЛП в размер на 38,30%, което надвишава трикратния размер на договорната лихва.  В чл. 143, ал.1 от ЗЗП е посочено, че неравноправна клауза в договор, сключван с потребител, е уговорка във вреда на потребителя, която не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя. В случая е уговорена възнаградителна лихва, която надвишава трикратния размер на законната лихва, който размер е приет от практиката като максимално допустим.  Доколкото потребителят е по-слабата икономически страна, уговарянето на прекомерно високо възнаграждение за предоставения заем противоречи на принципа на добросъвестността и нарушава добрите нрави. Всяка уговорка, накърняваща добрите нрави, пък съгл. чл.26 от ЗЗД е нищожна. В  тази насока е и ориентирана трайната съдебна практика /напр. в О№901/10.07.2015, гр.д.№6295/2014, 4г.о., ВКС е разяснил, че „за противоречащи на добрите нрави се считат сделки, с които неравноправно се третират икономически слаби участници в оборота, използва се недостиг на материални средства на един субект за облагодетелстване на друг. Противно на добрите нрави е да се уговаря  лихва за забава, надвишаваща трикратния размер на законната лихва, а когато възнаградителна лихва е уговорена по обезпечен и по друг начин заем (напр. ипотека), противно на добрите нрави е да се уговаря лихва за забава, надвишаваща двукратния размер на законната лихва.“/. Ето защо клаузата относно договорната лихва в процесния договор се явява неравноправна за потребителя, при което при проверка от страна на съда, същият не може да издаде заповед за изпълнение на това задължение. До същите фактически и правни изводи е достигнал и заповедният съд, поради което постановеното разпореждане в обжалваната част е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

По изложеното съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 261873/25.11.2020г., пост. по ч.гр.д.№ 15480/2020, ПРС в обжалваната му част.

 Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

        

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                              ЧЛЕНОВЕ :