Решение по дело №2708/2017 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 май 2018 г. (в сила от 20 юни 2018 г.)
Съдия: Петя Христова Манова
Дело: 20172230102708
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

     

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е       586

   

гр.Сливен,   29 май  2018  год.

 

В    И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

      СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ІІ-ри    граждански състав  в закрито заседание на   петнадесети май   през две хиляди и  осемнадесета година в състав: 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ПЕТЯ МАНОВА

 

при секретаря Наталия ЕГОВА , като разгледа докладваното от  р. съдия гр. дело № 2708/2017 г. на СлРС , за да се произнесе,  съобрази следното:

      

Предявени са искове  с   правно  основание    чл. 45 от ЗЗД.     

 

 Ищецът – И.Х.Х. чрез адв. А.А. ***  твърди, че на 18 октомври 2016 г.  в землището на с. Селиминово ответника му нанесъл побой  с кривак на ищеца вследствие на което му причинил средна телесна повреда,  изразяваща се в счупване на лъчевата и лакетната кости на предмишницата на дясната ръка, осъществявайки смисъла на медико- биолигичния характеризиращ признак – трайно затрудняване движенията на десния  горен крайник, освен това получил и множество други наранявания в областта на главата, тялото и крайниците,  подробно описани в ИМ. След първия удар,  който нанесъл ответника в главата на ищецът изгубил съзнание, не знае за колко време,  но  ударите към него продължили.  След това усетил,  че кръвта започва да тече от него и след обаждане на Бърза помощ бил откаран с линейка в спешно отделение на МБАЛ  „Д-р Иван Селимински”  където му била направена рентгенова снимка и консултация с ортопед. След побоя дясната му ръка била гипсирана, а раните на главата привързани с бинт. Не можел да се обслужва сам и се наложило майка му да го гледа.

Два дни след фиксиране на ръката се усилили болките и бил откаран в гр. Стара Загора за друга консултация. Указало се,  че трябва да се намести кост,  което следвало да се извърши с оперативна намеса.  За целта следвало да бъдат закупени плаки и винтове,  за да се фиксира костта.  Изписан бил на 24 октомври 2016 година с препоръки за смяна на превръзката на оперативната рана.  За тази цел идвал от с.  Селиминово до  гр. Сливен  за смяна на превръзките, която услуга се заплащала. Всичко това се отразило на психчното му състояние като вследствие на побоя все още изпитвал страх,  който не можел да преодолее. Няколко месеца след инцидента не можел да работи и бил изцяло на грижите на близките си.  В началото на м. ноември 2016 година му се предоставила възможност да започне работа с трудово възнаграждение 600 лева,  но вследствие на побоя и нуждата от възстановяване на ръката пропуснал предоставената му възможност. Към настоящия момент отново имал възможност да започне работа в друга фирма, но тъй като се работело на постоянна поточна линия се изисквало бързина,  която нямало как да постигне с болната ръка.

Със Споразумение от 9 февруари 2017 година по НОХД 153/2017 година  на ответника е наложено наказание „Пробация”  при следните пробационни мерки: задължителна регистрация за срок от 1 г. и   задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 1 г.

Счита,  че ответника следва да компенсира нанесените неимуществени  и имуществени вреди вследствие на поведението му.

Към делото е приложено посоченото по-горе НОХД 153/2017 година по описа на СлРС.

Поради изложеното моли съда  да осъди ответника Д.С.Д. да му заплати 10 000 лева, ведно със  законната лихва, считано от деня на увреждането до окончателното изплащане на задължението.

Претендира  имуществени вреди в размер на 1 448 лева, представляващи разход за ортопедичен    имплант  за сумата 1 340 лева;  Болничен престой в МБАЛ – Медицински комплекс „Св. Иван Рилнски” ЕООД – Стара Загора 4 дни   в размер на 85 лева и  потребителска такса – болничен престой в МБАЛ – Медицински комплекс „Св. Иван Рилнски” ЕООД – Стара Загора 4 дни   в размер на 23.20лева и

Претендира всички направени по делото разноски.  

В дадения едномесечен  срок   не е депозиран Отговор от ответника и не са ангажирани доказателства.      

