Решение по дело №53/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 75
Дата: 18 април 2023 г. (в сила от 18 април 2023 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20237110700053
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

18.04.2023 год.

 

 В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

Номер          75                                           2023 година                              град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на   двадесет и девети март                                                                     2023 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                                         Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ                                                                                                                                                                     

                                                                Членове: АСЯ СТОИМЕНОВА

                                                                                ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

                                                                              

Секретар: Ирена Симеонова и с участието на

Прокурора: Марияна Сиракова

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

НАХД № 53/2023 г. по описа на КнАдмС за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН.

Делото е образувано по касационна жалба от Д.И.П. ***, чрез процесуалния си представител адв. Т. П. ***, срещу Решение № 14/13.01.2023 г., постановено по АНД № 1116/2022 г. по описа на Районен съд – Кюстендил, с което е потвърдено изцяло НП № 22-1139-001258/04.07.2022 г., издадено от началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Кюстендил. Релевирано е касационното основание по чл. 348 ал. 1 т. 1 и т. 2 от НПК. Твърди се, че изводите на въззивния съд са неправилни  и необосновани, като са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че НП е незаконосъобразно, тъй като е издадено от АНО след прекратяване на административнонаказателната преписка, както и че АУАН и НП са съставени в нарушение на чл. 42 т. 4 и чл. 57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН. Налични са и твърдения, че повдигнатото обвинение е непълно и неясно, т. е съдържанието му не е в обем, позволяващ проверка на материалната законосъобразност на издаденото НП. Иска се отмяна на решението, съответно отмяна на оспореното НП, като е направено и искане за присъждане на сторените в производството пред КРС разноски.

 Касаторът е редовно призован за съдебното заседание по делото, представлява се от адв. Т. П., която поддържа касационната жалба, счита, че са допуснати процесуални нарушения, както и такива по материалния закон.

Ответникът по касационната жалба е редовно призован за съдебното заседание по делото, представлява се от гл. юк. Лазов, който счита решението на районния съд за правилно и законосъобразно, моли за неговото потвърждаване и прави искане за присъждане на сторените в производството разноски.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на касационната жалба, като намира въззивното решение за правилно.

Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210 ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14 - дневен срок по чл. 211 ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

            Предмет на въззивно обжалване е НП № 22-1139-001258/04.07.2022 г., издадено от началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Кюстендил, с което Д.И.П. *** е санкционирана на основание чл. 175 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП с административно наказание „глоба“ в размер на 200.00 лв.  и лишаване от право да управлява МПС за шест месеца за нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП.

Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 18.04.2022 г. около 15:05 часа, в гр. Кюстендил, по ул. „О.“, срещу ПГПЛ „В. Д.-М.“, с посока на движение от ул. „Д.“ към ул. „Б.“ управлява лек автомобил Т. Я /чернана цвят/ с рама № VNKKH96350A025470, като при извършената проверка е установено, че управляваното МПС не е регистрирано по надлежния ред и е без табели с регистрационен номер поставени на определеното за това място. Наказателното постановление е издадено въз основа на постановление за отказ за образуване на досъдебно производство за извършено престъпление от общ характер по Преписка вх. № 1746/2022 г. Районна прокуратура – Кюстендил.

За констатираното нарушение на П. е съставен АУАН серия АД бл. № 316059 от 18.04.2022 г., като същия бил предявен и връчен на нарушителя по надлежния ред. В акта не са вписани възражения от страна на нарушителя. Такива не са постъпили и в срока по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН.

С резолюция върху акта от 10.05.2022 г., на основание чл. 33 ал. 2 от ЗАНН административнонаказателната преписка, образувана въз основа на него, е прекратена.

С постановление от 29.06.2022 г. на РП - Кюстендил е отказано образуването на ДП за извършено престъпление от общ характер по Преписка вх. № 1746/2022 г. на Районна прокуратура – Кюстендил.

На 04.07.2022 г. е издадено атакуваното НП. В постановлението са възпроизведени фактическите констатации по АУАН, като е наложено посоченото наказание. Постановлението е връчено на нарушителя на 21.09.2022 г.

Районен съд - Кюстендил е направил извод, че АНО не е допуснал съществени процесуални нарушения, издавайки АУАН и НП, обосноваващи отмяната им, че по същество е доказано съставомерно нарушение на правилата за движение по пътищата по ЗДвП и АНО правилно е приложил материалния закон, поради което е потвърдил наказателното постановление.

В пределите на касационната проверка по чл. 218 ал. 2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, а преценено за съответствие с материалния закон – правилно.

Настоящият състав на касационната инстанция счита, че АНО не е извършил процесуално нарушение при издаването на НП. Правилото на  чл. 33 ал. 2 от ЗАНН, приложимо по препращане от чл. 189 ал.14 от ЗДвП, задължава АНО при наличие на данни за извършено престъпление, да прекрати производството и да изпрати материалите на съответния прокурор. В конкретния случай след съставяне на АУАН на 18.04.2022 г., с резолюция от 10.05.2022 г. органът е прекратил административното производство пред него. С постановление от 29.06.2022 г. на РП - Кюстендил  е отказано образуването на ДП за извършено престъпление от общ характер по Преписка вх. № 1746/2022 г. на Районна прокуратура – Кюстендил. Анализът на съдържанието на НП, на фактите по преписката и на събраните доказателства, сочи на правилно приложение от АНО на процесуалните правила по чл. 36 ал. 2 от ЗАНН. Видно е, че в случая НП не е издадено на основание АУАН, а на основание постановление на прокуратурата, с което е прекратено наказателното производство срещу нарушителя и преписката е изпратена на АНО. Последният, получавайки обратно преписката от РП – Кюстендил и преценявайки, че не са отпаднали условията за административно наказване на дееца, е процедирал правилно по специалния ред на чл. 36 ал. 2 от ЗАНН,  с оглед на което липсват съществени нарушения на процесуалните правила в това отношение.

Касационният състав обаче констатира несъответствие между обстоятелствената част на НП и повдигнатото на П. обвинение. В АУАН и НП е установено от фактическата страна на спора, че управляваното МПС не е регистрирано по надлежния ред и е без табели с регистрационен номер поставени на определеното за това място, а повдигнатото обвинение е за управление на МПС, което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. Това обуславя извод за извършено от АНО съществено процесуално нарушение, което представлява основание за отмяна на процесното НП.

От друга страна след преценка на приложените в производството писмени доказателства се установява, че към датата на извършване и констатиране на нарушението 18.04.2022 г. автомобилът не е бил регистриран и АНО неправилно е квалифицирал същото като такова по чл. 175 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП - управление на МПС, което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. Това също е основание за отмяна на наказателното постановление.

Във връзка с гореизложеното КнАдмС намира решението на КРС за неправилно и незаконосъобразно, поради което ще го отмени, като отмени и издаденото НП.

Доколкото не са представени доказателства за извършени разноски в производството пред Районен съд – Кюстендил, такива не следва да се присъждат.

 

            Воден от горното и на основание чл. 222 ал. 1 от АПК, Кюстендилският административен съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 14/13.01.2023 г., постановено по АНД № 1116/2022 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.

ОТМЕНЯ НП № 22-1139-001258/04.07.2022 г., издадено от началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Кюстендил, с което Д.И.П. *** е санкционирана на основание чл. 175 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП с административно наказание „глоба“ в размер на 200.00 лв.  и лишаване от право да управлява МПС за шест месеца за нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП.

            Решението е окончателно.            

            Да се изпрати препис от решението на страните по делото.

                                                                         

   

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: