Определение по дело №788/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260770
Дата: 22 март 2021 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова
Дело: 20215300500788
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 19 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№260770, 22.03.2021г., Пловдив

 

 

Пловдивски  Окръжен  съд                                                            VІ граждански състав,

на двадесет и втори март                                        две хиляди  двадесет и първа година                                                  

в закрито заседание в следния състав:

                                                                    

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: Надежда Дзивкова                                                                        ЧЛЕНОВЕ: Виделина Куршумова

                                                                                         Таня Георгиева

като разгледа докладваното от  съдия Дзивкова  ч.гр. д. № 788 описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл. 278 ГПК .

Производството е образувано по частна жалба на „Топлофикация София“ ЕАД против  Определение № 260791/29.01.2021, постановено по гр.д. 12908/2020г. на ПРС, с което е върната исковата молба и е прекратено производството по делото.

В жалбата се излагат доводи, че определението е неправилно и незаконосъобразно, т.к. в изпълнение на дадените указания за отстраняване на нередовности на исковата молба, ищецът е предоставил доказателства, в които претендираните суми  в исковата молба са разбити по пера. Освен това ищецът прави и доказателствени искания за допускане на СТЕ, т.к. не разполага със специални знания и не може да конкретизира повече претенцията си. Счита, че депозираната искова молба и последващите уточнения изцяло отговарят на изискванията на ГПК, а приложените доказателства – фактури, ясно и точно очертават претендираните суми. Моли съда да отмени обжалваното определение и да върне делото за продължаване на производството.

При проверка данните по делото, настоящият съдебен състав, констатира следното:

Частната жалба е постъпила в законоустановения срок, от процесуално легитимирано лице, срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Внесена е дължимата ДТ.  Разгледана по същество същата е неоснователна, поради следните съображения:

Производството по гр.д.№ 12908/2020г., ПРС е образувано по искова молба на „Топлофикация София“ ЕАД против И.Г.М. с иск с пр. осн. чл.422 от ГПК за пизнаване за установено дължимостта на суми по заповед за изпълнение, изд. по ч.гр.д.№ 9413/2020, ПРС, които суми са дължими за доставена ТЕ за периода м.05.2016-м.01.2017г., ведно с мораторна лихва и законна лихва.

С  разпореждане №277534/23.01.2020, пост. по същото  дело , съдът е дал указания за отстраняване на нередовности в пет точки, като в т. втора изрично е посочил, че следва да се конкретизират фактическите твърдения  относно начина на формиран на сумите за неплатена ТЕ – по отделни компоненти / ТЕ за отопление, за БГВ, от сградна инсталация и т.н./, помесечно и с посочен падеж, както и обезщетенията за забава по отделно за всяка главница и период; да изложи факти относно изготвяне на изравнителните сметки и защо се претендира начална дата на обезщетението за забава 15.09.2017г., да посочи начина на формиране и основанието на претендираните суми за дялово разпределение. В дадения срок за отстраняване на нередовности е постъпила молба от ищеца, в която частично се отстраняват нередовностите на исковата молба, с изключение на горепосочените нередовности. В молбата са вписани таблици, от които не може да се установи какви са претендираните суми, нито може да се направи извод относно твърденията на ищеца за формиране на главницата. С ново разпореждане № 283514/17.11.2020г. първоинстанционният съд е оставил исковата молба без движение, като повторно е дал възможност за отстраняване на посочените по-горе нередовности, като конкретно е и дал указания за формиране на петитум от който да се установи какви суми, на какво основание и за кой период се претендират. В дадения срок постъпва молба от ищеца , в която се заявява , че сумата  867,83лв. по фактура от 31.07.2017г. е разделена между ответника и новия собственик на имота по метода на интерполацията, че процесуалния представител на дружеството ищец не разполага със специални знания и че следва да се назначи ССЕ, която да определи компонентите на задължението по размер.  И тази молба е оставена без движение с разпореждане № 293093/31.12.2020г. с указания за същите нередовности. В молбата за отстраняване, подадена в срок , ищецът заявява, че представя справка относно задължението, но не излага никакви фактически твърдения. След изтичане срока за отстраняване на нередовности, районният съд е постановил обжалваното определение, с което е приел, че ищецът не е отстранил нередовности на исковата молба , въпреки дадената многократна възможност, поради което и е върнал същата и е прекратил производството.

Настоящата инстанция споделя изводите на първоинстанционния съд.

Съгл. чл.127 от ГПК исковата молба следва да съдържа ясно фактически твърдения, като предявените искове, в случаите на обективно съединяване на такива , следва да са ясно и конкретно посочени по вид на претендираното вземане, период, за който се търси и основание. Несъстоятелно е твърденията, че дружеството не разполагало със специални знания, за да конкретнизира претенциите си, т.к. след като претендира суми за извършена доставка, то следва да я наясно какво е доставило, на каква стойност и в кой период . Предметът на делото се очертава от изложените факти в исковата молба и съдът е длъжен да се произнесе в рамките на формулирания петитум. За да се прецени дали това задължение е изпълнено, следва исковата молба да е ясна и в конкретно и подробно изложени факти, на които се основава претенцията. Това е важно и с оглед защитата на ответната страна, която следва да е наясно въз основа на какви фактически твърдения се претендират суми от нея. Представянето на доказателства не може да завени изложението на фактически твърдения, т.к. доказателствата следва да се преценяват с оглед установяване на доказаността на твърдените факти.  В случая районният съд е давал многократно възможност на ищеца да приведе исковата молба в съответствие с изискванията на чл.127, ал.1, т.4 и т.5 от ГПК, но ищецът не е изпълнил дадените му указания.

По изложеното съдът намира, че подадената частна жалба против прекратителното определение на първоинстанционния съд е неоснователна. Постановеното определение като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното съдът

                                              

                                                           О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 260791/29.01.2021, постановено по гр.д. № 12908/2020г. на ПРС.

Определението  е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

     

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: