Решение по дело №169/2020 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 260016
Дата: 16 ноември 2020 г. (в сила от 16 март 2021 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20205520200169
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 август 2020 г.

Съдържание на акта

                                                                        

       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 260016

 

град Раднево, 16.10.2020 год.

 

        РАДНЕВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично заседание на двадесет и осми октомври две хиляди и двадесета година в състав

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Хр.В.

 

при секретаря И.С., като разгледа докладваното от съдията В.АНХ дело № 169 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

        Производството по делото е образувано по повод жалбата на Д.Д.К. ***, ЕГН **********, против наказателно постановление № 20-0327-000369/21.07.2020г., издадено от Началника на РУ към ОД на МВР Стара Загора, РУ Раднево, с което за нарушение на чл.98, ал.1, т.6 от ЗДвП на основание чл.183, ал.4, т.8 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 50 лева и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 пр.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 10 лева.

       С жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност, като се твърди, че няма извършено нарушение и се иска отмяна на наказателното постановление.

        В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично,  като поддържа жалбата и моли обжалваното НП да бъде отменено.

        Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

        Районна прокуратура Стара Загора – Териториално отделение Раднево – редовно и своевременно призована, в съдебно заседание не се представлява и не излага становище относно жалбата.

 

        Жалбата е депозирана в преклузивния срок за обжалване от надлежна страна и е допустима.

        Разгледана по същество се явява НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

        От фактическа страна съдът установи следното:

        На 22.06.2020г. около 11,30ч. в гр.Раднево на кръстовището на бул. „Г.Д.”*** – в посока изток-запад като водач на лек автомобил „****” с рег.№ ****управлява горепосочения автомобил негова собственост като паркира в района на кръстовище- спира за престой и паркиране  на по-малко от 5 метра от кръстовището или на него в нарушение на чл.98, ал.1, т.6 от ЗДвП, като при извършена проверка не е представил контролен талон към свидетелството за управление на моторно превозно средство в нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

   От формална страна в акта са налице реквизитите по чл.42 от ЗАНН. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не са постъпили писмени възражения.

     Административнонаказващият орган е приел фактическите констатации по акта за доказани и въз основа на него, предвид разпоредбата на чл.53, ал.1 от ЗАНН е издал обжалваното постановление.

     От формална страна постановлението съдържа реквизитите по чл.57, ал.1 от ЗАНН. Издадено е от компетентен административнонаказващ орган, видно от представената по делото заповед на Министъра на вътрешните работи. В хода на производството не са допуснати съществени процесуални нарушения, тъй като актът и наказателното постановление са издадени при спазване на производствените правила.

     Съгласно чл.98, ал.1, т.6 от ЗДвП престоят и паркирането са забранени на кръстовище и на по-малко от 5 метра от него. От показанията на свидетелите П.Б.С. и Д.Т.Г. безспорно се установи, че на 22.06.2020г. около 11,30ч. в гр.Раднево на кръстовището на бул.”Г.Д.”*** – в посока изток-запад жалбоподателят е престоявал с управлявания от него лек автомобил  в зоната на кръстовище в нарушение на чл.98, ал.1, т.6 от . След направена забележка от контролните органи, тъй като автомобилът създавал опасност за ПТП водачът-жалбоподател отказал да го премести и да се подчини на полицейското разпореждане. Демонстрирал пълно незачитане на законовите разпоредби, в резултат на което му бил съставен акт, за извършени две нарушения. Деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид и не представлява маловажен случай, още повече изхождайки от поведението на извършителя. Разпоредбата на чл.183, ал.4, т.8 от ЗДвП предвижда, че се наказва с глоба от 50 лева водач, който неправилно престоява или паркира в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище. Наложеното наказание е индивидуализирано в съответствие със закона, тъй като е с фиксиран размер.

         Несъстоятелни са възраженията на жалбоподателя К., че е спрял „на около 9 метра от кръстовището”, тъй като от твърденията на свид. Н.Д.К., се установи по един категоричен и безспорен начин, че жалбоподателя е спрял на „около три-четири метра от пешеходната пътека”. Няма нито едно доказателство, установяващо възраженията на жалбоподателя. Дори и посоченият от него свидетел установи, че посоченото в акта и наказателното постановление е вярно.

        „-Спря на три, четири метра от пешеходната пътека”

Тъй като спирането е осъществено на кръстовището, намиращо се непосредствено до съдебната палата на съдът му е служебно известен факта, че пешеходната пътека се намира в самото кръстовище. След като се установи по безспорен начин, както от отразеното в акта, така и от показанията на всички разпитани по делото свидетели, че автомобила е спрял на 2 или три метра от пешеходната пътека, то е невъзможно да е спазено изискването на закона спирането да е осъществено на по-голямо разстрояние от 5 метра от кръстовището. В този смисъл твърденията на жалбоподателя са нелогични и недоказани.

        Гореизложените съображения, мотивират съда да приеме, че обжалваното постановление е законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено от съда.

        Разпоредбата на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП задължава водачите на моторни превозни средства да носят свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него. Разпоредбата на чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП предвижда, че се  наказва с глоба 10 лева водач, който не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство.   Установената с акта фактическа обстановка кореспондира с показанията на свидетелите С.  и Г. и по същество не се оспорва от жалбоподателя. Нарушението е осъществено от обективна и субективна страна, така, че определената от актосъставителя и наказващия орган квалификация е правилна. Деянието не представлява маловажен случай, тъй като не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид. Наказателното постановление е законосъобразно и обосновано, поради което следва да бъде потвърдено в тази му част.

        Мотивиран от изложените съображения, Радневският районен съд на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН                                                              

        Р   Е   Ш   И :

        ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-0327-000369/21.07.2020г., издадено от Началника на РУ към ОД на МВР Стара Загора, РУ Раднево, с което за нарушение на чл.98, ал.1, т.6 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.4, т.8 от ЗДвП на Д.Д.К. ***, ЕГН **********, е наложена глоба в размер на 50 /петдесет/ лева и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 10 /десет/ лева, като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

        РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Стара Загора в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: