Решение по дело №991/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 704
Дата: 19 декември 2019 г.
Съдия: Надежда Иванова Желязкова
Дело: 20195300900991
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер 704/19.12.2019 г.             Година  2019                   Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Окръжен съд                                     XIIІ търговски  състав

На деветнадесети декември през 2019 Година

В закрито заседание в следния състав:

 

Председател: НАДЕЖДА  ЖЕЛЯЗКОВА

 

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

търговско  дело номер 991 по описа за 2019 година

намери за установено следното:

Производство по чл. 25 от ЗТР.

Постъпила е жалба от „ГМСТ ЩЕФЛЕКС и КО“ ООД, ЕИК *********, чрез адв. Р.Б. *** – адв. Р.Б. против отказ № 20190920161438-2 от 12.11.2019 г. на Агенция по вписванията - Търговски регистър, постановен по заявление с вх. № 20190920161438, с което е поискано вписване на обстоятелства по партидата на търговеца  относно действителни собственици. В жалбата се поддържа, че отказът е незаконосъобразен, като се излагат конкретни съображения. Иска се постановяване на съдебно решение, с което да се отмени обжалваният отказ и да бъдат дадени задължителни указания на длъжностното лице по регистрация за вписване на заявените обстоятелства със заявление Б7.  

Съдът, като прецени приложените доказателства, доводите в жалбата и след служебна проверка по електронната партида на кооперацията - жалбоподател в ТР към АВ, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения 7-дневен срок по чл. 25, ал.1 от ЗТР, тъй като постановения отказ е от 12.11.2019г. и е изпратен на заявителя по електронен път, а жалбата е постъпила на 15.11.2019г.. Жалбата е редовна, изхожда от надлежна страна с право на жалба и правен интерес от обжалване, и е насочена срещу подлежащ на съдебен контрол акт на Агенцията по вписвания - Търговски регистър, което обосновава процесуалната й допустимост.

Разгледана по същество жалбата е и основателна.

Обжалваният отказ е постановен по заявление с вх. № 20190920161438, с което е поискано вписване на обстоятелства, относно действителни собственици. Отказът е постановен, тъй като е прието, че представените удостоверителни документи относно съществуването на лицата, които представляват дружествата, чрез които се осъществява пряк и непряк контрол не отговарят на изискването на чл. 18, ал.2 ЗТРРЮЛНЦ и на чл.7, ал.3 от Наредба № 1 от 14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и РЮЛНЦ и чл. 21а, ал.1 от Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.         Отказът е незаконосъобразен.

Законът за мерките срещу изпирането на пари поставя изисквания с разпоредбите на чл. 59, ал. 1, чл. 61, ал. 1 и чл. 63, ал. 1 за идентифициране на физическите лица, които са действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, съответно въвеждането на ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Съгласно разпоредбата на  чл. 63, ал. 3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари за производството, редът и сроковете за вписването на обстоятелствата относно действителните собственици се прилагат съответно Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и Законът за регистър БУЛСТАТ.

С разпоредбата на чл. 31 Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел предвижда наредба за воденето, съхраняването и достъпа до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, с която да бъдат определени образците на заявления и да бъдат посочени изчерпателно приложенията към тях за всеки вид вписване, заличаване или обявяване съгласно изискванията на закона, както и формата на електронните документи.

Следователно към процесното вписване е приложима Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, която следва да определи образеца на заявлението и приложенията към него.

Съгласно чл. 50а, ал. 1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, подлежащите на вписване обстоятелства относно действителните собственици се посочват в заявление по образец съгласно приложение № Б7. Заявлението се състои от две части: Част I. „Обстоятелства по  чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари“ и Част II. „Обстоятелства по чл. 6, ал. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици“, като се попълва само частта, съответстваща на обстоятелствата, подлежащи на вписване по съответния закон. Съгласно ал. 2 в зависимост от заявените за вписване обстоятелства към заявлението се прилагат съответно: 1. декларация по  чл. 63, ал 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари; 2. документ, установяващ съществуването на дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, и удостоверяващ лицата, които го представляват по националния му закон; 3. документите, установяващи съществуването на юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които ги представляват по националния им закон, ако не са учредени по българското право или не са вписани в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или регистър БУЛСТАТ; 4. нотариално заверено съгласие на физическото лице за контакт по  чл. 63, ал. 4, т. 3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Съгласно чл. 18, ал.1 и ал.2 ЗТРРЮЛНЦ заявлението и приложенията към него се подават на български език. Документите по ал.1 може да се представят и на всеки от официалните езици на Европейския съюз. В този случай документите се представят заедно със заверен превод на български език. В този смисъл е и чл. 7, ал.3 от НАРЕДБА № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. По смисъла на цитираните норми и с оглед тълкуването им при съобразяване на чл. 185 ГПК, документи, изготвени на някой от официалните езици на Европейския съюз, следва да се представят, ведно със заверен от страната превод на български език. В случая е приложимо правило от общия исков процес (чл. 540 ГПК) и липсва законодателна воля за заверка, различна от тази на ползващата документа страна. Предвиждането в цитирания от длъжностното лице Правилник противоречи на ЗТРРЮЛНЦ и това завишено изискване относно превода не може да бъде прилагано (чл. 15, ал.3 ЗНА). Разпоредбата е в колизия с тази на чл. 18, ал.2 от горния закон, въведена във връзка с възможността да бъдат представяни документи и на официалните езици на Европейския съюз при вписванията, заличаванията и обявяванията в търговския регистър, със заверен от страната превод, както и на целите на закона за евтина и бърза регистрация и опростени и сигурни процедури, съответно осигуряване на пълноценно и ефективно участие в европейския търговски оборот.

Предвид изложеното по – горе и при преглед на подаденото заявление, съдът намира, че същото отговаря на изискванията на закона по съдържание и приложени документи, както и че са заявени подлежащи на вписване обстоятелства. Заявителят е измежду лицата, задължени да декларират действителните си собственици и е заявил надлежно същите обстоятелства. Приложена е декларация по образец, утвърден с Правилника за приложение на Закона за мерките срещу изпиране на пари.

Затова и обжалваният отказ следва да бъде отменен като незаконосъобразен и на основание чл. 25, ал.5 от ЗТР следва да бъдат дадени задължителни указания на Агенция по вписванията да извърши исканото вписване.

Мотивиран от горното съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразен отказ отказ № 20190920161438-2 от 12.11.2019 г. на Агенция по вписванията - Търговски регистър, постановен по заявление с вх. № 20190920161438 за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари по партидата на „ГМСТ ЩЕФЛЕКС и КО“ ООД, ЕИК *********.

ЗАДЪЛЖАВА Агенция по вписванията да извърши поисканото със заявление с вх. № 20190920161438 за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари по партидата на „ГМСТ ЩЕФЛЕКС и КО“ ООД, ЕИК *********.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията за сведение и изпълнение.

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: