Решение по дело №312/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 388
Дата: 25 октомври 2021 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20217240700312
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юни 2021 г.

Съдържание на акта

                            Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                        

         

 388        25.10.2021 година   град Стара Загора

                

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А 

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на тридесети септември през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА  

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА 

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА 

 

при секретар Албена Ангелова               

и с участието на прокурор Гриша Мавров                                                 

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело № 312 по описа  за 2021 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

   Образувано е по касационна жалба на И.П.Ж.- Р. *** против Решение № 260237 от 18.04.2021г., постановено по АНД № 459/ 2021г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърден като законосъобразен електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 2637777 на ОД на МВР  – Стара Загора. 

   В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Според касатора електронният фиш е издаден извън преклузивните срокове на чл.34,ал.1 от ЗАНН, тъй като нарушението било извършено на 10.05.2018 година, а  ЕФ й бил връчен на 03.02.2021 година. ЕФ бил издаден при неспазване на установената форма и не бил мотивиран. Неправилно в него било посочено, че тя е собственик на МПС-то, с което е извършено нарушението. В него имало неяснота относно мястото на извършване на нарушението, което водело до неточност при установяване на точния час на извършването му. В ЕФ липсвало единство между квалификацията на деянието и неговото словесно описание. Не било ясно и с какво техническо средство било заснето нарушението. То освен това било и неизправно. Не била налична и информация  поради каква причина е въведено ограничение на скоростта на АМ „Тракия“. Била настъпила и изпълнителната давност за ЕФ, която била две години. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменен като незаконосъобразен електронен фиш серия К, № 2637777  на ОД на МВР  – Стара Загора.

 

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР – Стара Загора, не изпраща представител, но в представеното писмено възражение оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа, че въз основа на събраните по делото доказателства и установената фактическа обстановка, в съответствие и при правилно приложение на закона Старозагорският  районен съд е потвърдил електронен фиш серия К, № 2637777 на ОД на МВР  – Стара Загора.

              

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение, че касационната жалба е неоснователна.     

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателката касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

   Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на И.П.Ж.- Р. ***  срещу електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, серия К, № 2637777  на ОД на МВР,   с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал.2, т.3 от ЗДвП, на И.П.Ж.- Р. *** е наложена глоба в размер на 100лв., за нарушение на чл. 21, ал.2 във вр. с ал.1 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 10.05.2018г. в 10.17 часа, на АМ Тракия, км. 170, в посока към гр. Бургас, при ограничение на скоростта от 90 км/ч, въведено с пътен знак „В-26“, е установено извършване на нарушение при управление на МПС с рег. № ***, собственост на И.П.Ж.- Р. ***, с установена скорост на движение от 118км/ч, като извършеното нарушение е установено и заснето с мобилна радарна система TFR1-M, автоматизирано техническо средство.

           

                                                                                                                                                      С обжалваното решение Старозагорският районен съд е потвърдил електронния фиш, по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че електронният фиш съдържа всички изискуеми реквизити по чл.189, ал.4 от ЗДвП, като при установяването на нарушението и издаването на електронния фиш са спазени процесуалните правила и формалните изисквания, регламентирани в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. По съществото на спора, след преценка на събраните по делото доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка съдът е приел, че извършеното нарушение по чл. 182, ал.2, т.3 от ЗДвП е доказано по безспорен и несъмнен начин, като законосъобразно И.П.Ж.- Р. , като лице, посочено от  собственикът на МПС, с което е извършено нарушението на скоростния режим е санкциониран с налагане на предвиденото в закона по вид и размер административно наказание за това нарушение с издаването на електронен фиш.

 

           Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона. 

 

Изцяло се споделя извода на въззивния съд, че в съответствие със законово установените изисквания, електронният фиш съдържа надлежно описание на нарушението - в необходимата и достатъчна степен е конкретизирано и индивидуализирано мястото на извършване на нарушението, като са посочени  всички обстоятелства от значение за съставомерността на деянието и наличието на административно нарушение, при описание на конкретните параметри на нарушението и пределите на следващата се за него отговорност от гл. т на правна квалификация и вид/размер на приложимата административна санкция. Обосновано и правилно съдът е приел и че спазени условията и редът за използване на автоматизираното техническо средство за контрол на правилата за движение по пътищата, регламентирани в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г., при надлежно съставен Протокол за използване на АТСС по чл.10, ал.1 от Наредбата, с информация за точното местонахождение на мястото за контрол, датата на използване на АТСС, разположението на АТСС спрямо посоката на движение на контролираните МПС и др. Настоящият съдебен състав напълно споделя изводите на първоинстанционния съд за формална и процесуална законосъобразност на оспорения ЕФ серия К, № 2637777 на ОД на МВР  – Стара Загора и на основание чл.221, ал.2, изр.2 от АПК препраща към мотивите на това решение. 

 

            Фактически, правно и доказателствено обоснован е и направеният от въззивния съд извод, че по несъмнен начин е установено и доказано извършеното с МПС с рег. № *** на посочените в електронния фиш дата, час, място и обстоятелства нарушение на скоростния режим, за което на И.П.Ж.- Р., като лице, посочено от собственика на МПС, с което е извършено нарушението, при липса на подадена декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП, е наложено предвиденото в закона по вид и размер административно наказание за това нарушение с издадения електронен фиш серия  К, № 2637777  на ОД на МВР   – Стара Загора. Въз основа на събраните, разгледани и обсъдени в решението писмени доказателства правилно съдът е приел, че е налице валидно въведено с пътен знак В-26 съгласно Заповед № РД-11-324/ 27.04.2018г. на АПИ ограничение на скоростта от 90 км/ч при движение по участъка от АМ „Тракия“ при км.170 към датата на извършване на санкционираното нарушение. От представения по делото снимков материал, изготвен с АТСС - мобилна радарна система TFR1-M, автоматизирано техническо средство  № 657 /представляващ доказателствено средство по см. на чл.189, ал.15 от ЗДвП/, по несъмнен начин се установява констатираното превишаване на разрешената скорост за движение на 10.05.2018г. в 10.17 часа, на АМ „Тракия“, км. 170, при  управление на МПС с рег. № *** и всички релевантни за съставомерността на деянието обстоятелства за квалифицирането му като нарушение на чл.21, ал.2 във вр. ал.1 от ЗДвП, включително посоката на движение, ограничението на скоростта и измерената скорост на движение на автомобила. Доказателствената сила на това доказателствено средство, не е оборена по никакъв начин по делото. АТСС, с което е измерена, отчетена и заснета скоростта на движение на автомобила, е одобрен тип автоматизирано техническо средство за измерване съгласно Закона за измерванията, което установява и автоматично заснема и записва нарушението /превишението на скоростта/; датата и точния час на нарушението и регистрационния номер на МПС. При съмнение че не са спазени Закона за измервания относно АТСС касаторът е следвало с допустими доказателствени средства да докаже възраженията си за неизправността му, респективно, че с него не могат да се заснемат нарушенията за превишаване на допустимата скорост  

               Възражение на жалбоподателката, че давността по чл. 34,ал.1 е изтекла, тъй като ЕФ й е връчен  на 03.02.20221 година и  тя не подлежи на преследване по административно наказателен път не намира опора в закона. Връчването на ЕФ има значение за упражняване на правото й жалба, не и за неговата законосъобразност.

            Не могат във въззивното съдебно производство, така и пред настоящата касационна инстанция, да се обсъждат  направеното от нея възражение, че не е ясно въз основа на коя заповедта на АПИ е въведена временна организация на движението по АМ „Тракия“.

              В този смисъл в съдебните производства по обжалване на наказателни постановления /електронни фишове за налагане на глоби/ за нарушения на чл.21, ал.2 от ЗДвП, съдебната проверка за материална законосъобразност на санкционния акт от гл.т наличието на съставомерно изпълнително деяние – управление на МПС при превишаване на разрешената скорост за движение, обхваща единствено преценката за съществуването на надлежно въведено ограничение на скоростта в съответния пътен участък и превишаването на разрешената скорост. В конкретния случай съдебната проверка обхваща налице ли е валидно въведено с пътен знак В-26 съгласно Заповед на АПИ ограничение на скоростта от 90 км/ч при движение по участъка от АМ „Тракия“ при км.170 към датата на извършване на санкционираното нарушение, от гл.т влизането в сила на заповедта съобразно предвидените в нея условия за въвеждането на ограничението и датата, считано от която действа това ограничение и наличието на поставен пътен знак В 26 в съответния участък, обозначаващ и сигнализиращ скоростта, която не следва да се превишава. В случая представените във въззивното съдебно производство писмени доказателства / еднозначно  установяват, че към датата на санкционираното нарушение е налице надлежно въведено ограничение на скоростта от 90 км/ч в процесния участък на АМ „Тракия“.

 

               Неоснователно е и въведеното като касационно основание по чл. 348, ал.1, т.2 от НПК възражение за допуснато от въззивния съд съществено нарушение на процесуалните правила по см. на чл.348, ал.3, т.1 – т.4 от НПК. Обективно са изследвани всички факти и обстоятелства от значение за ангажиране на отговорността на санкционираното лице. Разгледани, подложени на преценка и отхвърлени като неоснователни са всички заявени  възражения на жалбоподателката, релевантни за преценката за материалната и процесуалната законосъобразност на електронния фиш. При формирането на вътрешното убеждение, на фактическите и на правните изводи, не са установени порочни действия на въззивния съд и нарушения на правилата за оценка и проверка на доказателствения материал, съотв. не са констатирани порочни съдопроизводствени действия при разглеждане на делото и   постановяване на съдебното решение. 

 

           Не се явява и съществено процесуално нарушение, че в ЕФ касаторката е посочена като собственик на МПС-то, като от представените писмени документи в това число и подадената декларация от собственика е видно, че тя има само качеството на водач на автомобила.

          Не следва да се обсъждат , че е настъпила изпълнителна давност на ЕФ по чл.82 от ЗАНН, тъй като той не е влязъл в сила и е предмет на оспорване в настоящото производство.

            С оглед на изложените съображения съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

        

 

   Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260237 от 18.04.2021г., постановено по АНД № 459/ 2021г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърден като законосъобразен електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 2637777 на ОД на МВР  – Стара Загора. 

 

            Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                       2.