Определение по дело №623/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 9
Дата: 7 януари 2020 г.
Съдия: Георги Йовчев
Дело: 20193001000623
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                гр.Варна,       01.2020 г.

 

                                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на                            януари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИЛИЯН ПЕТРОВ 

                                                               ЧЛЕНОВЕ: Г. ЙОВЧЕВ

                                                                                      НИКОЛИНА ДАМЯНОВА

 

като разгледа  докладваното от съдия Г. Йовчев в.т.д. №623 по описа на съда  за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е реда на чл.248 от ГПК и е образувано по молба на Адвокатско дружество „В. и Б.“, ЕИК *********, със седалище  гр.София, в качеството му на процесуален представител на А.Х.М. *** за изменение на решение 255/18.11.2019 г. по в.т.дело 623/2019 г. на ВнАС, в частта за разноските, с присъждане на сумата от 196 лева, представляващи ДДС върху определеното адв.възнаграждение по чл.38, ал.2 вр.ал.1, т.2 от ЗАдв, в размер на 980 лева.

Насрещната страна „ДЖЕНЕРАЛИ ЗАСТРАХОВАНЕ“ АД, ЕИК *********, със седалище гр.София, не е погала писмен отговор.

Съдът съобрази, че молбата за изменение е подадена в срока по чл.248 от ГПК, изхожда от легитимирана страна и на това основание е процесуално допустима. Разгледана по същество, молбата е неоснователна.

В производството пред ВнАС, въззиваемият А.Х. е бил представляван при условията на предоставена безплатна правна помощ от Адвокатско дружество „В. и Б.“.

Съобразно разпоредбата на чл.38, ал.2 от Закона за адвокатурата, адвокатът, оказал безплатна правна защита, има право на адвокатско възнаграждение, в размер, определен от съда. Достатъчно за уважаване на искането по чл.38, ал.2 ЗА е: правна помощ по делото да е осъществена без данни за договорен в тежест на доверителя размер на възнаграждението по чл.36, ал.2 ЗА; заявление, че предоставената правна помощ е договорена като безвъзмездна и липса на данни, които да го опровергават; отговорност на насрещната страна за разноски, съобразно правилата на чл. 78 ГПК.

В случая са били налице предпоставките за присъждане на възнаграждение за оказаната безплатна правна помощ на въззиваемия, поради което съдът с решението си от 18.11.2019 г. е присъдил в полза на адвокатското дружество, сумата от 980 лева – възнаграждение, съответстващо на посочения в Наредбата минимален размер по арг. от чл.36, ал.2 ЗА.

Действително, съобразно разпоредбата на § 2а от ДР от Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения, за регистрираните по Закона за данъка върху добавената стойност адвокати, дължимият данък върху добавената стойност се начислява върху възнагражденията по тази наредба и се счита за неразделна част от дължимото от клиента адвокатско възнаграждение, като се дължи съобразно разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност.

В хипотезата на предоставена безплатна правна помощ обаче, възнаграждението на адвоката се определя от съда, а не представлява реално заплатеното по договор между представляваните лица и пълномощника адвокат, поради което при безплатото процесуално представителство, съдът не дължи начисляване на ДДС върху определеното възнаграждение.

Ето защо, съдът намира, че молбата за изменение на решение 255/18.11.2019 г. по в.т.дело 623/2019 г. на ВнАС, в частта за разноските, следва да се остави без уважение.

Воден от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Адвокатско дружество „В. и Б.“, ЕИК *********, със седалище  гр.София, в качеството му на процесуален представител на А.Х.М. *** за изменение на решение 255/18.11.2019 г. по в.т.дело 623/2019 г. на ВнАС, в частта за разноските, с присъждане на сумата от 196 лева, представляващи ДДС върху определеното адв.възнаграждение по чл.38, ал.2 вр.ал.1, т.2 от ЗАдв, в размер на 980 лева.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС, при наличие на предпоставките на чл.280, ал.1 от ГПК, в едномесечен срок от връчването му на страните.

                   

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                      ЧЛЕНОВЕ: