Решение по дело №126/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 138
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Димитринка Христова Стаматова
Дело: 20207280700126
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

№138/12.11.2020 г.

Гр. Ямбол, 12.11.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

Ямболският административен съд,  първи касационен състав, в публично заседание на пети ноември  две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                         Председател: ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

                  Членове: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                                   ВАНЯ СТОЯНОВА

 

 

при секретаря Д. Димитрова и с участието на прокурора Димитринка  Георгиева, разгледа докладваното от председателя КАНД № 126 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по касационна жалба, подадена от Г.Н.Д. ***    против Решение № 260033/04.09.2020 г. по АНД № 227/2020 г. на ЯРС, с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0813-001752/11.02.2020 г., издадено от Началника  на сектор „Пътна полиция“  към ОД на МВР - Ямбол, с което на осн. чл. 179, ал. 2, пр. 1    от ЗДвП на   касатора е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева   за извършено нарушение по чл. 117 от ЗДвП.   Сочи се, че същото е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна и постановяване на ново  решение по същество, с което наказателното постановление също да бъде отменено.

В съдебно заседание касаторът Д., редовно призован, не се явява. Упълномощеният от него процесуален представител поддържа депозираната касационна жалба изцяло на основанията, изложени в същата. 

Ответникът по касацията ОД на МВР – Ямбол, редовно призован, не изпраща процесуален представител в съдебно заседание. Същият не взема и писмено становище по жалбата.

Представителят на  Я О П изразява становище, че жалбата е неоснователна и поради това  не следва да бъде уважавана.  

ЯАС, първи касационен състав счита, че касационната жалба е подадена от надлежна страна, в предвидения от закона срок и като такава се явява процесуално допустима. Разгледана  по същество,     тя се преценя и  като   ОСНОВАТЕЛНА. Съображенията за това са   следните:

Предмет на оспорване в настоящото производство е    Решение № 260033/04.09.2020 г. по АНД № 227/2020 г. на ЯРС, с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0813-001752/11.02.2020 г., издадено от Началника  на сектор „Пътна полиция“  към ОД на МВР - Ямбол, с което на осн. чл. 179, ал. 2, пр. 1    от ЗДвП на   касатора  Г.Д.  е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева   за извършено нарушение по чл. 117 от ЗДвП.       

 За да постанови съдебния си акт, решаващият съд е събрал всички необходими доказателства при спазване на процесуалните изисквания, но направените въз основа на тях изводи са   необосновани.    Става дума за следното:

 Съгласно разпоредбата на чл. 117 от ЗДвП, при приближаване към място, където на пътя или в близост до него се намират деца, водачът на превозното средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост  - и да спре, а съобразно разпоредбата на чл. 179, ал. 2 от ЗДвП, който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лева, ако деянието не съставлява престъпление.

В настоящия казус,   видно от обстоятелствената част на наказателното постановление, на касатора е наложено административно наказание затова, че в гр. Ямбол, по ул. „Преслав“,  до номер 208, в посока към кръстовището с ул. „Димитър Благоев, е управлявал лек автомобил „Шевролет Авео“, като към приближаване към място, където в близост до пътя се намират деца, водача не може да спре, вследствие на което блъска пресичащата пътното платно от ул. „Драва“ към ул. „Марица“ Л.Р.А.. Посочено е, че е извършено нарушение по чл. 117 от ЗДвП, като е наложено наказание по чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП, т.е. за причиняване на пътнотранспортно произшествие поради движение с несъобразена скорост.

Видно от разпоредбата на § 30 от ДР на ЗДвП обаче, „пътнотранспортно произшествие“ е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.  От тази легална дефиниция може да се направи извода, че за да е налице пътнотранспортно произшествие по смисъла на закона, следва да се установи   нараняване или смърт на хора или материална щета – повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товари или други материални щети.  

В настоящия казус решаващият съд се е позовал на показанията на свид. Х., който разпитан в съдебно заседание заявява, че детето е било откарано в спешното отделение, където се е установило, че е с контузна рана на крака, а при огледа на автомобила в предната част, до регистрационния номер и под маската, която е под номера се забелязвали драскотини и подбитости по предния номер.  Тези показания обаче са изолирани и не се подкрепят от останалите, събрани по делото такива. Видно от приложената към административнонаказателната преписка докладна записка, изготвена от мл. иснп. В. В., от извършения преглед на  детето в ЦСМП – Ямбол се установило, че то няма никакви наранявания, а в  докладната си  записка на мл. инсп. М. Г.  посочва, че  след извършения оглед на ППС се е установило, че цялото е покрито с прах, като в предната част от бронята, в долната част има „отпечатък от сблъсък“, като самото място няма прах.   При тези данни и с оглед горецитираното определение за пътнотранспортно произшествие следва да се приеме, че дори и да е имало някакво съприкосновение между автомобила и детето,  поради липсата на нараняване на хора или на материална щета не   може да се счита, че е настъпило ПТП.   Доказателства за въпросните „ драскотини и подбитости“ липсват, като данни за тях се появяват за първи път в съдебно заседание. Отделно от това нито в акта, нито в наказателното постановление се твърди, че са настъпили материални щети по автомобила. Доказателства за причинени телесни повреди   няма, поради което, както вече бе посочено по-горе не може да се приеме, че е настъпило пътнотранспортно произшествие по смисъла на § 30 от ДР на ЗДвП.

 Освен горното, следва да се посочи също, че нарушение по чл. 117 от ЗДвП също няма доказателства да е извършено. Видно от показанията на свид. Р., детето е паднало точно пред автомобила, който вече е бил спрял. Това твърдение е в пълно съответствие и с констатираните впоследствие обстоятелства, а именно липса на наранявания  по детето и на материални щети по автомобила, каквито  неминуемо биха настъпили, ако съприкосновението между автомобила е детето е било в момент, в който автомобилът е бил в движение.

Предвид изложеното съдът намира, че   решението – предмет на жалбата следва да бъде отменено и се постанови ново решение по същество, с което наказателното постановление да бъде отменено. 

При този изход на делото, на касатора Д. следва да бъдат присъдени и направените от него разноски по делото пред двете съдебни инстанции, които възлизат на общо 700 лева, от които 300 лева, съставляващи договорено и заплатено адвокатско възнаграждение пред първоинстанционния съд и  такова в размер на 400 лева   пред касационния съд.

Предвид изложеното ЯАС, първи касационен състав,  

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

  

ОТМЕНЯ  Решение №  260033/04.09.2020 г. по АНД № 227 по описа на Районен съд Ямбол за 2020 г. ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ   Наказателно постановление № 19-0813-001752/11.02.2020 г., издадено от Началника  на сектор „Пътна полиция“  към ОД на МВР - Ямбол, с което на осн. чл. 179, ал. 2, пр. 1    от ЗДвП на  Г.Н.Д. ***,  със съдебен адрес:***, офис № 11, чрез адв. М.Б.  е наложено административно наказание глоба в размер на 200 (двеста) лева   за извършено нарушение по чл. 117 от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОД на МВР – Ямбол да заплати на Г.Н.Д. сумата от 700 (седемстотин) лева за направените по делото разноски пред двете съдебни инстанции. 

Решението е окончателно.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете                          

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1./п/ не се чете

 

                2./п/ не се чете