Решение по дело №86/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 182
Дата: 13 април 2023 г. (в сила от 13 април 2023 г.)
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20237100700086
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 182 / 13.04.2023 г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито заседание на четвърти април през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

СИЛВИЯ САНДЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ТЕОДОРА МИЛЕВА

 

ИВЕЛИНА ВЕЛЧЕВА

 

При участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от съдия Силвия Сандева к.а.н.д. № 86/2023 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК.

Образувано е по подадена чрез пълномощник касационна жалба от „***“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „П. Волов“ № 10, ет. 2, ап. 6, представлявано от И.И.И., срещу решение № 21/14.11.2022 г., постановено по н.а.х.д. № 55/2022 г. по описа на Районен съд – Тервел, с което е потвърдено наказателно постановление № 08-2200066/071 от 13.06.2022 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 100 лева за допуснато нарушение на чл. 11, ал. 5, във връзка с чл. 16, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г.). В жалбата се твърди, че решението е неправилно, неотговарящо на действителната обстановка, постановено при липса на всички относими към спора доказателства. Оспорват се изводите на съда за неприложимост на чл. 28 от ЗАНН. Излагат се доводи и за нарушение на чл. 416, ал. 3 от КТ. По тези съображения се иска отмяна на съдебното решение и постановяване на ново решение по същество, с което да се отмени наказателното постановление. Претендират се направените по делото разноски.   

Ответникът - Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, чрез процесуалния си представител, оспорва жалбата. Счита, че решението на ТРС е издадено при спазване на всички материални и процесуални правни норми, поради което иска то да бъде оставено в сила. Претендира юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции. Прави възражение за прекомерност на заплатеното от касатора адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че районният съд не е допуснал съществени процесуални нарушения и нарушение на материалния закон, поради което решението му следва да бъде оставено в сила.     

Административният съд, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и в съответствие с разпоредбата на чл. 218, ал. 2 от АПК, намира следното :

Касационната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, тя е основателна по следните съображения :

С обжалваното в настоящото производство решение на Районен съд – Тервел е потвърдено наказателно постановление № 08-2200066/071 от 13.06.2022 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, с което на касатора за нарушение на чл. 11, ал. 5, във връзка с чл. 16, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. е наложена имуществена санкция в размер на 100 лева.

За да постанови този резултат, районният съд е приел, че нарушението e безспорно установено и не са налице допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до отмяна на НП. Отхвърлил е като неоснователно възражението за неспазване на чл. 416, ал. 3 от КТ по съображения, че актът е връчен на надлежно упълномощено лице съгласно приложеното по делото нотариално заверено пълномощно. Установил е, че на работниците, на които е възложено почистване от храсти и дървета около оградата на бившата шивашка фабрика „Орлов“ в гр. Тервел, е извършен извънреден инструктаж във връзка с поставената им задача, което е документирано с подписите им в книгата за инструктаж. Приел е, че конкретното нарушение е формално и се състои в това, че в същата книга за инструктаж не е положен подпис от страна на работодателя или упълномощено от него лице, извършило инструктажа. Изложил е съображения, че разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН е неприложима в случая с оглед на специалната норма на чл. 415в от КТ. Преценил е, че наложеното наказание е законосъобразно определено в минималния предвиден в чл. 415в, ал. 1 от КТ размер.  

Така постановеното решение е неправилно.

От материалите по административнонаказателната преписка се установява, че на 23.03.2022 г. е възникнала злополука със С.Ю.Й. на длъжност „товарач“ на обект - двор на бивша шивашка фабрика „Орлов“, находящ се в гр. Тервел, ул. „Стара планина“ № 4, където пострадалият работил на трудов договор. На 24.03.2022 г. по повод на злополуката е извършена проверка на работодателя „***“ ООД по спазване изискванията на КТ и ЗЗБУТ. При проверката на обекта са изискани книги за инструктаж, но такива не са представени. Представени са на следващия ден в дирекцията след връчена призовка по чл. 45, ал. 1 от АПК. От прегледа на книгите за инструктаж е установено, че „***“ ООД в качеството си на работодател не е провело и документирало с подписа си извънреден инструктаж относно организацията и специфичната работа (почистване от храсти и дървета около оградата и двора в бившата шивашка фабрика „Орлов“) на работниците в обекта на проверката преди започване изпълнението на поставената им задача, с което е нарушен чл. 16, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. В протокола за извършена проверка е отразено, че нарушението е отстранено в хода на проверката.  

На базата на направените констатации на дружеството е съставен АУАН № 08-2200066 от 13.05.2022 г. за това, че в качеството си на работодател не е провело и документирало с подписа си извънреден инструктаж на работниците в обекта на проверката преди започване изпълнението на поставената им задача. Посочени са като нарушени нормите на чл. 11, ал. 5, във връзка с чл. 16, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. Отразено е, че нарушението е отстранено в хода на проверката.

Въз основа на съставения АУАН е издадено процесното наказателно постановление, в което вече е посочено, че работодателят не е документирал с подписа си в книгата за инструктаж извънреден инструктаж на работниците в обекта на проверката преди започване изпълнението на поставената им задача. Прието е, че нарушението е отстранено в хода на проверката, като са цитирани същите материалноправни норми както в АУАН. Наказващият орган е квалифицирал нарушението като маловажно съгласно чл. 415в, ал. 1 от КТ, в резултат на което е наложил минималния предвиден в текста размер на имуществена санкция.    

От съпоставката между трите текста на протокола за извършена проверка, АУАН и НП е видно, че първоначално в протокола и в акта е записано, че работодателят не е провел и документирал с подписа си извънреден инструктаж на работниците в обекта на проверката преди започване изпълнението на поставената им задача, а след това в НП е посочено само, че не е документирал с подписа си извънреден инструктаж на работниците в обекта на проверката преди започване изпълнението на поставената им задача. Т.е. в единия случай става дума за две изпълнителни деяния - непровеждане и недокументиране по надлежния ред на извънреден инструктаж, а в другия случай само за едно изпълнително деяние - недокументиране по надлежния ред на проведен извънреден инструктаж поради липса на положен подпис от работодателя в книгата за инструктаж. Едновременно с това и в трите документа е посочено, че нарушението е отстранено в хода на проверката, с оглед на което остава неясно в какво точно се изразява нарушението и кое конкретно нарушение е отстранено – непровеждането (нарушение по чл. 16, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г.) или недокументирането (нарушение по чл. 11, ал. 5 от същата наредба) на извънредния инструктаж, или и двете. Ако се съди по съдържанието на представената книга за инструктаж, на която са се позовали и контролните органи, то може да се направи извод, че е бил проведен извънреден инструктаж в деня на изпълнение на възложената работа, защото в книгата има положени подписи на работниците от тази дата, но не е бил документиран с подписа на работодателя съобразно изискванията на чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. Подписите на работодателя липсват в книгата за инструктаж както към момента на съставяне на АУАН, така и към момента на издаване на НП, поради което е необяснимо защо, след като наказващият орган е преценил, че е налице само недокументиране на извънредния инструктаж с подписа на работодателя, е приел, че нарушението е отстранено в хода на проверката и е приложил чл. 415в от КТ.   

Всичко това дава основание да се заключи, че е налице неяснота и вътрешна противоречивост в обвинението, която прави неразбираема волята на наказващия орган и не подлежи на саниране по реда на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН. Допуснатото процесуално нарушение е от категорията на съществените, тъй като ограничава правото на защита на санкционираното лице и препятства съдебния контрол за законосъобразност, поради което е абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление.

Като е стигнал до обратните правни изводи, без да съобрази съществените разминавания и недостатъци в описанието на нарушението в АУАН и в НП, районният съд е постановил един неправилен и незаконосъобразен съдебен акт, който следва да бъде отменен, а вместо него да бъде постановен друг по същество, с който да се отмени обжалваното НП.

При този изход на спора и на основание чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН на касатора следва да се присъдят разноски в размер на 420 лева, съставляващи платено адвокатско възнаграждение с ДДС. Неоснователно е възражението на ответника за прекомерност на разноските в тази им част. Към момента на сключване на договора за правна помощ и съдействие минималният размер на адвокатския хонорар за дела по ЗАНН е бил 300 лева без ДДС съгласно приложимите редакции на чл. 18, ал. 2, във вр. чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения преди измененията им от м. ноември 2022 г. В случая договореното между дружеството и пълномощника му адвокатско възнаграждение е в размер на 350 лева без ДДС. Тази сума не надхвърля значително нормативноустановения минимум, поради което и не са налице предпоставките на чл. 63д, ал. 2 от ЗАНН за присъждане на по-нисък размер на разноските в тази им част. Неоснователно е искането на касатора за присъждане и на сумата от 2, 52 лева – пощенски разходи.  Тези разходи не са същински разноски по производството по смисъла на чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН, във вр. чл. 143, ал. 1 от АПК, поради което и не се дължат на страната.       

Водим от горното и на основание чл. 222, ал. 1, във вр. чл. 221, ал. 2 от АПК, Добричкият административен съд  

                                   

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ решение № 21/14.11.2022 г., постановено по н.а.х.д. № 55/2022 г. по описа на Районен съд – Тервел, КАТО ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 08-2200066/071 от 13.06.2022 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, с което на „***“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „П. Волов“ № 10, ет. 2, ап. 6, представлявано от И.И.И., е наложена имуществена санкция в размер на 100 лева за допуснато нарушение на чл. 11, ал. 5, във връзка с чл. 16, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич да заплати на   „***“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „П. Волов“ № 10, ет. 2, ап. 6, представлявано от И.И.И., сумата от 420 лева, разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: