Решение по дело №1351/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1165
Дата: 25 октомври 2022 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20227040701351
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

               1165                                 25.10.2022 година                гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХVІ-ти СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на двадесет и девети септември, две хиляди двадесета и втора година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.МАРИНА НИКОЛОВА 

2.ДИМИТЪР ГАЛЬОВ 

 

секретар: И. Г.

прокурор: Дарин Христов

сложи за разглеждане докладваното от съдия М.Николова КАНД номер 1351 по описа за 2022 година.

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на П.С.К., ЕГН: **********, с адрес: ***, чрез адв. С. против Решение № 636/16.06.2022 г., постановено по НАХД № 1207/2022 г. по описа на Районен съд - Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-0769-005677 от 08.02.2022г издадено от началник група ОДМВР-Бургас, сектор „Пътна полиция“-Бургас, с което на касатора за нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП и на основание чл.189 ал.4, вр. чл. 182, ал.1, т.6 ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 700 (седемстотин) лева и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 3 (три) месеца.

В касационната жалба се излагат възражения, че РС - Бургас е постановил неправилно решение, като се оспорва твърдението, че нарушението е извършено в населено място. Иска се отмяна на съдебното решение и на издаденото наказателно постановление. Претендира се присъждане на разноски.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от процесуален представител, който поддържа жалбата по изложените в същата мотиви. Моли за присъждане на разноски.

Ответникът по касация, редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за правилност и законосъобразност на първоинстанционното решение.

Административен съд - Бургас, ХVІ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал. 1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

Касаторът е санкциониран за това, че на 19.11.2021 год., в 17,22 часа, в град Бургас, по ПП І-9, км 234+890 в посока от ПВ Север към Пътен възел Сарафово, управлява лек автомобил марка „Ауди“ модел „А-4“ с рег.№ А 6858 КН, с наказуема скорост от 134 км/ч., при въведено ограничение на скоростта с пътен знак В-26 за населено място до 80 км/ч. Като нарушена е посочена разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП е ангажирана отговорността на касатора.

Въз основа на установената фактическа обстановка, съдът е приел от правна страна, че при издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, водещи до отмяната му на това основание, а извършеното нарушение е установено по безспорен начин. Обсъдил е размера на наложеното наказание, както и възражението, касаещо участъка, където е заснето нарушението и отнасянето му към легалната дефиниция за населено място. По изложените съображения съдът е потвърдил оспореното пред него наказателно постановление, като законосъобразно.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно, като за него не се констатират отменителни основания.

Съгласно чл. 63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съобразявайки нормата на чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на нарушението, като в съответствие с изискванията на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитания свидетел и представените писмени доказателства.

Касационната инстанция изцяло споделя мотивите на районния съд довели до потвърждаване на оспореното наказателно постановление като намира, че същото е издадено от компетентен орган и съдържа необходимите реквизити.

Не се споделят твърденията на касатора за неправилно тълкуване на дефиницията за "населено място", дадена в  § 6, т. 49 от ДР на ЗДвП. Анализът на приобщените доказателства установява, че контролираният участък попада в рамките на населеното място с произтичащото от това задължение по съблюдаване на максимално въведената с пътен знак В-26 скорост от 80 км/ч. С категоричност се установява по делото, че участъкът, където е извършена контролната дейност попада в границите на населено място, обозначено със съответните знаци "Д11" и "Д12". Горните изводи съобразяват дефиницията за "населено място", дадена в  § 6, т. 49 от ДР на ЗДвП. Даденото с посочената норма определение на "населено място" предвижда, че същото представлява застроена със сгради територия, при която началото и краят са обозначени със съответни пътни знаци. Застрояването на тази територия не е необходимо да е с определена плътност, да има реализирани сгради по цялото протежение на улиците в населеното място и сградите да създават една непрекъсната, последователна застроена линия, за да се приеме, че територията е застроена със сгради. В конкретния случай нарушението е извършено на път, свързващ основната градска част на гр. Бургас и кв. Сарафово на същия град, поради което касационната инстанция намира за безспорно доказан факта на извършване на нарушението именно в рамките на населено място.

С оглед изложеното се налага извод, че водачът е могъл и е бил длъжен да съобрази избора на скорост на управление на превозното средство с въведените ограничения, произтичащи от управление в населено място и наличието на пътен знак В-26, което не е сторил.

Съдът е обсъдил и отговорил на всички наведени възражения във въззивната жалба, с оглед на което настоящата инстанция, приемайки ги за правилни не следва отново да преповтаря.

Преценявайки фактите РС-Бургас е анализирал правилно фактическата обстановка и е достигнал до верните юридически изводи, поради което неговото решение е правилно и законосъобразно.

Предвид всичко изложен по-горе, следва да се заключи, че като е потвърдил издаденото наказателно постановление, районният съд е постановил правилен съдебен акт, който следва да се остави в сила.

Поради изложеното, на основание чл.221, ал.2, предл. 1 от АПК във вр. чл. 63, ал. 1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас, ХVІ-ти състав,

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 636/16.06.2022 г., постановено по НАХД № 1207/2022 г. по описа на Районен съд - Бургас.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

           2.