Определение по дело №6/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260007
Дата: 6 януари 2021 г.
Съдия: Милена Бориславова Рангелова
Дело: 20215000600006
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  № 260007

гр.Пловдив, 06.01.2021 г.

                                               

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на шести януари две хиляди и двадесет и първата година, в следния състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ : ВЕСЕЛИН ГАНЕВ              

           ЧЛЕНОВЕ : МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                 ДЕНИЦА СТОЙНОВА

след като разгледа докладваното от чл.съдията Милена Рангелова в.ч.н.д. № 6 по описа на ПАС за 2021 г, за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по реда на Глава 22-ра вр. чл. 249, ал. 3 вр. чл. 248, ал. 1, т. 6 НПК.

Образувано е по частна жалба на адв. И.В., защитник на подсъдимия П.М., срещу определението  от 16.12.2020 г. по н.о.х.д. № 2109/20 г. на ОС-Пловдив в частта му, с която в разпоредително заседание съдът се е произнесъл относно подсъдността на делото и относно мярката за неотклонение на подсъдимия.

В жалбата, която не е просрочена, се твърди незаконосъобразно процедиране, изразено в това, че съдът неправилно е приел, че делото му е местно подсъдно и неправилно е отказал да облекчи мярката за неотклонение на подсъдимия. Формулираното искане е за отмяна на определението.    

Съдът в настоящия състав, като въззивна инстанция, след като се запозна с данните по делото, с мотивите на обжалвания първоинстанционен акт и обсъди доводите и съображенията на жалбоподателя, намери жалбата за недопустима в частта, с която се атакува произнасянето относно подсъдността (арг. от лимитативното изброяване в чл. 249, ал. 3 НПК на обжалваемите части на определенията по чл. 248 НПК), а в частта относно мярката за неотклонение я прие за допустима и основателна.

Както беше посочено в предходното определение на ПАС, опасността от извършване на престъпление е налична.  Тази опасност следва от значителната тежест на повдигнатото обвинение, обсъждана в аспекта на предходните осъждания на подсъдимия – деянията, в извършването на които е обвинен по настоящото дело, са с твърдяна дата на изпълнение скоро след приключване на предходно ефективно изтърпяване на наказания лишаване от свобода за тежки умишлени престъпления (по чл. 152, 150, 155, 209, 214 и 213а НК). Беше обоснована и опасност от препятстване протичането на наказателното производство, като в тази връзка беше обърнато внимание на данните за констатирани през м. юли и през м. октомври 2020 г. нарушавания на режима на изпълнение на мярката за неотклонение „домашен арест“.

Беше споделено виждането на първата инстанция, че въпросните релевантни опасности са намалели с течение на продължителното време, през което се е осъществявало задържане на подсъдимия. Беше споменат и приносът на прокуратурата за изтичането на немалък период от време, считано от задържането му (в дома му) – той е допуснал престой на делото на досъдебната фаза от четири месеца, а е можел да организира отстраняване на констатирани от съда съществени процесуални нарушения, допуснати при изготвяне на първия обвинителен акт, за по-кратко време.

Не бяха споделени съображенията на ПОС за определяне на нисък размер на гаранцията – 10 000 лева. Беше прието, че ако и да са намалели, споменатите опасности не са загубили много от своя интензитет, поради което ПАС определи гаранция в доста по-висок размер. Счете, че избраната мярка за неотклонение би била сигурно препятствие срещу недобросъвестно процесуално поведение на г-н М..

От въпросното произнасяне в началото на м. декември 2020 г. до настоящия процесуален момент е изминал повече от месец, през което време подсъдимият не е могъл да внесе определената му сума от 50 000 лева. Това негово бездействие показва, че в последна сметка посоченият размер на гаранцията не е съобразен с имущественото му положение. Ето защо и като взе предвид и всички останали обстоятелства по чл. 56, ал. 3 НПК, включително здравословното състояние на М., което е лабилно, но не и сериозно влошено понастоящем, ПАС прие, че гаранция в размер, който е наполовина по-нисък, а именно 25 000 лева, е подходящата мярка за неотклонение.  След внасяне на посочената сума подсъдимият ще бъде освободен от задържането в дома си. Жалбата в останалата ѝ част не може да бъде разгледана.

По изложените съображения Пловдивският апелативен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ протоколното определение от 16.12.2020 г. по н.о.х.д. № 2109/20 г. по описа на ОС - Пловдив, постановено по реда на чл. 248 НПК, с което е оставено без уважение искането на подсъдимия П.М.М. за изменение на мярката му за неотклонение „гаранция“ в размер на 50 000 лева, като НАМАЛЯВА размера на гаранцията на 25 000 (двадесет и пет хиляди) лв.

 

Определението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                          

 

ЧЛЕНОВЕ :