    В с.з. ищецът , редовно призован  се явява   лично и с  адв.  Даниел ПЕТРОВ  от АК – Сливен,, преупълномощен от адв. А.А. ***,  който поддържа    подадената ИМ.  Като заявява, че  е направена изчислителна грешка и  общо претендираната сума  е 11 448 лева.

            Ответникът, редовно призован   се  явява лично и с адв. Павлина ТОДОРОВА от АК - Сливен,  която  счита ИМ за допустима, но частично основателна.

            След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

Със Споразумение  от 9 февруари 2017 г. по НОХД №  153 по описа на СлРС за 2017 г.    ответника Д.С.Д. с  ЕГН **********  ,   роден на *** ***, жител и живущ в с.с.,  циганин, бълг. гражданин, без образование, не женен, не работи, осъждан се признава за ВИНОВЕН в това, че на 18.10.2016 г. в с. Селиминово, общ. Сливен, причинил на И.Х. ***, средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на лъчевата и лакетната кости на предмишницата на дясната ръка, осъществявайки смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак „Трайно затрудняване движенията на десния горен крайник”, поради което и на осн. чл. 129 ал. 1 във вр. ал. 2  във вр. с чл. 55 ал. 1 т. 2 б. „б” от НК му се НАЛАГА наказание ПРОБАЦИЯ, при следните пробационни мерки:

-  ЗАДЪЛЖИТЕЛНА РЕГИСТРАЦИЯ по настоящия му адрес: с. Селиминово, общ. Сливен, ул. Местност Памуклука № 17, за срок от ЕДНА година, изразяваща се в явяване и подписване пред пробационен служител или определено от него лице с периодичност на срещите два пъти седмично;

 -   ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПЕРИОДИЧНИ СРЕЩИ с пробационен служител за срок от ЕДНА година.

По делото е представена

- Фактура № ********** от 24 октомври 2016 г.  с получател  И.Х.Х.  и доставчик „Айф Фарма” ЕООД за ортопедичен имплант – комплект 1/3 тубуларна плака  на обща стойност 1  340 лева.

- Фактура  № ********** от 24 октомври 2016г.  получател  И.Х.Х.  и доставчик в МБАЛ – Медицински комплекс „Св. Иван Рилнски” ЕООД – Стара Загора – потребителска такса – болничен престой на обща стойност 23.20 лева.

- касов бон от   МБАЛ – Медицински комплекс „Св. Иван Рилнски” ЕООД – Стара Загора  за медицински услуги на стойност  85.00 лева.

От назначената и приета по делото съдебно-медицинска експертиза, изготвена от вещо лице д-р Й.С. се установява, че  в резултат на нанесеният му на 18.10.2016 г. около 19,30 - 20,00 часа побой в с. Селиминово, община Сливен ищецът И.Х.Х. е получил следните телесни увреждания:

>    Контузия на главата с наличие на разкъсно-контузна рана с дължина

2,5-3 см в лява челно-теменна област, разкъсно-контузна рана с дължина 1,5-2 см в дясна тилно-теменна област и охлузвания на кожата в лявата й половина с болезнени травматични отоци на меките черепни обвивки и данни за лекостепенно сътресение на мозъка;

> Контузия на предмишницата на дясната ръка с клинични и рентгенологачни данни за напречно счупване на лъчевата и лакетна кости в областта на границата между средна и долна трета с изразена дислокация на костните фрагменти;

Описаните увреждания се дължат на действието (удар, притискане, сътресение, протриване) на твърди тъпи и тъпоръбести предмети и добре отговарят да са получени по време и начин, описани от ищеца, а именно чрез нанесени силни удари с ръце и крака както и с дървени колове. Разкъсно-контузната рана в лявата половина на главата се дължи най-вероятно на силен удар с твърд предмет с дълга и тясна удряща повърхност. Такава характеристика на удрящата повърхност притежават предметите с продълговата или цилиндрична форма (прът, сап, кол, тръба и др.). Характеристиките на счупванията на двете кости на предмишницата на дясната ръка свидетелстват за това, че те се дължат на силен удар с твърд тъп предмет с ограничена удряща повърхност и добре отговарят да са получени от силен удар с дървен кол или дървен сап. Счупванията са напречни и са се получили в директно в мястото на удара. Увреждането има характера на защитно нараняване и се е получило при опит на ищеца да предпази главата си от удар с твърд тъп предмет с описаните по-горе характеристики. На ищецът са били нанесени не по-малко от три удара, като тяхната последователност не може да бъде определена по медицински път.

В резултат на сравнително силни удари в областта на главата ищецът И.Х.Х. е получил лекостепенно сътресение на мозъка, което видно от материалите по делото и най-вече от показанията на самия ищец (...Не

съм губил съзнание, но бях замаян и всичко ме болеше ... По едно време спряха да ме бият и си тръгнаха...) е протекло без пълна загуба на съзнанието до степен на комоционна кома, а с леко изявени вегетативна и общомозъчна неврологична симптоматика. По този начин полученото от ищецът Х. лекостепенно сътресение на мозъка в съвкупност с двете разкъсно-контузни рани на главата, които по своя характер представлява нарушаване на анатомичната цялост на меките черепни обвивки и охлузванията на кожата в лявата й половина е осъществило смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак Временно разстройство на здравето, неопасно за живота му (Разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК).

Счупването на двете кости (лъчева и пакетна) на предмишницата на дясната ръка е довело до затруднения в движенията й и осъществяването на основната й функция за срок не по-малък от 4-5 месеца при нормален ход на оздравителните процеси, включително и времето за раздвижване и рехабилитация. По този начин   увреждането   е   осъществило   смисъла   на   медико-биологичния характеризиращ        признак        Трайно затрудняване движенията на десния горен Крайник. Следва да се отбележи факта, че с цел по-точно и по-надеждно репониране и обездвижване на костните фрагменти на пострадалия е проведено оперативно лечение с използване на Метална остеосинтезираща техника (...През 2 прави достъпа поелото се достигна до фрактурите. Осъществиха се репозиции на същите и се фиксираха с плаки и винтове...). Това означава, че след приключване на оздравителните процеси, по преценка на лекуващия ортопед-травматолог и по желание на пострадалия е възможна повторна оперативна интервенция за изваждане на металния остеосинтезиращ материал.

Болката като чисто субективен феномен няма как да бъде измерена без участието на пациента, но именно този субективизъм се явява основен недостатък на методите за самооценка на болката, поради факта, че тя зависи от пола, типа нервна система, образованието, професията, интелекта, расовата принадлежност, емоционалната нагласа, миналия житейски опит, страха от болка и др. Най-общо по вербалния метод болката може да бъде определена като слаба, умерена и силна. По време на побоя и след него ищецът е изпитвал умерена болезненост от уврежданията в областта на главата, които сравнително бързо, в рамките на около 5-7 дни е отзвучала при нормален ход на оздравителните процеси. Счупването на двете кости на предмишницата на дясната ръка е било съпроводено с много силна болка още в момента на счупването. Тази силна болка е продължила и в следващите няколко дни, включително и след оперативната интервенция, въпреки, че след обездвижването и след операцията постепенно и прогресивно е намалявала във времето до пълното й отзвучаване в началото при покой, а след това и при движения и натоварване.

В материалите по делото не се установяват данни, за наличие на някакви усложнения свързани със счупването на двете кости на предмишницата на дясната ръка на ищеца. Този вид напречни фрактури на двете кости (лъчева и лакътна) на предмишницата са нестабилни фрактури, лекуват се трудно чрез гипсова имобилизация и резултатите от такова лечение често са незадоволителни. Именно поради този факт на ищецът е било предложено оперативно лечение в ОТО при МБАЛ „Д-р Иван Селимински" АД - Сливен, което той и неговите близки отказали с мотива, че в гр. Стара Загора има по­добри специалисти. Именно поради това решение на ищеца, а не поради усложнение от гипсовата имобилизация оперативното лечение на фрактурата на предмишницата на дясната ръка е било извършено в ОТО при МБАЛ -Медицински комплекс „Свети Иван Рилски" ЕООД - гр. Стара Загора.

Разкъсно-контузните наранявания в лявата челно-теменна и дясна тилно-теменна области на главата на ищецът Х. са заздравели за срок от около 15-20 дни при нормален ход на оздравителните процеси. За същия период от време са отзвучали и последиците от лекостепенното сътресение на мозъка. Счупването на двете кости на предмишницата на дясната ръка при нормален ход на оздравителните процеси заздравява за срок от около 4-5 месеца.

Към настоящия момент ищецът е възстановен напълно от получените в резултат на нанесения му побой на 18.10.2016 г. побой в с. Селиминово. Съобщава все още за поява на непостоянна лека болезненост при по-големи физически натоварвания на дясната ръка, които с времето ще отзвучат напълно.

По делото са събрани гласни доказателства като свид.  ДИМИТРОВА - леля  на ищеца заявява, че след като беше счупена ръката на И. болките били ужасни, даже вземал възглавницата и си криел главата да не чувства колко го боли. Пари нямал за лекарства. Той ревял и те ревели с него.  Със съпруга й   идвали  през нощта да купуват лекарства -  антибиотици и аналгин за успокояване на болките на И..   Това продължило близо една година.   Даже м. май 2017 година теглила кредит от борците 2 000 лева,   за да покрива  задължението  за операцията на И., за лекарствата, за разходите, които той нямало как да   върне с 40 лева помощ.   Тя теглила  кредита и тя го плащала.  Той не можел да се обслужва сам, не можел  да работи, не можел да прави нищо сам.   Ръката го боляла и не можел да си вдигне ръката на горе.   Ходел да работи като секач на дърва, когато бил здрав и ръката му не била счупена.   След инцидента  не го приели на работа защото не можел да работи.   

 Свид.   НИКОЛОВ - чичо   на ищеца  заявява, че  го карал  на всякъде в болницата в Стара Загора, след това няколко пъти в общинската болница. Той нямал пари с какво да се движи.   Имал доста силни болки и се налагало да го води в болници. Тези болки продължили  до скоро, до зимата на тази година.  Имал много големи, силни болки.  Преди счупването на ръката работел частно, но сега никой не го щял. Скоро  щял да почне работа Язаки, но като разбрали,    че ръката му не е добре не  го приели. Помолил го да  му помага, не можел да вдигне една кофа. Шише с вода да сипе на зайците пак не можел.  Те живеели на един дувар.  Психически не бил добре, някой път сам си говорел даже.  Изпитвал страх, притеснение за това което се е случило вечерта. Той бил  там на инцидента. Такова нещо не бил виждал, макар и вече на възраст.  За тези 20 години  не бил виждал български семейства да се бият така,  както те циганите. Те не мислили за живот, това били циганите.  И. в момента не можел да работи. Не ходел за билки, но имал каруца. Майка му и баща му отивали за билки, без него.            

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на събраните по делото доказателства, ценени както по отделно, така и в тяхната съвкупност. Представените по делото писмени доказателства, съдът възприе изцяло, като непротиворечиви по между си и допринасящи за изясняване на правно значимите за решаването на спора факти и обстоятелства.   

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

 Безспорно се установи в производството, че със Споразумение  от 9 февруари 2017 г. по НОХД №  153 по описа на СлРС за 2017 г.    ответника Д.С.Д. с  ЕГН **********  ,   роден на *** ***, жител и живущ в с.с.,  циганин, бълг. гражданин, без образование, не женен, не работи, осъждан се признава за ВИНОВЕН в това, че на 18.10.2016 г. в с. Селиминово, общ. Сливен, причинил на И.Х. ***, средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на лъчевата и лакетната кости на предмишницата на дясната ръка, осъществявайки смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак „Трайно затрудняване движенията на десния горен крайник”,

  От показанията на разпитаните по делото свидетели се установи, че след като била счупена ръката на ищеца болките били ужасни. Намал пари за лекарства. Идвали  през нощта да купуват лекарства -  антибиотици и аналгин за успокояване на болките на И..   Това продължило близо една година.   Той не можел да се обслужва сам, не можел  да работи, не можел да прави нищо сам.   Ръката го боляла и не можел да я вдигне на горе.   Ходел да работи като секач на дърва, когато бил здрав и ръката му не била счупена.   След инцидента  не го приели на работа защото не можел да работи.  Св. Николов го карал  на всякъде в болницата в Стара Загора, след това няколко пъти в общинската болница. Преди счупването на ръката И. работел частно, но сега никой не го искал. Скоро  щял да почне работа Язаки, но като разбрали,    че ръката му не е добре не  го приели. Психически не бил добре, понякога си говорел сам.  Изпитвал страх, притеснение за това което се е случило вечерта. Той бил  там на инцидента. Такова нещо не бил виждал, макар и вече на възраст. 

Вещото лице по назначената и приета съдебно- медицинска експертиза дава заключение, че  в резултат на нанесеният му на 18.10.2016 г. побой в с. Селиминово ищецът е получил контузия на главата с наличие на разкъсно-контузна рана с дължина 2,5-3 см в лява челно-теменна област, разкъсно-контузна рана с дължина 1,5-2 см в дясна тилно-теменна област и охлузвания на кожата в лявата й половина с болезнени травматични отоци на меките черепни обвивки и данни за лекостепенно сътресение на мозъка; Контузия на предмишницата на дясната ръка с клинични и рентгенологачни данни за напречно счупване на лъчевата и лакетна кости в областта на границата между средна и долна трета с изразена дислокация на костните фрагменти;

Характеристиките на счупванията на двете кости на предмишницата на дясната ръка свидетелстват за това, че те се дължат на силен удар с твърд тъп предмет с ограничена удряща повърхност и добре отговарят да са получени от силен удар с дървен кол или дървен сап. Счупванията са напречни и са се получили в директно в мястото на удара. На ищецът са били нанесени не по-малко от три удара, като тяхната последователност не може да бъде определена по медицински път.

В резултат на сравнително силни удари в областта на главата ищецът И.Х.Х. е получил лекостепенно сътресение на мозъка без пълна загуба на съзнанието до степен на комоционна кома, а с леко изявени вегетативна и общомозъчна неврологична симптоматика. По този начин полученото от ищецът Х. лекостепенно сътресение на мозъка в съвкупност с двете разкъсно-контузни рани на главата, които по своя характер представлява нарушаване на анатомичната цялост на меките черепни обвивки и охлузванията на кожата в лявата й половина е осъществило смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак Временно разстройство на здравето, неопасно за живота му (Разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК).

Счупването на двете кости (лъчева и пакетна) на предмишницата на дясната ръка е довело до затруднения в движенията й и осъществяването на основната й функция за срок не по-малък от 4-5 месеца при нормален ход на оздравителните процеси, включително и времето за раздвижване и рехабилитация. По този начин   увреждането   е   осъществило   смисъла   на   медико-биологичния характеризиращ        признак        Трайно затрудняване движенията на десния горен крайник. С цел по-точно и по-надеждно обездвижване на костните фрагменти на пострадалия е проведено оперативно лечение с използване на Метална остеосинтезираща техника. След приключване на оздравителните процеси, по преценка на лекуващия ортопед-травматолог и по желание на пострадалия е възможна повторна оперативна интервенция за изваждане на металния остеосинтезиращ материал.

По време на побоя и след него ищецът е изпитвал умерена болезненост от уврежданията в областта на главата, които сравнително бързо, в рамките на около 5-7 дни е отзвучала при нормален ход на оздравителните процеси. Счупването на двете кости на предмишницата на дясната ръка е било съпроводено с много силна болка още в момента на счупването. Тази силна болка е продължила и в следващите няколко дни, включително и след оперативната интервенция, въпреки, че след обездвижването и след операцията постепенно и прогресивно е намалявала във времето до пълното й отзвучаване в началото при покой, а след това и при движения и натоварване.

Счупването на двете кости на предмишницата на дясната ръка при нормален ход на оздравителните процеси заздравява за срок от около 4-5 месеца.

Към настоящия момент ищецът е възстановен напълно от получените в резултат на нанесения му побой на 18.10.2016 г. побой в с. Селиминово. Съобщавал все още за поява на непостоянна лека болезненост при по-големи физически натоварвания на дясната ръка, които с времето ще отзвучат напълно. 

По делото са установени всички кумулативно изискуеми се елементи от визирания в закона фактически състав за ангажиране отговорността на ответника за причинено непозволено увреждане на ищеца: противоправно поведение на ответника, причиняване на леки  средна телесна повреда , изразяваща се в трайно затрудняване движенията на десния горен крайник,  причинна връзка между противоправното поведение и вредата, както и вина.

 Сключеното споразумение по НОХД №  153 по описа на СлРС за 2017 г. има за гражданския съд същата задължителна сила, каквато, съгласно чл. 300 от ГПК има постановената присъда.

Съдът след като направи анализ на събраните по делото доказателства приема за установени обстоятелствата, от които може да се направи обоснован извод, че противоправното поведение на ответника е в пряка причинна връзка с настъпилите на ищеца неимуществени вреди, изразяващи се в телесни увреждания.

По силата на чл. 51, ал.1 от ЗЗД обезщетението се дължи за всички вреди, които са в пряка и непосредствена последица от увреждането. Обезщетението се определя от съда съгл. чл. 52 от ЗЗД по справедливост.

Установи се видът, характерът и степента на увреждането. Съдът след преценка на събраните по делото доказателства, счита, че справедливото обезщетение, което ответника следва да заплати на ищеца за нанесените леки телесни повреди   а нанесената му  средна телесна повреда и за  претърпените от него болки и страдания  е в размер на сумата 6000 лева.    В останалата част искът следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан. Съдът при определяне на наказанието се съобрази с начинът на извършване на увреждането, болките и страданията, претърпени както при причиняване на увреждането, така и впоследствие, както и със съдебната практика за определяне размера на обезщетенията при средна телесна повреда.

Основателна е претенцията по чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху присъдената сума, считано от датата на увреждането. Вземането от непозволено увреждане е изискуемо от деня на извършването му. Съгласно чл. 84, ал.3 от ЗЗД причинителят на непозволеното увреждане се смята в забава и без покана. Това акцесорно задължение следва да бъде присъдено считано от 18 октомври 2016 г. до окончателното изплащане

Ищецът претендира и обезщетение за имуществени и обезщетение в размер на 1 448 лв., изразяващи се  в разходи, свързани с направени манипулации, лекарства, заплащане на лечение и други медикаменти. Към исковата молба са представени фактура от 24.10.2016 г. за сумата 1340 лева за ортопедичен имплант , фактура от 24.10.2016 г.- потребителска такса за болничен престой и фискален бон за сумата 85 лева- медицински услуги, възлизащи общо на сумата 1448.20 лв., поради което предявеният иск за имуществени вреди като доказан ще се уважи в пълен размер.

На осн. чл. 78, ал.1 от ГПК  ответникът  следва да бъде осъден  да заплати на ищеца направените разноски, съразмерно с уважената част от исковете в размер 600 лв. адвокатско възнаграждение.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати д.т. върху уважената част от исковете по сметка на СлРС в размер 297.92 лева и разноски за вещо лице в размер на 350 лева.

Мотивиран от гореизложеното съдът

 

                                                                    Р Е Ш И:

           

            ОСЪЖДА Д.С.Д.  с ЕГН  ********** ***  ДА ЗАПЛАТИ  на И.Х.Х. с ЕГН ********** ***   със  съдебен адрес за връчване на книжа и съобщения: гр. Сливен, пл. Х. Д. № 6  чрез адв. А.А. *** 000 / шест хиляди лева/ лева, представляваща обезщетение за  неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 18.10.2016 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

            ОТХВЪРЛЯ предявеният иск до пълния му размер като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

 

ОСЪЖДА Д.С.Д.  с ЕГН  ********** ***  ДА ЗАПЛАТИ  на И.Х.Х. с ЕГН ********** ***   със  съдебен адрес завръчване на книжа и съобщения: гр. Сливен, пл. Х. Д. № 6  чрез адв. А.А. *** сумата 1448 / хиляда четиристотин четиридесет и осем лева/ лева представляваща обезщетение за  имуществени вреди.

 

             ОСЪЖДА Д.С.Д.  с ЕГН  ********** ***  ДА ЗАПЛАТИ  на И.Х.Х. с ЕГН ********** ***   със  съдебен адрес завръчване на книжа и съобщения: гр. Сливен, пл. Х. Д. № 6  чрез адв. А.А. *** разноски в размер на 600 лева.

 

ОСЪЖДА Д.С.Д.  с ЕГН  ********** *** да заплати по сметка на СлРС д.т. в размер на 297.92 лева и разноски за в. лице в размер на 350 лева.

 

 

Решението подлежи на обжалване пред Сливенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването на страните.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: