Р Е Ш Е Н И Е
Номер 1012 от 03.08.2020 г. град Бургас
В
ИМЕТО НА НАРОДА
Административен съд – Бургас, петнадесети
състав, на шестнадесети юли две хиляди и двадесета година в публично заседание
в следния състав:
Председател: Лилия Александрова
Членове: 1. Станимир Христов
2. Диана Ганева
при секретаря Й. Б. и прокурор Христо
Колев, като разгледа докладваното от съдия
Христов касационно наказателно административен характер дело номер 668 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Образувано е по касационна жалба на Началника на РУ Поморие при ОДМВР Бургас против Решение № 13/12.03.2020 г., постановено по НАХД № 294/2010 г. на Районен съд-Поморие, с което е отменено Наказателно постановление № 19-0320-000269/02.04.2019 г. на Началника група към ОД на МВР - Бургас, РУ-Поморие, с което на В.С.В. с ЕГН ********** *** за административно нарушение на чл. 150А, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 177, ал. 1, т. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба в размер на 100 лева. От касационната инстанция се иска да отмени оспорвания акт като незаконосъобразен и постановен в нарушение на процесуалните правила и да бъде постановен друг, по силата на който на се потвърди наказателното постановление. Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл. 348, ал. 1 от НПК – неправилно решение поради противоречие с материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.
Ответникът по касация – В.С.В. с ЕГН ********** ***, редовно уведомен, не се явява и не се представлява, не ангажира становище по оспорването.
Представителят на Окръжна прокуратура –Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването.
След като прецени
твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Бургаският административен съд
намира за установено от фактическа и правна страна следното:
Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок
по чл. 211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и
реквизити, поради което се явява процесуално
допустима.
Разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения:
Производството пред Районен съд – Поморие е образувано по жалба В.С.В. против Наказателно постановление № 19-0320-000269/02.04.2019 г. на Началника група към ОД на МВР - Бургас, РУ-Поморие, с което на лицето за административно нарушение на чл. 150А, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 177, ал. 1, т. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба в размер на 100 лева. За да отмени процесното наказателно постановление, първоинстанционния съд е приел, че при съставяне на наказателното постановление административнонаказващия орган е посочил неправилна санкционна норма, което на собствено основание е обосновало незаконосъобразността на същото.
Решението на Районен съд – Поморие е
правилно и следва да се остави в сила.
Предмет на касационна проверка съгласно чл. 218 от АПК е
решението на районния съд само на посочените в жалбата пороци като за
валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционния акт с
материалния закон съдът следи служебно.
Видно от доказателствата, събрани в хода на първоинстанционното производство, по силата на влязла в сила Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) № 19-0320-000044/19.02.2019 год. по отношение на жалбоподателя е била наложена принудителна административна мярка – временно лишаване от право да управлява МПС. В този смисъл правилни и обосновани се явяват мотивите на първоинстанционния районен съд, съгласно които към датата на извършване на вмененото му нарушение, лицето не е било лишено от право да управлява МПС нито по административен, нито по съдебен път, а е управлявал МПС, след като свидетелството му за управление е било временно отнето с цитираната ЗППАМ. С оглед на това приложимата санкционна норма е тази по чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, а не тази, приложена от административнонаказващия орган – чл. 177, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Като е приложил неотносима към казуса санкционна норма, административнонаказващия орган е допуснал съществено процесуално нарушение, поради което правилно и обосновано районния съд е отменил наказателното постановление като незаконосъобразно.
По изложените съображения, решението на първоинстанционния районен съд се явява валидно, допустимо и правилно и като такова следва да се остави в сила.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал.1,
изречение второ от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХV състав
Р Е Ш И:
ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 13/12.03.2020 г., постановено по НАХД № 294/2019 г. на Районен съд-Поморие.
РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.