Решение по дело №12143/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5316
Дата: 18 август 2020 г. (в сила от 8 септември 2020 г.)
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20191100512143
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 18.08.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II „Е” състав в публично заседание на деветнадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

     ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР САНТИРОВ

           мл.с-я  КОНСТАНТИНА ХРИСТОВА

при секретаря Елеонора Георгиева,

разгледа докладваното от съдия Сантиров гр. д. № 12143/2019 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК

Образувано е по подадена въззивна жалба от ответника „Г.П.“ АД, чрез изпълнителния директор против Решение 132506 от 04.05.2019 г., постановено по гр.д. № 9791/2019 г. по описа на СРС, 78 състав, с което е признато за установено по отношение на „Г.п.“ АД, че дължи на ищеца „Т.С.” ЕАД, на основание чл. 415 ГПК, вр. чл. 327, ал. 1 ТЗ сумата от 941,04 лв., представляваща стойността на потребена от ответника топлинна енергия за периода месец февруари 2016 г. - месец юли 2017 г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението за издаване заповед за изпълнение, до окончателното изплащане на сумата. Със същото решение ответникът е осъден да заплати на ищеца на основание чл. 78, ал. 1 ГПК и направените от ищеца разноски в исковото производство в размер на сумата от 485,00 лв. и сумата от 50,57 лв., представляващи разноски в заповедното производство. 

Във въззивната жалба са направени оплаквания за неправилност на обжалваното решение, поради допуснати от първоинстанционния съд нарушения на материалния закон, съществени процесуални нарушения и необоснованост. Поддържа че СРС е игнорирал всички доказателства и възражения направени своевременно с отговора на исковата молба, необосновано приемайки, че дружеството е страна по сключен договор за доставка на топлинна енергия за стопански нужди, както и че ищецът е доказал, че е ползвал топлинна енергия за процесния период и в твърдяния обем.  Моли съда да отмени обжалваното решение и отхвърли предявения иск.

Въззиваемият – ищец  „Т.С.“ ЕАД, в законоустановения срок не е подал отговор на въззивната жалба. С Молба от 18.06.2020 г., чрез процесуалния си представител – юриск. А.К.,  с надлежно учредена представителна власт по делото, взема становище за неоснователност на жалбата е моли съда да потвърди обжалваното решение, като присъди направените  по делото разноски.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Решението е валидно, тъй като е постановено в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела, но същото е недопустимо, тъй като не е постановено в съответствие с основанието на искането за съдебна защита.

В тази връзка следва да се отбележи, че предмет на установителния иск предявен по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК е съществуване на вземането, предмет и на заповедта за изпълнение на парично задължение по реда на чл. 410 ГПК, чието основание заявителят е посочил в обстоятелствената част на заявлението – т. 12 „Обстоятелства, от които произтича вземането“.   Видно от обстоятелствената част на заявлението заявителят се е позовал на фактически твърдения, поддържайки че длъжникът  „Г.П.“ АД неоснователно се е обогатил за негова сметка, като не е заплатил стойността на доставената му топлинна енергия до обект, находящ се в гр. София, бул. „******, студио архив 3, с аб. № 7703. Същите фактически твърдения ищецът е поддържал и в подадена в срока по чл. 415 ГПК искова молба.

В съответствие с принципа на диспозитивното начало в гражданския процес /чл. 6, ал. 2 ГПК/, съдът е задължен да разреши правния спор относно твърдените вземания съобразно твърдените от ищеца в исковата молба факти при точна и коректна интерпретации за фактите.  

В обжалвано решение обаче, съдът не се е произнесъл по релевантните за спора факти, наведени в исковата молба, а е разгледал установителен иск, произтичащ не от твърденията на ищеца за неоснователно обогатяване на ответника, а изследвайки съществуването на облигационно правоотношение между страните по договор за търговска продажба по смисъла на чл. 327, ал. 1 ГПК, каквито твърдения не са били навеждани от ищеца. Т.е. СРС се е произнесъл по съвсем различни правопораждащи факти, при неправилна правна квалификация и неправилни указания до страните относно подлежащите на доказване в процеса факти, каквато СРС е дал на страните още в изготвения по реда на чл. 146 ГПК доклад по делото, обективиран в определение от 30.04.2019 г.

Изложеното води до извод, че първоинстанционният съд е разгледал непредявен иск, с което е дал защита на право, което не е било претендирано от ищеца. Ето защо обжалваното решение следва да се обезсили на основание чл. 270, ал. 3, изр. 3-то от ГПК и да се върне на СРС за разглеждане и произнасяне по действително предявения иск за неоснователно обогатяване с правно основание - чл. 59 ЗЗД.

С оглед цената на иска и дадените задължителни за съдилищата указания в т. 8 от Тълкувателно решение № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване – арг. чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 132506 от 04.05.2019 г., постановено по гр.д. № 9791/2019 г. по описа на СРС, 78 състав.

ВРЪЩА делото на СРС за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд, съобразно дадените в мотивите указания.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                                          ЧЛЕНОВЕ: