Определение по дело №326/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 584
Дата: 19 февруари 2019 г.
Съдия: Ралица Цанкова Костадинова
Дело: 20193100100326
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............/19.02.2019г.

гр. Варна.

 

          ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ЕДИНАДЕСЕТИ състав, в закрито заседание, проведено на деветнадесети февруари през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: РАЛИЦА КОСТАДИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

гр.дело 326 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 398 от ГПК.

В постъпилата искова молба от от И.Х.Я., ЕГН **********, с адрес: ***, срещу  1/ Х.Ц.Д., ЕГН **********, и 2/ С.В.Д., дата на раждане: ***г., и двамата с адрес: гр. Силистра, ..., с която се иска съдът да признае за установено, че ответниците не са собственици на ½ идеална част от Апартамент: No 40 /четиридесет/, на 11 /единадесети/ етаж, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор № 10135.2560.47.5.40 /едно, нула, едно, три, пет, точка, две, пет, шест, нула, точка, четири, седем, точка пет, точка, четири, нула/ по кадастралната карта на гр. Варна, общ.Варна, област Варна, одобрена със Заповед № РД-18-92/14.10.2008 г. на Изпълнителния директор на АГКК-София, с площ от 82.80 кв.м. /осемдесет и две цяло и осемдесет стотни квадратни метра/ с адрес: град Варна, район "Приморски", ул. „..../, с предназначение на самостоятелния обект - жилище, апартамент, брой нива на обекта -1 /едно/, при съседни самостоятелни обекти: на същия етаж - обект 10135.2560.47.5.39; под обекта - обект 10135.2560.47.5.36; над обекта -няма, като самостоятелния обект попада в сграда № 5 /пет/, разположена в поземлен имот с идентификатор № 10135.2560.47 /едно, нула, едно, три, пет, точка, две, пет, шест, нула, точка, четири, седем/, заедно с ИЗБЕНО ПОМЕЩЕНИЕ №40 /четиридесет/ с площ от 4.48 кв.м. /четири цяло и четиридесет и осем квадратни метра/ при граници: изба №39, стълбище и коридор, ведно с 1.9445 % /едно цяло девет хиляди четиристотин четиридесет и пет десетохилядни процента/ идеални части от общите части на сградата, както и 1.9445 % /едно цяло девет хиляди четиристотин четиридесет и пет десетохилядни процента/ идеални части от правото на строеж върху държавна земя по плана на 18 /осемнадесети/ микрорайон, кметство „Приморски"-гр.Варна, е отправено искане за допускане на обезпечение на иска – вписване на възбрана върху процесния имот.

С определение от 19.02.2019г., съдът е освободил ищцата от заплащане на държавна такса в производството, като също така с разпореждане от 19.02.2019г. е оставил без ход производството, като е указал на ищцата да впише исковата молба.

В тази връзка и така направеното искане за допускане на обезпечението, съдът намира за неоснователно и като такова следва да бъде оставено без уважение, поради следните доводи и съображения:

Обезпечаването на иска представлява сериозно ограничаване правната сфера на страна в процеса и в този смисъл правораздавателният орган трябва не само да прецени доколко предявеният иск е допустим и вероятно основателен, но и доколко е налице обезпечителна нужда, респ. какво е съотношението между нея и търсената с обезпечението защита.

Съобразно Тълкувателно решение No 6 от 2014г. по тълк.д. 6/2013г., ВКС, ОСГТК, налице е обезпечителна нужда от налагане на възбрана в периода между постъпване на исковата молба и вписването й. Фактът на вписване на исковата молба, обаче, обуславя липсата на обезпечителна нужда. Вписването на исковата молба има защитно действие – осуетява възможността третото лице - приобретател да придобие собствеността върху процесните имоти. Последиците от налагането на “възбрана” и вписване на исковата молба върху недвижим имот са еднакви досежно придобитите от трети лица вещни права върху обекта. Защитното действие на вписването на исковата молба и на налагането на “възбрана” е идентично, като съдът своевременно е издал предходно разпореждане, с което е задължил ищеца да впише молбата. Предвид, че има вече издадено такова разпореждане, което по смисъл и защитно действие е такова, като определението за допускане на обезпечението в посочения в тълкувателното решение период, съдът намира, че не е налице обезпечителна нужда и искането следва да се остави без уважение. 

Воден от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ особеното искане на И.Х.Я., ЕГН **********, с адрес: ***, за допускане на обезпечение на основание чл. 389 от ГПК, чрез налагане на “възбрана” върху процесния недвижим имот – ½ идеална част от апартамент с идентификатор: 10135.2560.47.5.40 по предявения от нея иск с правно основание чл.124 ал.1 ГПК срещу 1/ Х.Ц.Д., ЕГН **********, и 2/ С.В.Д., дата на раждане: ***г., и двамата с адрес: гр. Силистра, ..., като неоснователно.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва от ищцата с частна жалба пред Апелативен съд – Варна, в седемдневен срок от съобщаването му.

 

 

 

                                                                     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: