Решение по дело №1873/2016 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2040
Дата: 20 октомври 2016 г. (в сила от 26 февруари 2018 г.)
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20167050701873
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 юли 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ ……….гр. Варна, ………….2016година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – гр. Варна,  XXIII-ти състав, в открито съдебно заседание на   двадесет и шести септември две хиляди и шестнадесета година, в състав:                                                    

                           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

при секретаря С.В., разгледа докладваното от съдия Наталия Дичева  административно дело № 1873/2016г. по описа на XXIII-ти състав на Административен съд – гр. Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 226 АПК , вр. чл. 405а, ал. 7 от Кодекса на труда. Образувано е по жалба от „ЕР–5“ ЕООД – гр. Варна, ЕИК*********, срещу Постановление от 18.12.2014 година, издадено от старши инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание чл. 405а, ал. 1 от Кодекса на труда е обявено съществуването на трудово правоотношение между дружеството и Г.С. ***, ЕГН **********.

В жалбата се твърди, че Г. е непознат за дружеството и то не му е възлагало никаква дейност, поради което изводите на контролните органи за наличие на трудово правоотношение са необосновани и незаконосъобразни. Иска се отмяна на постановлението.

Ответникът по жалбата – Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Варна /съгл. Решение № 7803/28.06.2016г. ВАС по адм.д. № 13406/2015г./, посочва, че са установени както наличието на отношения по престиране на труд между дружеството и Г., така и съществените елементи на трудовото правоотношение. Моли жалбата да бъде отхвърлена и в полза на дирекцията да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

Заинтересованата страна Г.С.Г. моли жалбата да бъде отхвърлена. Посочва, че е полагал труд по договореност с дружеството, поради което правилно е било обявено съществуването на трудово правоотношение. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

Съдът, след като се съобрази с изложените в жалбата основания, доводите на страните и събраните доказателства, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК от лице с правен интерес от обжалването, поради което се явява допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Предмет на обжалване е Постановление от 18.12.2014 година, издадено от старши инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание чл. 405а, ал. 1 от Кодекса на труда е обявено съществуването на трудово правоотношение между „ЕР-5“ ЕООД – гр. Варна и Г.С.Г..

Въз основа на приложените в преписката и събраните в съдебната фаза доказателства се установява, че производството е започнало по подаден на 05.12.2014 година сигнал от Г. до Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, в който е посочил, че при извършвана от него ремонтна дейност на 07.11.2014 година е пострадал при инцидент, но няма подписан трудов договор въпреки обещанията. В сигнала е посочено дружеството-работодател и обекта – зала за тенис на маса в „Мол Варна“. Представена е декларация от 15.12.2014 година от същото лице, в която посочва, че от 28.10 до 07.11 (датата на инцидента) е работил като строителен работник за „Ер-5“ ЕООД с работно време от 6,30 до 17,00 часа, и трудово възнаграждение на ден 50 лева, почивни дни на седмица – 2, почивки в работния ден от 10 до 10,30 часа. Приложено е обяснение от 15.12.2014 година относно естеството на работата, периода, възнаграждението. В хода на административното производство са изискани доказателства от инвеститора на ремонта „Мол Варна“, от които се установява, че СМР са възложени на „ЕР-5“ ЕООД по договор от 28.10.2014г. в обхват демонтаж на гипскартонена стена, отремонтиране на подова настилка, ремонт на вертикални елементи след демонтажа, изкърпване, боядисване на стени и остъкляване на фасада. Работната площадка е предадена с протокол от 29.10.2014 година. Съгласно декларацията на оперативния мениджър на „Мол Варна“ не е известно в хода на ремонтните дейности изпълнителят да е ползвал подизпълнители. Представено е споразумение за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на обекта между „Мол Варна“ и „ЕР 5“ ЕООД. Въз основа на тези доказателства, контролният орган е приел, че е налице трудово правоотношение между „ЕР 5“ ЕООД и Г., което не е оформено в писмен вид, и е издал обжалваното постановление.

В хода на съдебното производство при първото разглеждане на делото от страна на жалбоподателя са представени писмени доказателства: 1/ граждански договори от 01.11.2014 година с Л.К за изпълнение на дейности лепене на теракотни плочки, коригиране на стени и тавани, боядисване на стени на обекта и приемо-предавателен протокол за тези работи, без дата. 2/.Представен е граждански договор с М.В.С за възложени работи по монтаж на гипскартон, коригиране на стени и тавани и боядисване на стени, с приемо-предавателен протокол за тези работи, без дата, като в с.з. С. отрича да е подписвал договора и протокола. 3/ Граждански договор от 11.11.2014 година с В.К. К за възложен демонтаж на преградни стени и изхвърляне на строителни отпадъци, с приемо-предавателен протокол без дата.

По делото е приложена медицинската епикриза на пострадалото лице Г., с анамнеза травма на гръден кош и корем, получена вследствие падане от стълба, диагноза травма на далака, наложила спленектомия. В описанието на обективното състояние на пациента при приемането е отбелязано „паднал от височина 4 м“.

От страна на „Мол Варна“ са изискани и представени обяснения относно начина на организация на ремонтни дейности, съгласно които при извършване на конкретните СМР фирмата е „ЕР-5“ ЕООД, за периода 01.11.2014-30.11.2014 година, с отговорник В. К.

Изслушани са контролни органи при Дирекция „Инспекция по труда“ - инспекторът, издал обжалваното постановление, и инспектор, присъствал при проверките, които поясняват, че производството е образувано след подадения сигнал.

Разпитани са свидетелите В.К. К, Л. Г. К и М.В.С.

В.К. К, работил на обекта към момента на инцидента с Г., посочва, че познава Г. отдавна и са работили заедно на обекта, като са били наети от Р.Д. за извършване на обща строителна работа – събаряне, монтиране на гипскартон, и той е плащал трудовите възнаграждения по 50 лева на ден. На 07.11.2014 година в присъствието на Р.Д. на обекта Г. е паднал от стълба, получил е наранявания е и бил отведен в болницата с неговия автомобил от К. К посочва, че договореностите с Р. не са били за определена работа или период, а общо – за демонтаж и монтаж на гипскартон и изхвърляне на отпадъци. Посочва и работното време от 6 – 6,30 часа до 16-17,00 часа, като заявява, че са работили заедно с Г. и други лица. За Л. обяснява, че е доставял материали, но не е работил на обекта, а М. е боядисвал. Посочва, че е подписал граждански договор след датата на инцидента.

Л.Г.К пояснява, че по принцип води счетоводството на дружеството-жалбоподател, но поема и строителни дейности, има граждански договор за обекта за бояджийски работи. Работил заедно с М. и братята му, познава В., когото е виждал да извършва демонтажа сам, а за Г. твърди, че го е виждал два пъти – първия път, когато е отишъл в офиса да иска пари за злополуката, и втория – в съдебната зала. Твърди, че за възлагането на работи са сключвани граждански договори с всички изпълнители. Не му е известно дали изплатените възнаграждения на лицата по граждански договори са били съответно декларирани и удържани данъци.

М.В.С посочва, че познава отдавна собственика на дружеството-жалбоподател, понякога извършва строителни услуги за фирмата, по принцип не е имал договори. Възнагражденията му е плащал Р.Д.. Във връзка с обекта в „Мол Варна“ посочва, че заедно с В. К и заинтересованата страна Г. са били ангажирани да събарят стената и да боядисват. Не му е известно дали Г. е имал договор. Заварил е Г. да работи на обекта, дотогава не го е познавал, присъствал е на инцидента, като в този момент в залата са се намирали той, В., Р. и Ж.. Виждал е на обекта К., който не е работил, а е бил „нещо като началник“, „нещо със снабдяването“. След инцидента той е довършил работата.

При настоящото разглеждане на делото не са представени нови доказателства като е спазена разпоредбата на чл.226 ал.2 АПК.

При така установените факти, след като разгледа оплакванията, изложени в жалбата, доказателствата по делото, становищата на страните и в рамките на задължителната проверка по чл.168 от АПК, съдът приема следното:

Обжалваният акт е издаден от компетентен орган – инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, който е оправомощен съгласно чл. 21, ал. 4, т. 2 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ с административни правомощия по чл. 405а, ал. 1 от Кодекса на труда. Спазени са изискванията за форма на акта, като изложените в него фактически и правни основания за издаването му позволяват упражняването на съдебния контрол за законосъобразност. Не се твърдят и не се установяват съществени нарушения на административно-производствените норми при издаване на акта.

Съдът намира изводите на контролния орган за наличие на трудово правоотношение за обосновани от събраните по делото доказателства по следните съображения:

По делото не се оспорва, че към момента на злополуката Г. се е намирал в обекта, където са извършвани СМР от дружеството-жалбоподател. Г. е извършвал определена дейност, изразяваща се в демонтаж на гипскартон на голяма височина, от което е настъпил инцидента. Макар първоначално в жалбата този факт да е оспорен от жалбоподателя, чийто управител твърди, че не познава Г., в писмената защита при първото разглеждане на делото, се посочва, че К, на когото била възложена цялата работа, е извикал на работа своя приятел Г., като му е обещал, че ще му се плаща, и за тази уговорка управителят на дружеството-жалбоподател не е знаел. Тези твърдения на заинтересовано от изхода на спора лице, които са непоследователни и вътрешно противоречиви, съдът възприема като защитна теза, променяща се с времето. Те не могат да бъдат кредитирани от съда и поради тяхното противоречие с обясненията на свидетелите, и по-специално тези на свидетеля С., лице без интерес от изхода на спора, който категорично твърди, че е бил свидетел на инцидента, към който момент в обекта е присъствал и управителя на дружеството. Не може да се приеме и тезата, че Г. е присъствал в обекта, тъй като работа му е обещал К, който се бил ангажирал за целия обем дейност по демонтаж. От обясненията на С., К и Г. и декларациите на последния пред органа се установява, че той работи на обекта от края на м. октомври 2014г., докато подписаният с К граждански договор е с дата 11.11.2014 година, тоест след инцидента. След като на К работата е възложена на 11.11.2014 година, не е ясно как той би превъзложил тази работа предварително на Г.. Доколкото според инвеститора „Мол Варна“ жалбоподателят „ЕР-5“ ЕООД не е ползвал подизпълнители за обекта, положеният от Г. труд е в полза на последното дружество, тъй като е насочен към изпълнение на задълженията му по договора за СМР с инвеститора. Няма логическо обяснение и защо управителят на дружеството, който е присъствал в момента на инцидента, като лице, отговорно пред инвеститора за спазване на здравословните и безопасни условия на труд, е допуснал на висока стълба в обекта, да се намира и да полага труд лице, за което няма информация в какво качество е там, и което не познава. Ето защо съдът счита, че в момента на инцидента Г. е предоставял работна сила в полза на „ЕР-5“ ЕООД.

По отношение на елементите на трудовото правоотношение съдът приема, че е установено работното място, трудовите функции и времето, през което е следвало да се извършват, както и  възнаграждението, договорени между страните. Не може да се приеме, че отношенията са такива по граждански договор, доколкото няма данни за договаряне на работа в определен обем или за определен резултат, а за извършване на определени действия, отговарящи на  трудова дейност без договорен период (по данни от свидетеля К). Не се установява и да е била налице самостоятелност при изпълнението на възложените задачи, след като К е бил определен като лице за контакт с инвеститора, но няма данни да е действал като подизпълнител от собствено име, а като представител на „ЕР-5“ ЕООД. Съответно, след като жалбоподателят твърди, че Г. няма възложени от него задачи или дейности, няма как да се обоснове и извод за самостоятелност при извършването им.

Наведените твърдения в писмените бележки за изнудване от страна на Г. към дружеството, са неотносими към спора. Жалбоподателят разполага с възможността да сезира съответните компетентни органи, ако счита, че спрямо него се извършват неправомерни действия с цел получаване на имотна облага.

Според разпоредбата на чл.1, ал. 2 от Кодекса на труда отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения. По делото се установи наличието на всички елементи на трудово правоотношение – възлагане на определени действия, отговарящи на трудова дейност, работно място и работно време, договорено възнаграждение, поради което съдът приема, че са налице предпоставките за издаване на постановление по реда на чл. 405а, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда, и съответно, че обжалваното постановление, с което административният орган е обявил съществуването на трудово правоотношение между Г. и „ЕР-5“ ЕООД, е правилно и законосъобразно.

Доколкото не се установяват основания за незаконосъобразност на постановлението, жалбата срещу него следва да бъде отхвърлена. При този изход на производството, в полза на ответника следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в размер на 200 лева, определено по чл. 7, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 2004 година за минималните размери на адвокатските възнаграждения, и в полза на заинтересованото лице Г. направените разноски в размер на 400 лева.

Водим от горното и на основание чл. 172 от АПК, съдът

РЕШИ:

ОТХВЪРЛЯ жалбата на „ЕР–5“ ЕООД – гр. Варна, ЕИК *********, срещу Постановление от 18.12.2014 година, издадено от старши инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание чл. 405а, ал. 1 от Кодекса на труда, е обявено съществуването на трудово правоотношение между дружеството и Г.С. ***, ЕГН **********.

ОСЪЖДА „ЕР–5“ ЕООД – гр. Варна, ЕИК ********* да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна сумата 200 (Двеста) лева.

ОСЪЖДА „ЕР–5“ ЕООД – гр. Варна, ЕИК ********* да заплати на Г.С. ***, ЕГН ********** сумата 400 (Четиристотин) лева.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                       

Съдия: