Решение по дело №40/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 71
Дата: 8 март 2022 г. (в сила от 8 март 2022 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20227100700040
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Добрич, 08.03.2022 год.

 

В   И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

           Административен съд - Добрич, в публично съдебно заседание на петнадесети февруари, две хиляди двадесет и втора година,  касационен състав:

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                      НЕЛИ КАМЕНСКА

 при участието на секретаря ИРЕНА ДИМИТРОВА  и прокурора при Окръжна прокуратура – Добрич, РУМЯНА ЖЕЛЕВА, разгледа докладваното от председателя КАНД № 40 по описа на съда за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е по реда на Глава ХІІ от Административно - процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „Н. Т.“ ЕООД, представлявано от управителя М.Н., чрез адв. А.Н., ВАК, срещу Решение № 172/ 07.12.2021 г. по НАХД  № 20213230200690/ 2021 год. по описа на Районен съд – Добрич.

Касаторът счита обжалваното решение за необосновано от фактическа страна и поради това за постановено в противоречие със закона. Настоява, че съдът неправилно е кредитирал обясненията на свидетелите, както и възразява, че неправилно съдът е приел, че представените в хода на съдебното производство писмени доказателства сочат, че твърденията на органите на Инспекция по труда и на свидетелката, заинтересована от изхода на делото, са верни. Твърди, че от представените от дружеството доказателства може да се заключи, че на лицето, по повод на което е издадено наказателното постановление (НП), е заплатено дължимото съгласно трудовия договор възнаграждение. Иска отмяна на първоинстанционното решение, вкл. в частта на разноските и отмяна на НП. Представя Писмена защита, с която претендира разноски, като представя списък на разноските и фактура за адв. хонорар по касационното дело, както и вносна бележка в потвърждение заплащането на договореното адвокатско възнаграждение.   

           Ответникът, Дирекция „Инспекция по труда“ - Добрич, чрез процесуалния си представител, юриск. Г. Н., оспорва изцяло жалбата и моли първоинстанционното решение да бъде потвърдено. Претендира юрисконсултско възнаграждение и прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, посочено от касатора.

           Представителят на Окръжна прокуратура - Добрич намира подадената касационна жалба за неоснователна.

           Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените в жалбата касационни основания и предвид разпоредбата на чл. 218, ал. 2 АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, от легитимирана страна, с правен интерес от обжалване на решението, като неизгодно за нея и е процесуално допустима, а разгледана по същество, е неоснователна.

           Предмет на разглеждане в производството пред Районен съд - Добрич е Наказателно постановление (НП) № 08-002178/57 от 28.05.2021 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Добрич, с което на „Н. ТРАВЕЛ“ ЕООД, представлявано от управителя М.Н., за нарушение на чл. 128,  т. 2 от Кодекса на труда (КТ), на основание чл. 416, ал. 5, във връзка с чл. 414, ал. 3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лв. (хиляда и петстотин лева).

           НП е издадено във връзка с извършена в периода 05.02.2021 г. – 15.03.2021 г. проверка от служители на Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич на билетен център, находящ се в гр. Добрич, ул. „Димитър Петков“, стопанисван от касатора, при която е установено, че трудовото възнаграждение за месец октомври 2020 г. на А.Е.А., ЕГН **********, назначена на длъжност „служител издаване на пътнически билети“, е начислено по ведомост, но липсва положен подпис за изплащането му, при което в резултат от събраните в хода на проверката ведомости за заплати за м. октомври 2020 г., присъствени форми за същия месец, трудов договор на Анелия Андреева, констативни протоколи, е прието, че дружеството, в качеството си на работодател, не е изплатило начисленото във ведомост за работната заплата трудово възнаграждение за м.октомври 2020 г. на А.Е.А., ЕГН **********, „служител издаване на пътнически билети“ до 30.11.2020 г., в размер на 490.39 лв. Отразено е, че нарушението е извършено на 01.12.2020 г. и е установено на 10.03.2021 г. Деянието е квалифицирано по чл. 128, т. 2 от КТ и на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00 лв. на основание чл. 416, ал. 5, във връзка с чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда, като е счетено, че нарушението не може да бъде квалифицирано като маловажно, тъй като е с висока степен на обществена опасност и от него са произтекли вредни последици за работника.

         За извършената проверка е съставен Протокол изх. № ПР2104912 от 15.03.2021 г., в който са дадени предписания на работодателя за изплащане на трудовото възнаграждение на това и други лица и е определен срок за изпълнение на предписанието.

         Проверката е извършена след подаден сигнал с вх. № 21010982 от 04.02.2021 г. от Анелия Андреева, в който същата е направила оплакване, че от 23.12.20202 г. е прекратено трудовото ѝ правоотношение, но не са ѝ изплатени възнагражденията за месец октомври, ноември и до 23.12.2020 г., както и едномесечно обезщетение за оставане без работа. 

В първоинстанционното производство е приложена разписка № 0200013529795719 от 22.07.2021 г., в която е отразено, че на служителката е изплатена сума от 500.00 лв. с посочено основание – заплата октомври 2020 и частична ноември.

Първоинстанционният съд е обсъдил събраните по делото доказателства, сторените от въззивника възражения, в резултат на което е счел НП за законосъобразно, издадено при спазване на административнопроизводствените правила и го е потвърдил изцяло, като е изложил и мотиви за неприложимостта на чл. 28 от ЗАНН в случая, респ. за липсата на предпоставки за приложение нормата на чл. 415в КТ.

Изложената в първоинстанционното решение фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на съвкупна преценка на събраните по делото доказателства. След анализ на същите настоящият състав възприема изцяло констатациите и изводите на наказващия орган, които са приети и от състава на РС - Добрич.

Неоснователни са оплакванията в касационната жалба. Съдът изрично е посочил, че възприема, че не е изплатена дължимата сума в срока, в който е следвало да бъде изплатена, а така също и към датата на подаване на сигнала и към датата, която е дадена като краен срок за изпълнение на предписанието. Съдът изрично е отразил, че са представени доказателства за изплащане на възнаграждението, но много време след неговото установяване. Указал е, че св. Андреева също е потвърдила изплащането в съдебно заседание, като е дала показания, че това се е случило около месец и половина преди заседанието, в което е разпитана. В този смисъл ДРС правилно е кредитирал свидетелските ѝ показания. Те са съответни на останалите доказателства по делото. Вярно е, че съдът не е указал в решението си наличието на разписка № 0200013529795719 от 22.07.2021 г., представена от въззивника, но липсата на това указание, не променя извода, че не е било налице своевременно изпълнение на задължението на работодателя за изплащане на начисленото възнаграждение на служителката, а самото изплащане е месеци след крайния срок за изпълнение на задължението, което само по себе си навежда на правилния извод за настъпили вреди от нарушението.

         По делото нарушението е установено по безспорен начин и то именно от представените от работодателя доказателства. Приложената в първоинстанционното производство справка за дължими и изплатени суми, от която се прави довод за надплатени суми за предходни на месец октомври месеци, правилно не е кредитирана от ДРС. Тя противоречи на сумата и основанието, посочени в разписката за изплащане, представена от въззивника. Освен това, ако е имало надплащане, т.е. надвземане, работодателят е този, който следва да създаде нова организация, чрез която да не се допуска това, ако счита пък, че е ощетен, то може по граждански път да предяви своите претенции. Тези твърдения не изключват отговорността му в случай на неизпълнение задълженията му по КТ.

Така безспорно установено е, че дружеството - жалбоподател се явява работодател по смисъла на параграф 1, т. 2 от ДР на КТ, както и че в това си качество е нарушило разпоредбите на чл. 128, т. 2 от КТ. Съгласно чл. 128, т. 2 от КТ работодателят е длъжен в установените срокове да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа, като е доказано, че разписаното с тази разпоредба изискване е нарушено.

Дружеството не е отстранило своевременно установеното нарушение. Наложило се е служителката да подаде сигнал, да бъде извършена проверка по сигнала, да бъде съставен АУАН, издадено НП, след което едва е изплатено трудовото възнаграждение, поради което правилно и административнонаказващият орган, и ДРС, са счели, че от него са произтекли вредни последици, поради което не е приложен привилегированият състав на чл. 415в, ал. 1 от КТ, предвиждащ за извършеното нарушение административно наказание имуществена санкция от 100 до 300 лева, съответно не е преквалифицирано по този текст деянието от ДРС.

Пред настоящата съдебна инстанция не са представени писмени доказателства, които да изменят установената от административния орган и от първоинстанционния съд фактическа обстановка и които да водят до нови крайни изводи от правна страна, различни от тези на ДРС.

При преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства настоящият съдебен състав счита, че Решението на ДРС е правилно и законосъобразно. Доводите на процесуалния представител на касатора са несъстоятелни, като въпросите, които се третират в писмената защита пред настоящата инстанция, са обсъдени от първоинстанционния съд и настоящият съдебен състав споделя изцяло изводите на ДРС по изложените по - горе съображения.

Не се констатираха пороци, които да водят до отмяна на първоинстанционното решение. Последното съответства изцяло на материалния закон, поради което следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора и изрично стореното по делото искане от процесуалния представител на ответника, на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН във връзка с чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ, съгласно който възнаграждението за защита в производства по Закона за административните нарушения и наказания е от 80 до 120 лв., съдът следва да присъди юрисконсултско възнаграждение на касатора за процесуално представителство пред касационната инстанция в размер от 80.00 лв. (осемдесет лева) предвид предмета на спора и решаването му в едно съдебно заседание. 

Воден от горното, Административен съд – Добрич, касационен състав,

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 172/ 07.12.2021 г. по НАХД  № 20213230200690/ 2021 год. по описа на Районен съд – Добрич.

ОСЪЖДА „Н. Т.“ ЕООД, ЕИК ХХХХХХХХХ, представлявано от управителя М.Н., да заплати на Дирекция „Инспекция по труда – Добрич“ сумата от 80.00 лв. (осемдесет лева) за съдебно – деловодни разноски във вид на юрисконсултско възнаграждение пред касационната инстанция.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                        ЧЛЕНОВЕ: