Решение по дело №7414/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7842
Дата: 19 ноември 2019 г. (в сила от 19 ноември 2019 г.)
Съдия: Десислава Любомирова Попколева
Дело: 20191100507414
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ...............

гр.София, 19.11.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV-Г въззивен състав, в публично заседание на пети ноември през 2019 година в състав:

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ОРЕШАРОВА
                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ДЕСИСЛАВА ПОПКОЛЕВА
                                     СВЕТОСЛАВ СПАСЕНОВ

при секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Попколева гражданско дело № 7414 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 – 273 от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от 24.04.2019 г. на ответника ЗД „Б.И.“ АД срещу решението от 02.04.2019 г. по гр. дело № 48516/2018 г. на Софийския районен съд, 53 състав, с което е уважен предявения от ищцата М.К.Й. срещу жалбоподателя иск с правно основание чл.432 КЗ вр. чл.45 ЗЗД за сумата от 4 000 лв./предявен като частичен от вземане в общ размер на 26 000 лв./, представляващо обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, в резултат на ПТП, настъпило на 28.01.2018 г., причинено по вина на водача Н.М., чиято гражданска отговорност е покрита от застраховка „ГО“ към ЗД „Б.И.“ АД, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба - 23.07.2018 г. до окончателното изплащане. С решението жалбоподателят е осъден да заплати на ищцата разноски по делото в размер на 1010,00 лв.

 Въззивникът поддържа, че решението е неправилно и необосновано, тъй като съдът не е взел под внимание всички установени по делото факти. Според него ищцата не е установила при условията на пълно и главно доказване, че вредите са настъпили изцяло в резултат на неправомерното поведение на водача, чиято гражданска отговорност е застрахована при ответнито одружество. На следващо място се твърди неправилност на решението поради нарушение на материалния закон – чл.52 ЗЗД, тъй като присъдения размер на обезщетението за претърпените от ищцата неимуществени вреди е силно завишени с оглед характера на уврежданията и икономическата конюнктура към момента на настъпване на застрахователното събитие.

Предвид изложеното жалбоподателят моли въззивния съд да отмени решението на СРС и вместо него да постанови друго, с което да отхвърли предявения иск. Претендира разноски.

Въззиваемата страна – ищца М.К.Й., чрез процесуалния си представител оспорва въззивната жалба и моли същата да бъде оставена без уважение, а първоинстанционното решение да бъде потвърдено.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и съобразно чл. 12 ГПК във връзка с наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на въззиваемата страна, приема следното:

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Същото е и правилно, като въззивният съд споделя мотивите му, поради което и на основание чл.272 ГПК препраща към мотивите на СРС. Във връзка с доводите в жалбата на ответника, следва да се добави следното:

Противно на доводите в жалбата обжалваното решение е правилно и обосновано, като СРС не е допуснал нарушение на материалния закон при определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди по реда на чл.52 ЗЗД, на 8 000 лв., като е присъдил такова от 4 000 лв. съобразно предявената част на вземането. Прилагайки законоустановения принцип за справедливост при определяне на дължимото на ищцата обезщетение за възмездяване на понесените от нея неимуществени вреди в резултат на настъпилото на 28.01.2018 г. ПТП, първоинстанционният съд е отчел задължителните указания по приложението на чл.52 ЗЗД, съдържащи се в т.II на ППВС № 4/1968 г., според които понятието „справедливост“ по смисъла, вложен от законодателя и посочената норма, не е абстрактно, а всякога обусловено от редица конкретни и обективно съществуващи обстоятелства – начинът на извършване на деликта, характерът на увреждането, произтичащите от него физически и психологически последици за увредения и техния интензитет. На следващо място съгласно трайната съдебна практика, обективирана освен в ППВС № 4/68 г., а и в решения на ВКС, постановени по реда на чл.290 ГПК / решение № 749/05.12.2008 г., по т.д. № 387/2008 г. на II т.о., № 124/11.11.2010 г. по т.д. № 708/2009 г. на II т.о., № 66/03.07.2012 г. по т.д. № 619/2011 г., № 31/25.03.2014 г. по т.д. № 1203/2013 г. на II т.о. и много други, понятието „неимуществени вреди“ включва всички онези телесни и психически увреждания на пострадалия и претърпените от него болки и страдания, формиращи в своята цялост негативни битови неудобства и емоционални изживявания на лицето, ноторно намиращи не само отражение върху психиката, но създаващи социален дискомфорт за определен период от време, а понякога и реална възможност за неблагоприятни бъдещи прояви в здравословното състояние. Критерият за справедливост, поради паричния израз на обезщетението, е всякога детерминиран от съществуващата в страната икономическа конюктура и от общественото му възприемане на даден етап от развитие на самото общество в конкретната държава.

От събраните в първата инстанция доказателства /медицинска документация, заключение на СМЕ/ се установява, че вследствие на процесното ПТП ищцата е получила травматични увреждания - контузия в областта на гърба, кръста и дясната тазобедрена става и повърхностна травма на корема, като оздравителният процес е продължил около 2 месеца и към настоящия момент ищцата има оплаквания от болки в кръста и дясна тазобедрена става при натоварване и при промени във времето. Същевременно, като неимуществени вреди следва да се отчете и преживения от ищцата стрес от самото ПТП, който предвид механизма на ПТП удар на пешеходна пътека, несъмнено е бил значителен. От друга страна, при определяне размера на обезщетението, първоинстанционният съд се е съобразил с конкретните социално-икономически условия в страната към датата на увреждането /м.01.2018г./, обективен критерий за които безспорно е и нивото на застрахователно покритие при едно пострадало лице, установено в чл.492 КЗ, което към този момент е 10 000 000 лв. за неимуществени вреди при смърт или телесно увреждане, независимо от броя на пострадалите лица.

 С оглед изложеното въззивният съд приема, че при определяне на обезщетение за неимуществени вреди от 8 000 лв. за преживените от ищцата телесни и психически увреждания, първоинстанционният съд се е съобразил изцяло с трайната съдебна практика и правилно е възприел и отразил в съобразителната част на решението си обема на претърпените от ищцата, както телесни болки и страдания, така и емоционалните изживявания, дали отражение върху психиката й, и е обсъдил същите в съответствие с посочените по-горе задължителни указания.

 Неоснователни са и доводите за допуснати от СРС нарушения при преценка на събраните по делото доказателства , установяващи, че процесното ПТП е настъпило изцяло поради виновното и противоправно поведение на водача на лекия автомобил. За да достигне до този извод, съдът е обсъдил събраните по делото доказателства – констативен протокол с пострадали лица от 28.01.2018 г., документите, съдържащи се в административнонаказателната преписка по съставения протокол срещу лицето Н.М., както и заключението на автотехническата експертиза относно механизма на произшествието. Същевременно по делото от страна на ответника не са ангажирани доказателства, установяващи възражението му, че вредоносният резултат е съпричинен от пострадалата.

С оглед изложеното, решението на СРС следва да бъде потвърдено.

При този изход на спора и с оглед направеното искане на въззиваемата страна следва да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 620 лв. с вкл. ДДС, съгласно договор за правна защита и съдействие от 31.10.2019 г. Направеното от въззивника възражение за прекомерност е неоснователно, тъй като уговореното възнаграждение е в размер, близък до минимално установения такъв по чл.7, ал.2, т.2 от Наредба № 1/2004 г.

Настоящото решение не подлежи на касационно обжалване предвид ограничението на чл.280, ал.3, т.1 ГПК /до 20 000 лв. за търговски дела/. Спорът има търговски характер, тъй като има основанието си в застрахователен договор /абсолютна търговска сделка/, сключен от ответното дружество като застраховател и последиците му.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решението от 02.04.2019 г. по гр. дело № 48516/2018 г. на Софийския районен съд, 53 състав.

ОСЪЖДА ЗД „Б.И.“ АД, ЕИК********да заплати на М.К.Й., ЕГН **********, със съдебен адрес *** –адв. Г.Х., на основание чл.78, ал.1 ГПК сумата от 620,00 лв.-разноски за настоящата инстанция.

Решението не подлежи на обжалване предвид ограничението на чл.280, ал.2 ГПК.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: 1.                                        2.