Решение по дело №159/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 юли 2021 г.
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20217200700159
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                           193

 

гр. Русе, 12.07.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на 30 юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

 

при секретаря             НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА                   и с участието на прокурора          ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ          като разгледа докладваното от съдия         БАСАРБОЛИЕВА КАН дело 159 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

        

Производството е по чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от „Медия интер груп“ ЕООД, със седалище: гр. София, депозирана чрез адв. пълномощник М.Н. при АК – Русе, против Решение № 31 от 22.02.2021 г., постановено по АНД № 9/2021 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърден Електронен фиш, Серия Г № 0003419, издаден от ОД на МВР - Русе, с който на „Медия интер груп“ ЕООД, със седалище: гр. София на основание чл. 638, ал. 1, т. 2, във връзка с чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането КЗ) е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева за нарушение на чл.483, ал. 1, т. 1 от същия кодекс. В жалбата се навеждат касационни оплаквания за неправилност на съдебното решение поради нарушение на материалния и процесуалния закон. Жалбоподателят претендира отмяна на първоинстанционното решение и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени електронният фиш. Претендира и присъждане на направените разноски в първоинстанционното производство.

Касационният ответник, чрез процесуален представител – гл. юрисконсулт Г. Димитрова, в депозирано по делото писмено възражение на касационната жалба вх. № 8145 от 21.05.2021 г. по описа на РС – Русе, оспорва основателността на жалбата. Претендира и присъждането на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава Трета, Раздел V на ЗАНН и подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

За да потвърди оспорения пред него електронен фиш, районният съд е приел, че в хода на производството по установяване на нарушението и налагане на наказанието за него не са били допуснати съществени процесуални нарушения, правилно е приложен и материалният закон.

Решението на РС – Русе е неправилно.

Според настоящия състав на съда в хода на производството по издаване на процесния ЕФ са допуснати съществени процесуални нарушения, които не могат да бъдат санирани в производството по неговото оспорване и налагат отмяната му. Съображенията за това са следните:

В оспорения пред първата съдебна инстанция електронен фиш не се съдържа изобщо описание на обстоятелствата, от които е направен извод за извършено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ от санкционираното дружеството. Съгласно визираната като нарушена материалноправна разпоредба на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение. В процесния ЕФ обаче е посочено единствено, че на 04.05.2019 г., в 14:05 часа в гр. Русе, бул. „Хр. Ботев“, кв. „Дружба“, пеш. светофар, посока гр. Разград, с МПС марка „Ситроен немо“, вид товарен автомобил с рег. № СВ3394КН, е установено нарушение на Кодекса за застраховането, заснето с автоматизирано техническо средство/система № TFR1-M 655, без да е описано точно какво нарушение е установено. Липсва описание на каквито и да било съставомерни признаци на конкретно нарушение по КЗ. Недопустимо е едва в хода на производството по оспорване на ЕФ, районният съд по тълкувателен път и въз основа на визираната като нарушена материалноправна разпоредба да прави извод за това какво точно е имал предвид АНО.

На следващо място издаването на електронен фиш от вида на процесния следва изцяло процедурата по чл. 647, ал. 3, във връзка с чл. 638, ал. 4 от КЗ, в която с АТСС е предвидено установяване на факта на управление на МПС, за което няма сключен и действащ застрахователен договор, и издаване на електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител. В случая обаче административнонаказващият орган се е позовал единствено на разпоредбата на чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ и е наложил процесното административно наказание посредством издаването на електронен фиш, без да сочи правилата и реда, установени в чл. 647, ал. 3, във връзка с чл. 638, ал.4 от КЗ, като последната норма всъщност е законовото основание за издаването в такива случаи на електронни фишове в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата.

Като не е констатирал посочените по-горе пороци на оспорения пред него ЕФ, а го е потвърдил като законосъобразен, Районен съд - Русе е постановил неправилно решение. То следва да бъде отменено и вместо него на основание чл. 222, ал. 1 от АПК следва да бъде постановено друго, с което да бъде отменен издаденият електронен фиш.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, в полза на жалбоподателя се следва присъждане на сторените разноски за производството пред първата инстанция, така както е поискано от него. За процесуалното представителство от адвокат е договорено и заплатено възнаграждение в размер на 360 лева с включено ДДС, съгласно договор за правна защита и съдействие и банков документ за преводно нареждане (л. л. 19 – 22 от делото на РС – Русе). Размерът на възнаграждението, вкл. и с начислено ДДС, е под минималния такъв за този вид дела, възлизащ в случая на 370 лв., определен по правилото на чл. 18, ал. 2 във вр. с  чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и при съобразяване на размера на наложената с конкретното НП имуществена санкция от 2000 лв. Възражението за прекомерност от страна на ответника по касацията се приеме за неоснователно.

Водим от горното, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 31 от 22.02.2021 г., постановено по АНД № 9/2021г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърден Електронен фиш, Серия Г № 0003419, издаден от ОД на МВР - Русе и

ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Електронен фиш, Серия Г № 0003419, издаден от ОД на МВР - Русе, с който на „Медия интер груп“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище: гр. София, на основание чл. 638, ал. 1, т. 2, във връзка с чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Русе да заплати на „Медия интер груп“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, район Овча купел, бул. „Цар Борис III“ № 136Б, ет. 2, сумата от 360 лева – разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в първоинстанционното производство.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         

 

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                   2.