Определение по дело №32/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 58
Дата: 22 януари 2020 г.
Съдия: Румен Петров Лазаров
Дело: 20204400600032
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№…………                              22.01.2020 г.                                 гр. Плевен

 

В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

Плевенският окръжен съд                   четвърти въззивен наказателен състав

На двадесет и втори януари две хиляди и двадесета година

В закрито съдебно заседание в следния състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЛАЗАРОВ

 

                                  ЧЛЕНОВЕ: ИВАН РАДКОВСКИ

                                                         ДОРОТЕЯ СИМЕОНОВА

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

вчнд № 32 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производство по чл. 243, ал. 7 от НПК.

         Образувано е по протест на прокурор при Районна прокуратура-град Плевен, подаден срещу определение № 775 от 19.12.2019 г., постановено по чнд № 2485/2019 г. по описа на Районен съд-гр. Плевен.

         С протестираното определение Плевенският районен съд е отменил постановление от 09.10.2019 г. на прокурор при Районна прокуратура-град Плевен, за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № Д 2181/2018 г. по описа на Районна прокуратура-град Плевен и е върнал делото на прокурора със задължителни указания относно приложението на закона.

         В протеста се съдържат оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на постановеното определение. Прави се искане за отмяна на определението и за потвърждаване на постановлението за прекратяване на наказателното производство.

         Плевенският окръжен съд, като взе предвид оплакванията, съдържащи се в протеста и след като провери правилността на обжалваното определение и обосноваността и законосъобразността на постановлението за прекратяване на наказателното производство, намира за установено следното:

         Протестът е подаден от легитимна страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и в срока по чл. 243, ал. 7 НПК, поради което е процесуално допустим и следва да бъде разгледан.

         Разгледан по същество протестът е неоснователен.

         Основният съд е отменил постановлението за прекратяване на наказателното производство поради това, че то е необосновано и незаконосъобразно, а проведеното в досъдебното производство разследване не е обективно, всестранно и пълно. Тези изводи на първостепенния съд са правилни, поради което се споделят и от настоящия състав на въззивната инстанция.

         В разглеждания случай решаващият извод на прокурора за прекратяване на наказателното производство поради липса на извършено престъпление, е направен в нарушение на принципа за разкриване на обективната истина, формулиран в чл. 13, ал. 1 НПК, с който е свързан принципът за оценка на доказателствените материали по вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото /чл. 14, ал. 1 НПК/.

         Съобразно императивната разпоредба на чл. 13, ал. 1 НПК прокурорът и разследващите органи в пределите на своята компетентност са длъжни да вземат всички мерки, за да осигурят разкриването на обективната истина. За да изпълнят това свое задължение те трябва да изследват обективно, всестранно и пълно всички обстоятелства по делото. В конкретния случай това не е сторено.

         Данни за извършено престъпление по чл. 201 НК се съдържат в изготвения от К.Б.П.  авансов отчет от 29.07.2016 година, както и в свидетелските показания на З.С.И.  , Д.Й.В. , Т.Ц.И. и И.К.Г. – депозирани на 23.10.2018 г. Показанията на изброените свидетели не са подложени от прокурора на задълбочен анализ и оценка. Това е сторено в нарушение на разпоредбата на чл. 107, ал. 5 НПК, съобразно която всички събрани доказателства подлежат на внимателна проверка.

         Свидетелските показания на К.Б.П.  и на И.К.Г., дадени пред съдия, са приети от прокурора безкритично. Тези показания са в противоречие с показанията на първата група свидетели, а отделно от това, показанията на Г.  пред съдия са доста различни от първоначалните му показания. Въпреки това не са използвани способите на НПК, за отстраняване на противоречията в показанията на двете групи свидетели, както и в показанията на И.Г..

         Едностранчивото кредитиране на доказателствата, при наличието на съществени противоречия в тях, е довело до пороци при формирането на вътрешното убеждение на прокурора, до неправилна оценка и игнориране на част от доказателствата. Същевременно безкритичното възприемане на свидетелските показания на И.К.Г., депозирани пред съдия, и на К.Б.П. , съпроводено с пълното несъобразяване с групата на обвинителните доказателства, е нарушило принципа за разкриване на обективната истина. Прокурорът е длъжен да обсъди защо дава вяра на едни и отхвърля други доказателства, тогава, когато между тях има противоречия относно главните факти по делото. В разглеждания случай това не е сторено, в резултат на което постановлението за прекратяване на наказателното производство е необосновано и незаконосъобразно.

         Встрани от вниманието на прокурора – при изготвяне на постановлението за прекратяване на наказателното производство, са останали следните факти, чието едновременно наличие в обективната действителност не е възможно и които са пречка убедително да се поддържа тезата, че Г.  е получил сумата от 4000 лева от „П.“ ЕООД-гр. Плевен:

         1. Обстоятелството, че в авансовия отчет от 29.07.2016 г. К.Б.П.  е отразил, че сумата от 4000 лева е дадена на Е.Ц.С. , а не на И.К.Г.;

         2. Твърдението на И.К.Г. в разпита му пред съдия, че е получил сумата от 4000 лева на 07.09.2016 г. от касиерката на „П.“ ЕООД и на същата дата е подписал и разходен касов ордер, какъвто не е открит в счетоводството на търговското дружество;

         3. Твърдението на касиера З.С.И.  , че не е давала сумата 4000 лева на Г. ;

         4. Твърдението на К.Б.П. , че лично е предал в брой сумата от 4000 лева на И.К.Г. при сключването на предварителния договор за покупко-продажба на товарния автомобил „Ф.Д. “;

         5. Обстоятелството, че авансовият отчет, чрез който К.Б.П.  е „отчел“ в дружеството сумата от 4000 лева, като предадена на Е.Ц.С. , е от 29.07.2016 г., а предварителният договор за покупко-продажба на товарния автомобил е от 07.09.2016 г.

         6. Приложената на л. 115 от том І от досъдебното производство покана от И.К.Г. до „П.“ ЕООД-Плевен за доброволно изпълнение на предварителния договор за покупко-продажба на МПС от 07.09.2016 г., която не би имала смисъл – при положение, че Г.  е бил получил продажната цена от дружеството.

         Прокурорът не е съобразил и очевидно близките отношения между Г. и П., присъствието пред съдебната зала, в която е проведен разпита пред съдия на Г., на К.П. , заявлението на Г. , че П.  е дошъл заедно с него „като адвокат“, тъй като Г.  нямал пари. Не е извършена преценка как и по какъв начин изброените факти са се отразили върху достоверността на свидетелските показания на Г.  и П. .

         При допълнителното разследване е необходимо да се положат максимални усилия – по реда и със средствата, предвидени в НПК, за разкриване на обективната истина и в частност – за преодоляване на противоречията в показанията на двете групи свидетели, както и за изясняване по категоричен начин на посочените по-горе в мотивите шест въпроса.

         След приключване на разследването – в зависимост от получените резултати, прокурорът следва да упражни правомощията си по чл. 242, ал. 1 НПК.

         Протестираното определение следва да бъде потвърдено, тъй като не са налице основания за неговата отмяна или изменение.

         По изложените съображения и на основание чл. 243, ал. 8 НПК, Плевенският окръжен съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА определение № 775 от 19.12.2019 г., постановено по чнд № 2485/2019 г. по описа на Районен съд-гр. Плевен.

         Определението е окончателно.

 

                                                         

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                          2.