Решение по дело №5178/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2123
Дата: 11 декември 2018 г. (в сила от 7 март 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20185330205178
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 август 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№2123

гр. Пловдив, 11.12.2018 г.

     В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, двадесет и шести наказателен състав в открито съдебно заседание на двадесет и девети ноември две хиляди и осемнадесета година в състав:

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5178/ 2018 г., по описа на РС- Пловдив, XXVI- ти наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

         Обжалван е Електронен фиш серия „К“, № 1982678, издаден от ОД на МВР- ПЛОВДИВ, с който на Е.В.С., ЕГН **********, в качеството му на представител на регистрирания ползвател на МПС марка и модел „Фолксваген Поло“, с рег. № ***- „Медхаус суис България“ ООД, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 ЗДвП е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 100 лева за това, че на 19.03.2018г. в 11:00ч., в бул. „Санкт Петербург“ № 67, при въведено ограничение на скоростта за населено място от 50км/ч, при отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч, е било установено, че управлява МПС със скорост от 72 км/ч, при максимално разрешена скорост от 50 км/ч – нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

         Жалбоподателят С. обжалва процесния електронен фиш. Излага съображения, че същият е неправилен и незаконосъобразен, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че в същия не ставало ясно в кое населено място е извършено нарушението. Твърди, че не той е управлявал лекия автомобил с който е било извършено нарушението, доколкото същото се управлявало от множество служители. 

         Въззиваемата страна, редовно призована за насроченото съдебно заседание, не изпрати процесуален представител.

         Съдът, след като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

         Жалбата е подадена в законоустановения срок, произтича от процесуално легитимирана страна, насочена е срещу подлежащ на самостоятелно обжалване пред съд акт, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество, разгледана по същество тя се явява основателна.

         Обжалваният електронен фиш е съставен за това, че на 19.03.2018 г. в 11:00 часа в бул. ,,Санкт Петербург‘‘ № 67 при ограничение на скоростта за населено място 50 км/ч и при отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч, в качеството на законен представител на дружеството на което е регистрирано МПС марка ,,Фолксваген Поло‘‘ с рег. № ***се е движел със скорост от 72 км/ч при позволена скорост в населено място от 50 км/ч.

         Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

         От представения снимков материал се установява, че процесният лек автомобил на 19.03.2018 г. в 11:00:40 часа се е движел със скорост от 75 км/ч, поради което и правилно при отчетен толеранс от 3 км/ч, същият е бил санкциониран за това, че се е движел със скорост от 72 км/ч, или превишената скорост е била в размер от 22 км/ч.

         От представеното копие от Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835 и Протокол № 1-33-18 се установява, че средството заснело нарушението е било технически годно.

         От представеното копие от Протокол по чл. 10 от Наредбата се установява броят на заснетите нарушения, както и времето през което техническото средство е било използвано.

         Въз основа на така възприетата от Съда фактическа обстановка се достигна до извод, че има извършено нарушение от жалбоподателя, доколкото същият в качеството на лице, което е представляващ търговеца, чиято собственост е лекият автомобил е извършил вмененото му деяние.

         В хода на административно-наказателното производство, обаче е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което ограничава правото на защита на санкционираното лице да разбере защо е било наказано.

         Разпоредбата на чл. 189, ал. 4 ЗДвП предвижда, че при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.

         В конкретния случай в Електронен фиш серия „К“, № 1982678, издаден от ОД на МВР- ПЛОВДИВ не се съдържа населеното място в което е извършено нарушението, а е посочен единствено бул. ,,Санкт Петербург‘‘ № 67. Ето защо, се достигна до извод, че населеното място в което е извършено нарушението може да бъде всяко едно такова в което се намира пътна артерия с име ,,бул.‘‘ Санкт Петербург‘‘.

         Нарушението е съществено и представлява абсолютно основание за отмяна на обжалвания Електронен фиш, доколкото по този начин санкционираното лице не може да разбере дали към момента на извършване на нарушението се е намирало въобще в това населено място, като същото е от значение за определянето и на местната подсъдност.

          Предвид гореизложеното, атакуваният електронен фиш следва да бъде отменен.

Така мотивиран, Съдът

Р  Е  Ш  И  :

ОТМЕНЯ Електронен фиш серия „К“, № 1982678, издаден от ОД на МВР- ПЛОВДИВ, с който на Е.В.С., ЕГН **********, в качеството му на представител на регистрирания ползвател на МПС марка и модел „Фолксваген Поло“, с рег. № ***- „Медхаус суис България“ ООД, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 ЗДвП е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 100 лева за това, че на 19.03.2018г. в 11:00ч., в бул. „Санкт Петербург“ № 67, при въведено ограничение на скоростта за населено място от 50км/ч, при отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч, е било установено, че управлява МПС със скорост от 72 км/ч, при максимално разрешена скорост от 50 км/ч – нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд- Пловдив, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му, по реда на гл. XII от АПК.

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                   ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

                   СЕКРЕТАР: Д.Д.