Решение по дело №7838/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260616
Дата: 20 април 2021 г. (в сила от 8 май 2021 г.)
Съдия: Красен Пламенов Вълев
Дело: 20202120107838
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

  260616              ,20.04.2021 г.  гр. Бургас

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД-БУРГАС, Гражданско отделение, 55-ти състав в открито съдебно заседание на тринадесети април две хиляди и двадесет и първа година в състав:

Председател: К. Вълев

 

при секретаря Зинаида Монева като разгледа докладваното от съдия Вълев гр.д.№ 7838 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на П.Н.Н., ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***, чрез адв. К.К.  срещу „Вива кредит“  ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. С, представлявано от Д С. Д, с която се моли съда да приеме за установено, че ответното дружество дължи на ищцата сумата от 408.80 лева- платена без основание от ищцата на 23.08.2016 г., ведно със законната лихва, считано от 02.12.2019 г. до изпащане на вземането, за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК  от 16.01.2020 г. по ч. гр. д. № 73793/2020 г. на СРС.

В исковата молба се твърди, че на 23.08.2016 г. ищцата е заплатила на ответника сумата от 408.08 лева, за плащането бил издаден приходен касов ордер 142/23.08.2016 г. с посочено основание- 5250829- вероятно номер на договор за кредит. Твърди се, че сумата е платена без основание и се претендира заедно със законна лихва от датата на подаване на заявлението по чл. 410 от ГПК. Претендират се разноски от исковото и заповедното производство.

В срока по чл. 131 ГПК ответната страна е депозирала отговор на исковата молба. Твърди се, че между страните е била налице облигационна връзка- по договор за предоставяне на паричен заем №5250829/05.02.2021 г. Сочи се, че „Вива кредит“ ООД е изпълнило задълженията си по договора за заем, като е предоставило сумата от 600 лева, която ищцата е следвало да върне на 18 двуседмични вноски, всяка в размер на 38.46 лева. Твърди се, че в периода 15.02.2016 г.-23.08.2016г. ищцата е заплащала задълженията си по договора, а на 23.08.2016 г. е изплатила сумата от 408.08 лева-плащане по договора, с което задължението ѝ било изцяло погасено. 

Страните не се явяват и не се представляват в съдебно заседание.

С молба от 12.04.2021 г. ищцата излага съображения за основателността на исковата си претенция като твърди, че уговорената възнаградителна лихва в размер на 40.30 % е нищожна. Сочи се, че нищожна е и уговорката за неустойка по чл. 11 от договора, а самата неустойка е прекомерна. Твърди се, че годишният процент на разходите е завишен на осн. чл. 19, ал. 5 от ЗПК. Твърди се и нищожност на целия договор, като по този начин приложение намира разпоредбата на чл. 23 от ЗПК.

Правната квалификация на предявения иск е чл. 55, ал. 1, предл. първо ЗЗД във вр. с чл. 422 ГПК.

Предявеният установителен иск по реда на чл. 422 от ГПК е допустим, тъй като със Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК от 16.01.2020 г., постановена по частно гражданско дело № 73793 по описа на Софийския районен съд за 2020 година, е разпредено плащане в полза на ищеца от ответника на сумата от 408.80 лева- платена без основание сума, ведно със законната лихва от 02.12.2020 г. до изплащане на вземането, както и предвид постъпилото възражение по чл. 410 от ГПК, указанието на заявителя за възможността по чл. 415, ал. 1, т. 1 от ГПК и предявяване на иска в едномесечния срок от получаване на съобщението за това.

Съдът е указал на страните, че следи служебно за неравноправни клаузи в потребителски договори.

Приложен по делото е договор за предоставяне на паричен заем “Viva Express” №5250829/ л. 21-23 от делото/, сключен на 15.02.2016 г. между Вива кредит“ ООД, ЕИК ********* и П.Н.Н. с ЕГН **********.

Видно от договора заемодателят е предоставил на ищцата заем в размер на 600 лева при размер на двуседмична погасителна вноска от 28.46 лева, срок на договора 36 месеца, годишен лихвен процент 40.30 %, ГПР 49,39 % и общ размер на всички плащания 692.28 лева.

В чл. 4 от договора е уговорено, че заемателят се задължава в 3-дневен срок от подписване на договора да представи на заемодателя едно от следните обезпечения: 1/ физическо лице- поръчител, което да представи служебна бележка от работодател, издадена не по-рано от 3 дни от деня на представяне и да отговаря на следните изисквания: да е навършило 21 години, да работи по безсрочен трудов договор; да има минимален стаж при настоящия си работодател 6 месеца и минимален осигурителен доход в размер на 1000 лева, през последните 5 години да няма кредитна история в ЦКР към БНБ или ако има – кредитната му история да е със статус не по-лош от  401 „Редовен“, да не е поръчител по друг договор за паричен заем и да няма сключен договор за паричен заем в качеството си на заемател.  или 2/ банкова гаранция с бенефициер- заемодателя за сумата, дължима от заемателя по договора за заем / в процесния случай 692.28 лева/, със срок на валидност- срока на договора.

            В чл. 11 е посочено, че при неизпълнение на задължението по чл. 4 на заемателят се начислява неустойка за неизпълнение в размер на 494.46 лева, която се разсрочва на равни части като всяка част е платима на съответната падежна дата и в този случай дължимата вноска е в размер на 65.93 лева.

            Не се спори и се установява от приложения разходен касов ордер/л. 24 от делото/, двустранно подписан от страните по делото, че е на ищцата е предадена сумата от 600 лева.

            Не се спори и се установява от приложените по делото 14 приходни касови ордери/л. 38-44 от делото/, двустранно подписани от страните, че П.Н.Н. е заплатила на заемодателя сума в общ размер на 1280.34 лева.

            Досежно възнаградителна лихва като договорно възнаграждение и въведеното с исковата молба, възражение за нищожност, поради нейната прекомерност, съдът приема следното: Твърди се в нищожност на договорната лихва, като се цитира и практика на различни състави на ВКС - решения и определения, произнесени по въпроса какъв е пределът на договорната лихва, за да се приеме, че не накърнява правилата на морала и добрите нрави и в кои случаи надвишаването на този размер води до извод за нищожност.

По този повод съдът прие следното: болшинството от цитираните актове на ВКС сочат като горен праг на договорната лихва трикратния размер на законната лихва. Над този размер се възприема, че е налице накърняване на добрите нрави, следователно - нищожност на клаузата за размера на договореното под формата на лихва възнаграждение на кредитора. Цитираните решения и определения на ВКС, обаче, са постановени по казуси, различни от настоящия. В случая следва да се отчете, че се обсъжда договорна клауза на договор за кредит, предлаган от търговец по занятие и правилата на поведение на субектите на конкретното правоотношението се уреждат от специален закон, а именно - Законът за потребителския кредит. В разпоредбата на чл.19, ал.4 от него е предвидено: "Годишният процент на разходите не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България".

Цитираният законов текст е насочен към избягване на възлагането на несъразмерни тежести върху икономически по-слабата страна, по-точно върху потребителя, от страна на търговеца, който има възможност да се възползва от по-неблагоприятното положение на кредитополучателя. За да възприеме като законов критерий ГПР, законодателят е отчел, че размерът на договорената възнаградителна лихва за предоставяне на средства на потребителя, не винаги е меродавен, защото към него може да се насложат допълнителни разходи като такси, комисиони, други разноски и те на практика да увеличат кредитната тежест за кредитополучателя. Ето защо, за да бъде избегната подобна злоупотреба, законодателят е предвидил като критерий максимален размер на годишния процент на разходите по кредита и това е пределът, до който може да се зачете като непротиворечащо на морала и добрите нрави общото оскъпяване на кредите. При разпоредбата на чл.19, ал.4 ЗПК, съобразена с Постановление № 426 на МС от 18.12.2014 г. за определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения и размера на ОЛП на БНБ към датата на сключване на договора, се налага заключение, че договореният ГПР не надвишава 50%, ето защо е в рамките на допустимата граница. Затова възражението за нищожност на договорената възнаградителна лихва се явява неоснователно.

            По отношение на неустойката: В случая в чл.4 от договора формално е уговорена неустойка за неизпълнение за задължение на ответника, но БРС намира, че фактически се дължи не неустойка, а договорна лихва, представляваща допълнителна печалба на кредитора. Това е така, доколкото за да не възникне вземането за неустойка, договорът предвижда редица условия, които са кумулативно дадени, следва да бъдат изпълнени в много кратък срок, поради което е обективно трудно да бъдат покрити от заемателя. Кредиторът е дал възможност на насрещната страна в едва 3-дневен срок  да му предостави поръчител, които обаче трябва да отговарят на множество изисквания – за работа по трудов договор, за сравнително висок осигурителен доход, да не е заемател или поръчител по друг договор, да няма лоша кредитна история. Налагането на толкова къс срок за ангажиране на поръчител, въобще препятства всички възможности на длъжника да реагира и да изпълни условията. Той обективно е в затруднение дори да направи опит да потърси поръчител, още по-малко да намери такъв, които следва да отговаря и на всички посочени условия. Всички тези кумулативно дадени условия навеждат на извод, че изначално е трудно, ако не и невъзможно тяхното изпълнение. Що се отнася до алтернативната опция за обезпечение, то БРС намира, че тя също поставя мъчно преодолими пречки пред заемателя. Касае се за снабдяване с банкова гаранция, в размер за цялото задължение, валидна за срока на договора. Доколкото срокът за снабдяване с такава гаранция е едва 3 дни, предвид практиката на банките по проучване на лицата, кандидатстващи за такова обезпечение, фактически е невъзможно за длъжника да придобие такава гаранция.  Налага се извод, че и двете опции по чл.4 от договора всъщност не дават възможност на длъжника да избегне плащането на неустойка, тъй като са много трудно изпълними. След като това е така, във всички случаи вземането за неустойка ще възникне в сферата на кредитора. Тя затова е уговорена и като сигурна част от дълга, като следва да се заплаща разсрочено, на равни части, заедно с всяка погасителна вноска.

При тези трудно изпълними условия, за да не възникне задължението за неустойка, както и предвид размера ѝ от 494.46 лева, БРС счита, че неустойката излиза извън присъщите ѝ обезпечителна, обезщетителна и наказателна функции и се превръща само в средство обогатяването на кредитора. Ето защо тя е нищожна. Фактически не се касае за дължима неустойка, а за вземане, което се плаща заедно с вноските за главница и лихва, което вземане представлява допълнителна печалба за кредитора, освен лихвата. В конкретния случай фактически е уговорена допълнителна договорна лихва, която да плаща длъжникът и която е печалба за кредитора. След като неустойката е нищожна, тя не се дължи от заемателя.

Неоснователно е възражението за липса на погасителен план и предупреждение за последиците за потребителя при просрочие на вноските, като такива реквизити се съдържат в чл. 3, ал.1, т. 4 и чл. 12 от договора.

С оглед изложеното по-горе и след приемане, че претендираното възнаграждение за неустойка за недължимо следва да се направи извод, че годишният процент на разходите в размер на 49.89 % не е по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България и съответно отговаря на нормативните изисквания на чл. 19, ал. 4 от ЗПК.

Съдът е разпределил доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти, като ответникът при условията на пълно и главно доказване следва да установи, че имущественото разместване е с валидно възникнало правно основание.

Първият фактически състав на чл. 55, ал. 1 ЗЗД изисква предаване, съответно получаване на нещо без основание, т.е. когато още при самото получаване липсва основание за преминаване на блага от имуществото на едно лице в имуществото на друго. Начална липса на основание е налице и в случаите, когато е получено нещо въз основа на нищожен акт.

Ето защо по процесният договор за кредит сумата от 494.46 лева е заплатена от заемателя без основание- по нищожна договорна клауза.  Първата хипотеза на чл. 55 ЗЗД е налице, както когато ищецът докаже даването, а ответникът не докаже претендираното от него основание, така и когато ответникът докаже основанието, на което е получил даденото, но ищецът докаже и репликата си, че това основание е нищожно. И в двата случая даденото е без основание./ в т.см. Решение № 227 от 22.03.2019 г. по гр. д. № 896 / 2018 г. на Върховен касационен съд, 3-то гр. отделение

Не е ясно на какво основание е и заплатена сумата в размер на 93.60 лева /разлика между посочения в договора общ размер на всички плащания 692.28 лева и сумата от 785.88 лева- остатък след изваждането на сумата от 494.46 лева от общо заплатената сума в размер на 1280.34 лева/

Ето защо настоящият състав счита, че сумата в общ размер на 588.06 лева е платена от ищцата на ответника без основание.

Доколкото с исковата молба се претендира сумата от 408.08 лева, тази платена с приходен касов ордер на 23.08.2016 г. – по-малко от заплатената без основание от ищцата искът следва да бъде уважен изцяло.

Основателна е и претенцията за законната лихва върху даденото без основание, начиная от предявяване на иска – 02.12.2019 г. /арг. чл. 422, ал.1 от ГПК/, до окончателното плащане.

При този изход от спора и съгласно чл. 78 от ГПК в тежест на ответника, следва да бъдат възложени разноските, направени от ищцата по водене на делото, които видно от приетите по делото писмени доказателства са в размер на 525 лева, от които сумата 500 лева, представляваща платено адвокатско възнаграждение, съгласно договор, приложен към исковата молба и 25 лева държавна такса, внесена по сметка на Бургаски районен съд.

Съгласно мотивите към т. 11г от ТР №4/2013 на ОСГТК на ВКС съдът, който разглежда иска, предявен по реда на чл. 422, респ. чл. 415, ал. 1 ГПК, следва да се произнесе за дължимостта на разноските, направени и в заповедното производство, като съобразно изхода на спора разпредели отговорността за разноските както в исковото, така и в заповедното производство. Видно от приложените към заповедното производство доказателства разноските са в размер на 325 лева, от които сумата 300 лева, представляваща платено адвокатско възнаграждение и сумата 25 лева, представляваща платена държавна такса.

 

Мотивиран от горното и на основание чл. 235 от ГПК, Бургаският районен съд

 

Р Е Ш И:

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на ответника „Вива кредит“  ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. С, представлявано от Д. С. Д, че дължи на ищцата П.Н.Н., ЕГН **********, с адрес:г***, със съдебен адрес:***, чрез адв. К.К.  сумата от 408.80 лева- платена без основание от ищцата на 23.08.2016 г., ведно със законната лихва, считано от 02.12.2019 г. до изпащане на вземането, за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК  от 16.01.2020 г. по ч. гр. д. № 73793/2020 г. на СРС.

ОСЪЖДА Вива кредит“  ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. С,представлявано от Д. С. Д, да заплати на  П.Н.Н., ЕГН **********, с адрес:г***, със съдебен адрес:***, чрез адв. К.К.  сумата от 850 лева - съдебно деловодни разноски, от които 525 лева в настоящото производство и 325 лева в заповедното производство.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаски окръжен съд в двуседмичен срок от получаване на съобщение за изготвянето му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Кр.Вълев

Вярно с оригинала: З.М.