Решение по дело №3094/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260491
Дата: 30 ноември 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Теодора Пламенова Шишкова
Дело: 20203110203094
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

Номер ...............2020г.                                                                                                     гр. Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненски районен съд,                                                                                 XXXVI – ти състав

На тридесети септември                                                       две хиляди и двадесета година 

В публично заседание  

                                                                                                 Районен съдия: Теодора Шишкова

Секретар: Валентина Батешкова

като разгледа докладваното от съдията

а.н.д. № 3094 по описа на пети състав за 2020 година, установи следното:

 

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

    Образувано е по жалба на К.В.П., с ЕГН: **********, с адрес *** против Наказателно постановление № 207 от 31.03.2020г., издадено от Директора на Регионалната дирекция по горите - гр. Варна, с което за нарушение по чл. 13, ал.7 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии на П. е било наложено наказание „глоба“ в размер на 100 лева.

    Жалбоподателят П. изразява несъгласието си с издаденото наказателно постановление, като намира същото за незаконосъобразно, тъй като било налице последващо изменение на нормативната база по отношение на разпоредбата на чл. 13, ал.7, като същата е изцяло отменена,считано от 13.05.2020г. С оглед разпоредбата на чл. 3, ал.2 ЗАНН се моли за отмяна на издаденото НП. В условията на евентуалност се пледира за приложение на разпоредбата на чл. 28 ЗАНН.

    В проведеното открито съдебно заседание, жалбоподателят П. не се явява и не се представлява.

             От своя страна въззиваемата страна Регионалната дирекция по горите - гр. Варна процесуален представител, който счита издаденото наказателно постановление за законосъобразно, като посочва, че с действията си жалбоподателят умишлено е препятствал връчването на постановлението. Пледира за потвърждаване на същото.

    От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

     На 01.02.2020 г. в гр. Варна, община Варна жалбоподателят П. *** в срок до 31.01.2020г. обобщена справка по образец за количеството на постъпилата , преработена и експедирана дървесина за обект по чл. 206 ЗГ, находящ се в с. Аврен, ул. „Кирил и Методий“ № 20, поради което на 18.02.2020г. му бил съставен АУАН за нарушение по чл. 270 ЗГ, вр. чл. 13, ал.7 от Наредба № 1 Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии, като препис от същия бил връчен на жалбоподателя още същия ден.

Въз основа на АУАН впоследствие на 31.03.2020г. било издадено и наказателното постановление, предмет на разглеждане в настоящото производство, което възприело изцяло правните и фактически констатации, направени с акта.

    Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни и писмени доказателства: свидетелските показания на св. И.К.К. – актосъставител,. Изброените свидетелски показания съдът кредитира изцяло, тъй като същите са пълни, обективни и безпристрастно дадени и са в унисон с всички останали материали по АНП, поради което и съдът не намери основание да неглижира същите.

    Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

    Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 - дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което и се явява процесуално допустима.

    При извършване на служебната проверка за законосъобразност на издадено НП, респ. за протеклата административна процедура, съдът намери следното:

    На първо място актът за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност ( заемащ длъжността „главен експерт“), съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН.

На следващо място, самото наказателно постановление също е издадено от компетентен орган и отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН.

При все това обаче, съдът намира, че към датата на съставяне на акта и впоследствие издаденото въз основа на него наказателно постановление извършеното от жалбоподателя е съставлявало нарушение на разпоредбата на чл. 13, ал.7 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии, съгласно която собствениците и ползвателите на обекти, в които постъпва, преработва се или от които се експедира дървесина, ежегодно до 31 януари представят в съответната РДГ обобщена справка по образец за количествата на постъпилата, преработената и експедираната дървесина.

Впоследствие обаче с ДВ  бр. 89 от 2019 г. в сила от 13.05.2020 г. посочената разпоредба е била отменена, като очевидно законодателят е преценил, че обществената значимост на посоченото деклариране, не е от такова съществено значение, че неизпълнението му да бъде възведено като административно нарушение.

Доколкото съгласно разпоредбата на чл. 3, ал.2 ЗАНН ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, прилага се онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя, то в случая тъй като процесното наказателно постановление не е влязло в законна сила, съдът счита,че издаденото НП следва да бъде отменено поради отмяната на законовата разпоредба въз основа на която е било издадено.

За пълнота съдът следва да посочи, че в случая са без значение причините поради които се е забавило връчването на издаденото НП, а оттам и влизането му в законна сила.

Предвид изложеното съдът намира, че следва да отмени издаденото НП като неправилно и незаконосъобразно.

Доколкото нито една от страните не е направила искане за присъждане на разноски и не е представила доказателства за това, че такива са били сторени, съдът намира, че не следва да се произнася в този смисъл.

   Воден от горното и на основание чл. 63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

 

 

                                                                       Р   Е   Ш  И:

 

            ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 207 от 31.03.2020г., издадено от Директора на Регионалната дирекция по горите - гр. Варна, с което за нарушение по чл. 13, ал.7 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии на К.В.П. е било наложено наказание „глоба“ в размер на 100 лева.

           

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Варна в 14 – дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                                                                                             

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: