Решение по дело №6661/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266946
Дата: 15 декември 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100106661
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 май 2018 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

15.12.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 18.11.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 6661/18г. и констатира следното:

Предявени са искове от „Център за развитие на човешките ресурси“ против Сдружение „Асоциация за развитие на младежки инициативи /А. Р. М. И./ с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД за сумата 51 273 евро и чл. 86 от ЗЗД за сумата 2 183, 46 евро /мораторна лихва върху горната главница за периода 16.12.17г. – 18.05.18г./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 10.10.16г. – страните: ищецът /НА по програма „Еразъм“ на ЕС – съгласно Регламент № 1288 от 13г./ и ответникът /координатор на проект „Трансевропейско сътрудничество в туризма“/ са подписали договор № 2016-1-BG01-КА102-023420. Учреденото правоотношение залага като цел – участниците в проекта /учениците от три професионални гимназии/ да придобият /чрез практическо обучение в чужбина – Гърция/ умения в сферата на туризма /в областта на мениджмънта на големи хотели/. В рамките на договорната връзка /и с оглед осъществяване на уговорената цел на програмата/ ищецът е отпуснал – предоставил /въз основа на междинен отчет/ на ответника /като координатор на обучението/ безвъзмездна финансова помощ в размер на 51 273 евро. Фактическата /практическата/ реализация на дейностите /на територията на Гърция/ по програмата – проекта /осигуряването на: настаняване и изхранване на учениците, ангажиране на лектори и ментори за техните занятия, организиране на среща между обучаващите се и представители на туристическия бранш и т.н./ е била възложена на „М.Т.“ ООД /чуждестранен партньор/.

Искът е неоснователен:

Досежно правната квалификация на иска:

Процесните суми /главница и лихва/ се претендират от ищеца в хипотезата на чл. 87 от ЗЗД /Центърът поддържа изрично, че процесната договорна връзка е била развалена/. С оглед това: правната квалификация на иска /на основния такъв/ следва да бъде концентрирана /фиксирана/ в правилото на чл. 55, ал.1, предл. 3-то от ЗЗД. Независимо от това – същите /следващите/ правни изводи биха се наложили и при условията на чл. 55, ал. 1, предл. 2-ро от ЗЗД /посочената – поддържаната от ищеца квалификация/

Досежно подсъдността на спора:

Основната /съществената/ част от процесното правоотношение /предметът на същото/ произтича /независимо от обстоятелството, че учредената договорна връзка съдържа и административен елемент/ от договор. В такава хипотеза /с оглед това/ настоящият правен спор /породен именно от твърдения за неизпълнение на сключена сделка/ се явява подсъден на – граждански съд. В тази насока е налице и последователна съдебна практика /в това число и приложеното по делото определение на АССГ от 07.07.20г. по д. № 9699 от 18г.; макар същото да се представи от ищеца в друга насока - с оглед установяване на предпоставките но чл. 87 от ЗЗД/. Възраженията на ответника в горната насока са – неоснователни.

Обстоятелството: дали извън-съдебното волеизявление /за разваляне – прекратяване на процесната договорна връзка/ на ищеца /съдържащо се в писмо на Центъра от 15.12.17г./ е било доведено /фактически/ до знанието на ответника /преди образуването на настоящото дело/ е ирелевантно /правните последици по чл. 87 от ЗЗД могат да настъпят и в хода на настоящото производство – доколкото: самата искова молба има правната стойност на такова волеизявление/. Възраженията на ответника в тази връзка също са – неоснователни.

Релевантно обстоятелство в случая обаче /и във всяка хипотеза, касаеща правните последици по чл. 87 от ЗЗД/ е: дали Асоциацията действително е била неизправна страна в рамките на учреденото правоотношение /само в такава хипотеза ищецът може да упражни надлежно правото си по цитираният законов текст/. В тази връзка:

От една страна:

Твърдението на ищеца /поддържано в исковата молба, в допълнително депозираните становища и в писмената защита на Центъра/ е, че: ответникът е нарушил /формално/ клаузи от процесния договор като е – установил /учредил/ договорни правоотношения с трето /за процесната програма - проект/ лице - “П.Т.“ ООД /съответно е ангажирал последното като подизпълнител на проекта – програмата без провеждане на процедура по ЗОП/ и така е позволил отпуснатата /като междинен – първи транш/ безвъзмездна финансова помощ да бъде получена от това дружество /без същото да притежава качествата: партньор или бенефициент по проекта/.  

Събраният в процеса доказателствен материал /писмен и експертен: счетоводна и графологични експертизи – преценен в съвкупност/ сочи, че: в случая “П.Т.“ ООД не е било ангажирано от ответника като външен изпълнител /подизпълнител/ а само като посредник /представител на територията на България/ на „М.Т.“ ООД /избрана от страните по правоотношението за краен, фактически изпълнител на програмата – проекта/. Свидетелства /доказателства/ в тази насока са /преценени в съвкупност/:

Споразумение от 10.10.16г. /сключено между ответника и „М.Т.“ ООД; където изрично е посочено, че: всички финансови отношение между посочените две страни, касаещи изпълнението на договора по програма „Еразъм“ следва да се оформят /опосредяват/ чрез “П.Т.“ ООД именно в качеството му на – представител на чуждестранния партньор/; писмо от 22.11.17г. на представляващия „М.Т.“ ООД /което съдържа признание на посоченото дружество за уреждане на всички финансови отношения с ответника и “П.Т.“ ООД във връзка с изпълнението на програмата – проекта/; счетоводна експертиза /която установява, че между двете посочени дружества действително е било сторено разплащане/.

В такава хипотеза не може да се констатира формална /в соченият от ищеца смисъл – конкретизиран по-горе/ неизправност на ответника /която да обоснове разваляне на договора при условията на чл. 87 от ЗЗД и връщане на вече получената част от финансовата помощ/.

От друга страна:

Заложените /сочени от ищеца/ в предмета на процесното правоотношение формални изисквания /касаещи начина на разходване на предоставяната финансова помощ/ на практика са предвидени с оглед – защита на бюджета на Общността /тези формални изисквания и правила целят да изключат или да ограничат възможността за настъпване на имуществена вреда за Съюза/. В тази връзка /в контекста на тази принципна постановка/:

По делото на практика не се спори пряко /в исковата молба не се съдържат обратни твърдения в такава насока, а същото обстоятелство се явява и удостоверено по делото със съдържанието на събраните: писмени и експертни доказателства – преценени в съвкупност; в това число и приетата в процеса графологична експертиза/, че: предметът на процесното правоотношение /целта на договорната връзка, а именно: реализирането на проекта – програмата за мобилност/ са били реализирани надлежно. В такава хипотеза /именно поради това, че – същностното предназначение на правоотношението е било доведено до уговореният от страните краен резултат; поради това, че крайната цел на договорната връзка е била реализирана/: евентуалните формални пороци в развитието на правоотношението /в сочената от ищеца насока/ не могат /сами по себе си - дори и да бъдат констатирани/ да оправдаят /обосноват/ дерогиране /анулиране/ на договорната връзка /и връщане на вече получената престация по правоотношението/.

Възражението на ищеца по чл. 78, ал. 5 от ГПК е основателно /заявеният от ответника адвокатски хонорар надвишава минимума по Наредба № 1; с оглед това – претендираното от Асоциацията възнаграждение следва да бъде редуцирано до размера на сумата от 5 420 лева с ДДС; към посоченото вземане следва да бъде добавена и сумата от 2 400 лева – платеният от ответника депозит за изготвената графологична експертиза/.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ исковете /с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД/ на „Център за развитие на човешките ресурси“ против Сдружение „Асоциация за развитие на младежки инициативи /А. Р. М. И./.

ОСЪЖДА „Център за развитие на човешките ресурси“ да плати на „Асоциация за развитие на младежки инициативи /А. Р. М. И./ 7 820 лева - съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК; при приложение на правилото по чл. 78, ал. 5 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: