Определение по дело №1453/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1693
Дата: 1 септември 2020 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20207040701453
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

  1693

 

01.09.2020 г., гр. Бургас,

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр. Бургас, ХХІІІ състав, в закрито заседание на първи септември две хиляди и двадесета година, в състав:

     СЪДИЯ: ГАЛЯ РУСЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Русева адм. дело № 1453 по описа за 2020 г., за да се произнесе съобрази следното:

          

Производството по делото е образувано във връзка с изпратен по подсъдност от РС – Бургас иск на М.И.Д., ЕГН: **********, с адрес: ***, п.к. 24 против ОД на МВР – Бургас за заплащане на сумата от 25 000 лева – обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат на незаконна и незаличена в срок полицейска регистрация. Делото е изпратено в Административен съд - Бургас с Определение № 4188/16.06.2020 год. по гр. Дело № 2547/2019 год. по описа на РС – Бургас.

Настоящият съдебен състав, след като се запозна с гореизложеното, счита че понастоящем е налице основание за отвод на съдията-докладчик от разглеждане на иска, тъй като на съда е служебно известно, че е налице висящо исково производство с ищец М.И.Д. и ответници Административен съд Бургас, Върховен административен съд и Прокуратура на Р България. По този иск е образувано адм. дело № 1205/2020 г. по описа на Административен съд -  Бургас, изпратено по компетентност на Административен съд – Ямбол, с предмет на иск за вреди по чл.2в ЗОДОВ, по който граждански иск ищецът Д. претендира осъждане на ответниците Административен съд Бургас, Върховен административен съд и Прокуратурата на Р България да му заплатят обезщетение за причинените му имуществени вреди в размер на 815 лева, представляващи заплатени от него адвокатски хонорари, 250 лева за гориво или общо 1 065 лева имуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на настоящата искова молба, както и сумата от 5 500 лева неимуществени вреди, причинени му от достатъчно съществено нарушение на правото на Европейския съюз – чл.2 от Договор за европейски съюз, чл.3, ал.2 от Договор за Европейски съюз, чл.6 от Договор за Европейски съюз, чл.16 от Договора за Европейски съюз, чл.47 от Харта за основните права в ЕС.

          С оглед на обстоятелството, че към настоящия момент ищецът и съдът, към който се числи и съдията –докладчик, се намират в правен спор, е налице основание за отвод на съдията-докладчик от разглеждане на иска на М.И.Д. *** за заплащане на сумата от 25 000 лева – обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат на незаконна и незаличена в срок полицейска регистрация.

Основно право на всеки гражданин на Р. България е да се ползва от защитата на чл.6, §1 от Европейската конвенция за правата на човека, която задължава всяка държава-членка към Конвенцията да гарантира на страните по делото независим и безпристрастен съд. Многократно в практиката си Европейският съд по правата на човека в Страсбург /ЕСПЧ/ е подчертавал задължението на съдията сам да се отстрани от разглеждане на делото, ако прецени, че биха съществували съмнения у страната относно неговата безпристрастност. Така например, в §47 от мотивите на решението от 10.04.2008 г. по делото „М. срещу България“ /жалба № 67719/01/, ЕСПЧ в сходен казус е приел, че „…При тези обстоятелства, дори да няма причина за съмнение в личната безпристрастност на съдиите, участващи в производството, професионалната им принадлежност към една от страните в спора, сама по себе си може да породи у жалбоподателя законни съмнения в обективната безпристрастност на съдиите и в тяхната независимост от другата страна в спора…», като ЕСПЧ е намерил нарушение на чл.6, §1 от Конвенцията заради това, че съдиите от състава на съда, ответник по иск за обезщетение на жалбоподателя, не са се отвели от разглеждане на делото му.

           Аналогични мотиви са изложени от ЕСПЧ и в решението от 05.04.2018 г. по делото «Б. Г. срещу България», жалба вх.№ 28417/07, където ЕСПЧ е намерил нарушение на правото на справедлив процес чрез гарантиране на независим и безпристрастен съд по чл.6, §1 от Конвенцията, заради това, че съдии от състава на Окръжен съд Стара Загора са разглеждали наказателно производство срещу жалбоподателя по време на висящ граждански спор по иск за вреди по ЗОДОВ, предявен от жалбоподателя против Окръжен съд Стара Загора, Апелативен съд Пловдив, Върховен касационен съд и Прокуратурата на Р. България.

Постановените решения от Европейския съд по правата на човека в Страсбург са задължителни за спазване от всички държави-членки.

          Поради гореизложеното и с оглед гарантиране правото на справедлив процес, чрез осигуряване на независим и безпристрастен съд в съответствие с чл.6, §1 от Конвенцията, настоящият съдебен състав намира, че следва да се отведе от разглеждане на правния спор.

Мотивиран от горното и на осн.чл.22, ал.1, т.6 ГПК вр.чл.144 АПК, Административен съд Бургас,

 

                                      О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТВЕЖДА съдия Галя Русева от разглеждането на изпратения по подсъдност от РС – Бургас иск на М.И.Д., ЕГН: **********, с адрес: ***, п.к. 24 против ОД на МВР – Бургас за заплащане на сумата от 25 000 лева – обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат на незаконна и незаличена в срок полицейска регистрация.

 

Делото да се докладва на Председателя на съда за определяне на друг съдия-докладчик.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

                    

 

                                                                             СЪДИЯ: