Определение по дело №640/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260039
Дата: 10 септември 2020 г.
Съдия: Ангел Димитров Гагашев
Дело: 20202100600640
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 278

 

гр.Бургас, 10.09.2020 г.

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание, проведено на десети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЯНИ ГАЙДУРЛИЕВ

ЧЛЕНОВЕ:   ЦВЕТА ПОПОВА

АНГЕЛ ГАГАШЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Гагашев ВЧНД № 640 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 243 ал. 8, вр. ал. 7 от НПК.

            С определение от 19.03.2020 г., постановено по ЧНД № 918/2020 г., Районен съд – Бургас е потвърдил Постановление на Районна прокуратура – Бургас от 11.12.2019 г., с което е прекратено наказателното производство по ДП № 251 ЗМ-249/2018 г. по описа на на ОД на МВР – Бургас, пор. № 2579/2018 г., по описа на РП – Бургас, водено за престъпление по чл. 201, ал.1 от НК.

            Определението на РС – Бургас е обжалвано от К.Я. с ЕГН **********, в качеството му на управител на „Термолукс – радиатори“ ООД – гр. Айтос. В частната жалба се излагат доводи за незаконосъобразност както на обжалваното определение, така и на прекратителното постановление на прокуратурата. Иска се отмяна на атакувания съдебен акт и връщане делото на РП – Бургас за продължаване действията по разследване на престъплението.

            Бургаският окръжен съд, след като се запозна с наведените в жалбата доводи и след служебна проверка на събраните и приложени в хода на разследването по ДП доказателства, в пределите на правомощията си по чл. 243 ал. 8 от НПК, установи следното:

            Въззивната жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена в законоустановения срок от лице, което има защитим правен интерес да иска инстанционна проверка на не влязъл в сила съдебен акт, произнесен по реда на чл. 243 ал.5 от НПК. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

            Досъдебно производство № 251 ЗМ-249/2018 г. по описа на на ОД на МВР – Бургас, пор. № 2579/2018 г., по описа на РП – Бургас, е образувано на 20.07.2018 г. с Постановление на Районна прокуратура – Бургас при предпоставките на чл. 208, т.1 и чл. 211 от НПК за това, че през 2013 г. в гр. Бургас, длъжностно лице противозаконно е присвоило сумата от 168 130 евро, собственост на „Термолукс – радиатори“ ООД – гр. Бургас, връчени му в това му качество – деяние, представляващо престъпление по чл. 201 от НК. В хода на воденото разследване са разпитвани свидетели (включително и жалбоподателят Я.), изготвени са заключения по назначени съдебно-икономическа и съдебно-счетоводна експертизи, събрани са множество писмени доказателства и доказателствени средства. В хода на разследването не е привлечен обвиняем.

            С постановление от 11.12.2019 г. на наблюдаващият разследването прокурор от РП – Бургас, наказателното производство по ДП № 251 ЗМ-249/2018 г. по описа на на ОД на МВР – Бургас, пор. № 2579/2018 г., по описа на РП – Бургас е прекратено на основание чл. 24 ал.1 т.1 от НПК. Позовавайки се на събраните при разследването писмени доказателства и най-вече на експертното заключение по назначените икономическа и счетоводна експертизи, прокуратурата приема, че липсват данни за извършено престъпление. Според прокурора, в хода на разследването не е било доказано твърдението на жалбоподателя за липсата на някаква парична сума от касата на дружеството; не са били установени и доказани действия на предишния управител на дружеството, които биха могли да бъдат квалифицирани като изпълнително деяние на престъплението по чл. 201 от НК.

            Постановлението за прекратяване на наказателното производство е обжалвано от жалбоподателя Я. с възражения за неправилност и необоснованост. По повод частната му жалба, в РС – Бургас е образувано ЧНД № 918/2020 г. На 19.03.2020 г. състав на РС – Бургас потвърждава прекратителното постановление на РП – Бургас. Според първостепенният съд, изводите на прокуратурата за липса на престъпление в конкретния казус са обосновани и правилни, доколкото съответстват на събрания доказателствен материал.  

  Обжалваното определение определение на РС – Бургас следва да се отмени като неправилно и незаконосъобразно, доколкото с него е потвърден необоснован акт на прокуратурата за прекратяване на наказателно производство. Настоящият въззивен съд не споделя направените от първостепенния съд правни изводи, с които е потвърдено, обжалваното от прекратително постановление на РП – Бургас. Не може да бъде споделено и разбирането на представителя на Районна прокуратура – Бургас, че е налице прекратителното основание на чл. 243 ал.1 т. 1 от НПК.

Съгласно трайно установената съдебна практика, изпълнителното деяние на престъплението „присвояване“ по чл. 201 от НК се изразява в противозаконно разпореждане с чужди пари, вещи или други ценности в интерес на самия субект на престъплението или в интерес на другиго. В конкретният случай, видно от събраните по делото писмени доказателства, както и от заключенията на двете съдебни експертизи, в инкриминирания период от време – 2013 г., в касата на дружеството „Термолукс – радиатори“ ООД – гр. Бургас са постъпили конкретни суми, които са били разходвани, но за тези операции липсва конкретика – вещите лица са категорични, че за установяване действителността на вписаните в главната книга на счетоводна сметка „501“ за 2013 г. разходвани средства, е необходимо да се запознаят с касовата книга, хронологичният регистър на счетоводната сметка „501“ за движението на паричните средства, както и с първични счетоводни документи, включително ведомости за заплати и т.н. Ето защо, при липсата на доказателствена обезпеченост на посочените в главната книга разходни операции, не може да се сподели категоричността на изводът на прокуратурата, че не е налице престъпление по чл. 201 от НК, щом по делото не може да се установи липса на парични средства от касата в инкриминирания период. Фактическата липса на парични средства от касата на дружеството е само една от възможните последици от престъплението по чл. 201 от НК, но възможна последица може да е не липсата на средства в касата, а постъпилите там пари да са били разходвани не във връзка с дейността на дружеството или пък по несъществуващи договорни отношения с други търговци. Следователно, към настоящият момент изводът за липса на престъпление не е доказателствено подкрепен.

Настоящият въззивен състав не споделя и изводите на първостепенният съд и наблюдаващият прокурор, че в хода на досъдебното производство са изчерпани всички възможности за събиране на относими към предмета на разследването доказателства. Напротив, макар разследването да е водено обективно, то за него не може да се каже, че е било всестранно и пълно. Налице са обстоятелства, чието изясняване е от съществено значение за възможността да се направи обоснован правен извод за наличие или липса на престъпление. Налице са и данни за доказателства, за чието събиране не са положени усилия за проверка и събиране от страна на разследващите органи. Лековерно и без проверка са оставени твърденията на св. Н.Р.И. не само относно изпращането на хронологичните сметки от група „50“ на пощенската кутия на жалбоподателя, но и относно невъзможността да се извлече исканата информация от служебните компютърни системи на счетоводното дружество, обслужвало „Термолукс – радиатори“ ООД – гр. Бургас. Необходимо е било тези системи да бъдат изискани за представяне и изследвани, включително и посредством техническа експертиза, за наличие на компютърни данни, включително и архивирани, съдържащи в електронен вид цялата счетоводна документация на сметките от група „50“ за периода 2012-2014 г. В този контекст, неоснователно разследващите органи са оставили без уважение искането на жалбоподателя да им предостави достъп до служебният имейл, на който И. твърди, че е изпратил счетоводните документи. Назначаването на техническа експертиза, която да изследва съдържанието на не само въпросната електронна поща, но и на тази, от която И. твърди, че е изпратил документацията, и последващото установяване и възпроизвеждане на хартиен носител на кореспонденцията и съдържанието на приложените към получените съобщения и файлове, би довело до установяване достоверността на показанията на свидетелите И. и Я. относно релевантни за предмета на доказване факти и обстоятелства. Не на последно място следва да се посочи, че по делото не е приложен и ревизионният акт, с който е приключила проверката на дружеството, инициирана от ТД на НАП по повод воденото търговско дело № 47/2016 г. на БОС.     

С оглед горното, настоящият въззивен състав намира постановлението на прокурора за прекратяване на досъдебно производство № 251 ЗМ-249/2018 г. по описа на на ОД на МВР – Бургас, пор. № 2579/2018 г., по описа на РП – Бургас, водено за престъпление по чл. 201, ал.1 от НК за необосновано и като такова следва да бъде отменено, а делото следва да бъде върнато обратно на РП – Бургас за продължаване на процесуално-следствените действия. Разследващите органи и прокуратурата следва да направят задълбочен анализ на събраните до този момент доказателства и тяхната достатъчност за извеждането на конкретни правни изводи относно авторството на деянието и съставомерността на същото от обективна и субективна страна. В хода на разследването отговор трябва да намерят въпросите: изпращани ли са действително счетоводни документи касаещи сметки „501“ и „502“ за всяка една от финансовите 2012, 2013, и 2014 г. на електронната поща на жалбоподателя Я., както твърди св. И., а също и съдържат ли се в компютрите и компютърните системи на счетоводната фирма, обслужвала „Термолукс – радиатори“ ООД – гр. Бургас счетоводни документи, включително и архивирани, касаещи сметки „501“ и „502“ за всяка една от финансовите 2012, 2013, и 2014 г., и ако не – защо (включително и ако са били изтрити – кога е станало това и по чие нареждане). По делото следва да се изясни и въпросът как е приключила извършената ревизия на дружеството, като за целта би било целесъобразно да се изиска и приложи актът, с който е приключила проверката. След извършване на посочените действия и събиране на необходимата допълнителна информация, логично би било съвкупността от доказателствени източници, включително и предадената от разследващите на жалбоподателя друга счетоводна документация, отново да бъде предоставена на вещо лице – счетоводител или икономист, което да я анализира и чрез своите специални знания да подпомогне разследващите и прокурора в анализа им за наличието или липсата на субективни и обективни съставомерни признаци на разследваното престъпление или на друго от Особената част на НК.

Ръководен от гореизложеното и на основание чл. 243 ал. 8 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ Определение № 455 от 19.03.2020 г. на Районен съд – Бургас, постановено по ЧНД № 918/2020 г. по описа на същия съд, като вместо него постановява:

ОТМЕНЯ Постановление на Районна прокуратура – Бургас от 11.12.2019 г., с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 251 ЗМ-249/2018 г. по описа на на ОД на МВР – Бургас, пор. № 2579/2018 г., по описа на РП – Бургас, водено за престъпление по чл. 201 от НК.

Връща делото на Районна прокуратура – Бургас за изпълнение на указанията, дадени в мотивите на настоящото определение.

Определението е окончателно и не подлежи на жалба или протест.

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

          

 

                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                       

 

                                                                                                     2.