Решение по дело №87/2016 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 април 2017 г.
Съдия: Ива Спасова Димова
Дело: 20164200500087
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2016 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 

гр. Габрово, 04.04.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в закрито заседание на четвърти април две хиляди и седемнадесета година, в състав:

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА ПЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА ДИМОВА

   мл. съдия БОЯН КОСЕВ

 

при секретаря .............., като разгледа докладваното от съдия Димова в.гр.д. № 87 по описа за 2016 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 247  и сл. от ГПК.

Подадена е молба вх. № 4489 от 24.11.2016 г. от М.Д.К. за поправка на съдебно решение, поради фактическа грешка. С разпореждане № 969 от 16.12.2016 г., съдът е приел, че подадената молба има характера на касационна жалба и е върнал молбата, поради неподлежащо на обжалване въззивно решение.

В законоустановения срок е постъпил отговор от процесуалния представител на ДНСК. Счита подадената молба за изцяло неоснователна и моли да се отхвърли.

С определение № 81 от 13.03.2017 г., Великотърновския апелативен съд е отменил разпореждането на ГОС и е върнал делото на същия съд за разглеждане на подадената от М.К. молба за поправка на съдебното решение поради грешка по реда на чл. 247 ГПК.

С оглед дадените указания, съдът намира, че подадената молба е неоснователна по следните съображения.

Жалбоподателката счита, че са допуснати фактически грешки в постановеното решение № 217 от 04.11.2016 г., като съдът е използвал изразите „демонтаж на покривна конструкция”; „разваляне на тухлена зидария и вароциментов разтвор”; „разбиване на 6 куб.м. стоманобетонна плоча”; „просичане на стоманобетонни колони, пояси, греди, включително изрязване на армировка”. В плана за безопасност и здраве било указано как следвало да се извърши заповед № ТК-02-СЦР-30/02.05.2011 г. От събраните по делото доказателства, свидетелски показания, снимков материал, видеоматериала /който нарочно съдът не е пожелал да види/, заключенията на вещите лица било видно, е няма никакъв демонтаж, а има поголовно вандалско рушене на дома и. Не е изпълнена Наредба № 13 с нейните изисквания, събаря се върху цялото и имущество, строителните отпадъци са оставени вътре в сградата и имуществото и е затрупано от тях. Няма конструктивно становище, съборени са части то сградата, които нямат нищо общо със заповедта, събореното е билото на жилищната сграда, строена през 1927 г., съборени са комините – 2 бр., съборени са преградните стени унищожение са ел. инсталацията и дограмите в къщата.

Съдът при постановяване на решението си се е ръководил от терминологията, която е използвана по делото, както от административният орган постановил заповедта, така и от назначените вещи лица. Същото е заведено по установителен иск от ДНСК срещу М.К. за извършените дейности по премахване на незаконен строеж по влязла в сила заповед № ДК-02-СЦР-30/02.05.2011 г. на Началника на РДНСК – СЦР. След като не изпълнила доброволно премахването на незаконния строеж, административният орган е предприел действия по премахването му. За целта е била проведена обществена поръчка, като в количествената сметка на извършваните дейности са били записани: демонтаж на покрив на двуетажна сграда; разваляне на тухлена зидария на вароциментен разтвор; просичане на стоманобетонни колони, пояси, греди, вкл. изрязване на армировка; разбиване на стоманобетонни плочи с ръчен чук и план за безопасност и здраве. Именно същите термини са били използвани, когато се подписва протокола за установяване състоянието на строежа и строителната площадка след започване на принудителното изпълнение и протокола за извършените разходи по премахването на незаконния строеж.

Очевидна фактическа грешка е налице при всяко несъответствие между формираната действителна воля на съда, видно от мотивите към съдебното решение и нейното външно изразяване в текста на самото съдебно решение, т.е в неговия диспозитив. Видно от мотивите към съдебното решение, съдът е формирал воя, която съответства на отразеното в диспозитива на съдебното решение и използваната по делото терминология: „демонтаж на покривна конструкция”; „разваляне на тухлена зидария и вароциментов разтвор”; „разбиване на 6 куб.м. стоманобетонна плоча”; „просичане на стоманобетонни колони, пояси, греди, включително изрязване на армировка”.

Решението за поправка може да се обжалва по реда, по който подлежи на обжалване решението, на основание чл. 247, ал. 4 ГПК, а постановеното решение № 217 от 04.11.2016 г. не подлежи на касационно обжалване.

 

Водим от горното, съдът 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх. № 4489 от 24.11.2016 г. от М.Д.К. за поправка на съдебно решение, поради фактическа грешка, като неоснователно.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване пред ВКС.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                   

 

                                                                                                                               2.