Решение по дело №1344/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260559
Дата: 21 септември 2020 г.
Съдия: Светлана Кирилова Цанкова
Дело: 20203100501344
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………………./……………………. година,

 гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание, проведено на 25.08.2020  година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

     ЧЛЕНОВЕ:  ДАНИЕЛА ХРИСТОВА

                           СВЕТЛАНА ЦАНКОВА                                                

 

при участието на секретаря  Елка Иванова

разгледа докладваното от съдия Светлана Цанкова

въззивно гражданско дело № 1344  по описа за 2020 год. и 

за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.258 от ГПК

 

Производството е по чл.258 от ГПК

 

Производството е образувано по въззивна жалба депозирана от „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ” АД, ЕИК ********* срещу решение 46/28.2.2020г. постановено по гр. дело №890/2019  по описа на гр.Девня, с което се :

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО спрямо „Енерго-Про Продажби” АД гр. Варна, ЕИК *********, че Й.Я.П., ЕГН **********, НЕ ДЪЛЖИ сумата 5307.26 лв, представляваща начислена без правно основание стойност на ел.енергия за период от 12.04.2017 г. до 11.04.2018 г. за обект с кл.№********** и аб.№**********, за адрес на потребление гр. Вълчи дол, ул. ”Хаджи Димитър” №9, по фактура №********** от 30.04.2019 г., на основание чл.124, ал.1, пр.2 ГПК и се ОСЪЖДА „Енерго-Про Продажби” АД гр. Варна, ЕИК *********, ДА ЗАПЛАТИ на Й.Я.П., ЕГН **********, сумата 820.92 лв (осемстотин и двадесет лева, 92 ст.), представляваща обезщетение за направени разноски в производството, на основание чл.78, ал.1 ГПК.

 Твърди се,че постановеното решение е незаконосъобразно по подробни доводи изложени във въззивната жалба. Претендира се неговата отмяна и постановяване на друго,с което предявения иск бъде отхвърлен.

Претендират се разноски по делото.

Въззиваемата страна е депозирала писмен отговор,в който изразява становище за неоснователност на депозираната въззивна жалба.

Претендират направените по делото разноски .

Съдът, след преценка на събраните доказателства, касаещи предмета на спора, по вътрешно убеждение и въз основа на закона, предметните предели на въззивното производство, очертани с жалбата, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК, от легитимирано лице, съдържа необходимите реквизити, не страда от пороци, поради което съдът я намира за допустима.

  Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните, изцяло възприема установената от ВРС фактическа обстановка, както и правните изводи на съда изложени в мотивите на обжалваното решение,които изцяло възприема и препраща към тях на основание чл.272 от ГПК .

В отговор на въззивната жалба и за пълнота на изложението, следва да се вземе предвид следното: 

          Служебното начисляване на електроенергия като едностранна корекция на сметка за минал период по партидата на ищеца е извършено по реда и условията на обнародваните в ДВ бр. 98/12.11.2013 г. Правила за измерване на количеството електрическа енергия, в сила от 16.11.2013 г., изм. ДВ, бр. 15/14.05.2017 г. Цитираните правила имат правната характеристика на подзаконов нормативен акт към ЗЕ, който е задължителен за страните. Нормите на чл. 1 – 47 и чл. 52 – 56 от ПИКЕЕ са отменени с Решение № 1500 от 6.02.2017 г. на ВАС по адм. д. № 2385/2016 г., 5-членен с-в, обн. ДВ, бр. 15 от 14.02.2017 г. и към момента на извършване на проверката на електромера на обекта на ищеца на дата 11.04.2018  год. не са част от действащото право. Нормите на чл. 48-51 от ПИКЕЕ са отменени с Решение № 2315 от 21.02.2018 г. на ВАС по адм. дело № 3879/2017 г., IV о., обн. ДВ, бр. 97 от 23.11.2018 г., следователно към момента на извършване на проверката на електромера са били част от действащото право.

При това положение и доставчикът би могъл да коригира сметката на крайния потребител при установеност по делото, че отклонението в показателите на консумираната енергия се дължи на неправомерно действие от страна на потребителя, периода на неизмерването и реално консумирана електрическа енергия за миналия период. Ответникът не е ангажирал доказателства в тази насока,  че са налице неправомерни  действия от страна на потребителя, поради което и следва да се приеме, че вземането му е изцяло недължимо, при липса на наведени твърдения за наличие на друго основание, породило твърдяното право в полза на страната. Изложеното мотивира съда да приема предявения иск за основателен и като такъв същият следва да бъде уважен.

Не е доказано по безспорен начин  дължимостта на исковата сума и наличието на основание и законосъобразност на извършеното „начисляване” на сметката на абоната, с оглед на което се явява недоказано от ответната по иска страна - „Енерго – про продажби” АД, че процесната сума му се следва.

                Твърдението на жалбоподателя, че направената корекция намира правно основание в нормите на  от ПИКЕЕ, съдът счита за несъстоятелно,поради което и ответникът не е доказал  съществуването на вземането си по основание и размер

Настоящият въззивен състав приема, че в случая  действително не е установена грешка при измерване на  консумираната енергия,която следва да се  отчита на тарифите,въз основа на които се извършва отчитането на ел.енергията и които са видими за потребителите.. Не е констатиран и дефект в тарифния превключвател. В резултат от намесата в софтуера , част от ел.енергията е отчитана по  невизуализирана и недостъпна за потребителя тарифа , която освен че не  осигурява възможност за контрол на показанията на средствата за търговско измерване,  което е в нарушение на нормативните изисквания, но и  липсват данни в кой часови диапазон са потребявана натрупаната в скрития регистър ел.енергия и дали изобщо е потребена от ищеца , а не от преходен абонат ,тъй като липсват данни към датата на монтиране на СТИ, дали тази тарифа е била нулирана .

Предявеният иск с правно основание чл. 124 от ГПК се явява основателен и като такъв  следва да бъде уважен.

В обобщение, решението на ВРс,като правилно и законосъобразно следва да се потвърди.

 С оглед изхода на правния спор пред настоящата инстанция въззивникът дължи на въззиваемата страна направените по делото разноски в размер на 600 лв,съобразно представения по делото списък за разноски и доказателства за извършването им ..

 

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  46/28.2.2020г. постановено по гр. дело №890/2019  по описа на гр.Девня.

 

ОСЪЖДА „Енерго-Про Продажби” АД гр. Варна, ЕИК *********, ДА ЗАПЛАТИ на Й.Я.П., ЕГН **********, сумата 600 лв, представляваща направени разноски във въззивното производство, на основание чл.78, ал.1 ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване  пред Върховен касационен съд в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                            ЧЛЕНОВЕ :