Решение по дело №1216/2017 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 407
Дата: 2 ноември 2017 г. (в сила от 18 ноември 2017 г.)
Съдия: Валентин Костадинов Спасов
Дело: 20175140201216
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 октомври 2017 г.

Съдържание на акта

                                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер

 

     Година

2017

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен

съд                      

 

състав

 

На

02 ноември

                                                Година

2017

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                                  Председател

Валентин Спасов

 

                                                           Членове

 

 

                                                Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Диана Георгиева

 

 

Прокурор

Петър Петров

 

 

като разгледа докладваното от

Съдия Спасов

 

 

АТ

дело номер

1216

по описа за

2017

година.

 

и на осн. НПК

 

                                                 Р  Е Ш  И  :

 

  ПРИЗНАВА обвиняемият  С.И.И., с ЕГН **********, роден на *** ***, български гражданин, женен, неосъждан, със средно образование за това че на 07.07.2015 година в град Кърджали пред служител в сектор „ Пътна полиция" при ОДМВР- град Кърджали потвърдил неистина в писмена декларация, която по силата на закон- чл. 151, ал.5 от Закона за движение по пътищата-„Свидетелство за управление на моторно превозно средство се издава на лица, които са установили обичайното си пребиваване в Република България, за което обстоятелство подписват декларация" се дават пред орган на властта за удостоверяване на истинността на някои обстоятелства, а именно че обичайното му пребиваване не е в друга страна- членка на Европейския съюз, престъпление по чл. 313 ал. 1 от НК, поради което и на осн. чл. 78 а от НК ГО ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност като му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000/ хиляда/ лева.

ОСЪЖДА обвиняемият  С.И.И., с ЕГН ********** да заплати по сметка на ОД МВР-Кърджали направените в хода на досъдебното производство разноски в размер на 90 лева.

Решението подлежи на обжалване или протестиране пред Кърджалийски окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ:


НAX дело№ 1216/2017 г.


 

 

Срещу обвиняемият С.И.И. *** е проведено досъдебно производство затова, че на 07.07.2015г. в гр. Кърджали, потвърдил неистина в писмена декларация, която по силата на закон- чл. 151 ал.5 от ЗДвП, се дава пред орган на властта- престъпление по чл. 313 ал.1 от НК. Преценявайки, че са налице изискванията за приложението на чл. 78а от НК, РП Кърджали внася в съда постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Досъдебното производство е образувано на 18.08.2016г. с постановление на РП-Кърджали, против С.И.И., с ЕГН **********, за това че на 07.07.2015 година в град Кърджали потвърдил неистина в писмена декларация, която по силата на закон- чл. 151, ал.5 от Закона за движение по пътищата-„Свидетелство за управление на моторно превозно средство се издава на лица, които са установили обичайното си пребиваване в Република България, за което обстоятелство подписват декларация или представят доказателство, че се обучават във висше училище по чл. 17, ал. 1 от Закона за висшето образование или в училище по Закона за предучилищното и училищното образование или в професионален колеж в страната не по-малко от 6 месеца", се дават пред орган на властта за удостоверяване на истинността на някои обстоятелства- престъпление по чл.313,ал.1 НК.

От извършените действия по разследването се установява следната фактическа обстановка: обв.И. ***, но до 2013 година живеел постоянно в град Кърджали. В началото на 2013 година отишъл да живее и работи във Федерална Република Германия, като там пребивавал заедно със семейството си- съпругата си и роденото от брака им дете.

На 04.11.2013 година обв.И. се регистрирал адресно в регистрите на гражданското състояние в град Нюрнберг, Федерална Република Германия.

След регистрацията си във Федерална Република Германия- 04.11.2013 година до 07.07.2015 година- датата на инкриминираното деяние, обв.И. се прибирал в Република България единствено и само за около 2 седмици през летния период, като през останалото време, същият живеел и работел в град 1 Порнберг.

В средата на месец юни 2015 година обв.И. се прибрал в Република България за да ползва летния си отпуск. Същият след успешно изкарани от него шофьорски курсови и успешно положен изпит придобил правоспособност за управление на моторно превозни средства от категория „ С".

След като преминал успешно изпита за шофьорска правоспособност, обв.И. решил да се снабди с ново свидетелство за правоуправление на МПС, в което да бъде вписана придобитата от него правоспособност за управление на моторно превозни средства от категория С". На 07.07.2015 година обв.И. се явил пред свид. Н.М.- системен оператор в сектор „ ПП-КАТ" при ОДМВР-Кърджали, в сградата на сектор „ ПП-КАТ" при ОДМВР-Кърджали. находяща се на адрес: град Кърджали, ***.Там в сградата на сектор „ ПП-КАТ" находяща се в град Кърджали на ***, пред свид.М., обв.И. подал заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство.Към заявлението за издаване на ново свидетелство за управление обв.И. подписал и подал декларация по чл.151, ал.5 от Закона за движение по пътищата в която декларация декларирал че обичайното му местопребиваване е в Република България а не в друга страна-членка на Европейския съюз, както и че не притежава друго свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено от друга страна- членка на Европейския съюз.

Декларираното от обв.С.И. в подписаната декларация па отговаряла на действителността тъй като обичайното местопребиваване на същия било в Федерална Република Германия от 04.11.2013 година.

Декларацията, която обв.И. изготвил и подписал е представил пред орган на властта се изисквала по силата на закон- чл. 151, ал.1 от Закона за движение по пътищата- „Свидетелство за управление на моторно превозно средство се издава на лица, които са установили обичайното си пребиваване в Република България, за което обстоятелство подписват декларация или представят доказателство, че се обучават във висше училище по чл. 17. ал. 1 от Закона за висшето образование или в училище по Закона за предучилищното и училищното образование или в професионален колеж в страната не по-малко от 6 месеца".

Тази фактическа обстановка се потвърди и прие от съда след събиране в съдебно заседание на приложените по досъдебното производство писмени доказателства. При тяхната оценка съдът констатира, че всички те са еднопосочни, непротиворечиви и изцяло подкрепят визираната фактическа обстановка.

От правна страна съдът намира, че обвиняемият е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 313 ал. 1 от НК при форма на вината пряк умисъл. За извършеното престъпно деяние закона предвижда две алтернативни наказания- "лишаване от свобода" до 3 години или .. глоба " от 100 до 300 лева. Видно от приложеното към делото и прието от съда свидетелство за съдимост обвиняемият не е осъждан и спрямо него не е прилагана процедурата по чл. 78а от НК.

При определяне на наказанието, което следва да бъде наложено на обвиняемия и базирайки се на двата основни принципа, залегнали в разпоредбата на чл. 54 от ИК - принципите на законност и индивидуализация, съдът прецени:

- обществената опасност на деянието е типична за този вид престъпления.       които   засягат    обществените   отношения,    свързани с документирането на определени факти пред орган на властта, които стоят в основата на контрола на официалните документи.

- обществената опасност на обвиняемия е занижена: касае се за лице с чисто съдебно минало, признава се за виновен, ползва се с добри характеристични данни по местоживеене.

С оглед на изложеното съдът намира, че предвиденото в текста на чл. 78а от НК наказание „глоба" следва да бъде определено към минималния, предвиден в текста на закона размер, а именно 1000 лева.

Така наложеното наказание напълно отговаря на извършеното и ще осъществи изцяло целите на личната и генерална превенция на закона.

При този изход на делото обв. И. следва да бъде осъден да заплати по сметка на ОДМВР-Кърджали направените по делото разноски за вещо лице по назначената графологична експертиза, общо в размер на 90 лева.

Водим от изложеното, съдът постанови съдебния си акт.