Решение по дело №296/2018 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 147
Дата: 24 април 2018 г. (в сила от 9 май 2018 г.)
Съдия: Тодор Стойков Тодоров
Дело: 20185510200296
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Казанлък, 24.04.2018 год.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Казанлъшкият Районен Съд, наказателна колегия, трети наказателен състав на двадесет и четвърти април, две хиляди и осемнадесета година в открито съдебно заседание, в следния състав:

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОДОР ТОДОРОВ

 

 

при участието на секретаря МАРИЙКА ИВАНОВА, в присъствието на прокурора ЛИЛИЯ ТОРНЬОВА, разгледа докладваното от съдия ТОДОР ТОДОРОВ АНД № 296 по описа за  2018 година

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ПРИЗНАВА нарушителят А.М.А. – роден на *** г. в гр. Казанлък, живущ ***, и с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че  на 28.09.2016 г. в с. Паничерево, обл. Стара Загора е причинил лека телесна повреда на длъжностно лице - горски стражар Ст. Сл. Ст. - Горски стражар в ДГС Гурково, осъществяващ контролна дейност, при изпълнение на службата му - проверка на превозните средства, които превозват дървен материал и други горски продукти и документа към тях, изразяваща се в черепно-мозъчна травма, изразяваща се в оток, кръвонасядане и охлузване на лицето и лекостепенно мозъчно сътресение, които са му причинили временно разстройство на здравето, неопасно за живота - престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 1, във вр. с чл. 130, ал. 1 от НК, но го освобождава от наказателна отговорност и на осн. чл.78а ал. 1 от НК му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в размер от ХИЛЯДА ЛЕВА.

          ОСЪЖДА нарушителят А.М.А. с установена по-горе самоличност да заплати направените разноски в размер от 144,75 лв. по сметка на ОД МВР Стара Загора.

         

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 15 дневен срок от днес пред Окръжен съд – гр. Стара Загора.

 

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

 

М     О     Т     И     В     И   към  АНД № 296/18 г.

 

Производството е по реда на чл.375 и следващите от НПК.

С постановление от 14.03.2018 г. РП-Казанлък е освободила от наказателна отговорност  А.М.А. като е изпратила материалите на РС-Казанлък за налагане на административно наказание по реда на чл. 78а от НК, затова,че  на 28.09.2016г. в с.Паничерево  обл. Стара Загора е причинил лека телесна повреда на длъжностно лице- горски стражар Ст. Сл. Ст. при ДГС Гурково осъществяващ контролна дейност при изпълнение на службата му- проверка на превозните средства които превозват дървен материал и други горски продукти и документи към тях, изразяваща се в черепномозъчна травма, изразяваща се в оток и кръвонасядане и охлузване на лицето и лекостепенно мозъчно сътресение които са му причинили временно разстройство на здравето неопасно за живота което  е престъпление по чл.131 ал.1 т.1 вр. чл.130 ал.1 от НК.

След приключване на съдебното следствие представителя на РП-Казанлък поддържа предложението и пледира съдът да признае нар. А.А. за виновен и му бъде наложено предвиденото в чл.78а НК административно наказание  глоба.

Нар. А.  М.А. не се явява в съдебното заседание.

Видно от отметката направена от Кмета на с.Паничерево  нар. А. е напуснал границите на страната като е отишъл в Р Гърция.

От направената справка в ОД МВР Стара Загора се установи,че на 30.10.2017г. е напуснал границите на страната.

Нар. А. е  бил привлечен присъствено към наказателна отговорност,предявено му е било обвинение в присъствието на защитник, поради което съдът прие,че той знае за провежданото наказателно преследване срещу него и на основание чл.269 ал.3 т.4 б.А  от НПК даде ход на делото в негово отсъствие.

Защитника на нар. А. упълномощен от него на досъдебното производство след приключване на съдебното следствие пледира невиновност и постановяване на оправдателен съдебен акт. Излага като аргументи,че обвинението не е доказано по несъмнен и безспорен начин.

Съдът като взе предвид фактическите положените изложени в постановлението на РП-Казанлък за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание и доказателствата събрани на досъдебното производство и установени с доказателствени средства по реда на НПК приема за установено следното;

На 28.09.2016г. до микроязовир в землището на с.Паничерево общ. Гурково в отдел 297 б. в Горски фонд св. Пр.,Д., Ив.,Гр., Ив., Й., Ив., Н., Н., Д., Ст. и К.- горски стражари към ДГС Гурково намерили изоставени две каруци.Свидетелите били със три служебни автомобила.

Едната била празна  а другата натоварена с отсечени дърва от вида червен дъб, като дървата били без контролна горска марка.

Горските стражари закачили празната каруца за служебния автомобил м. УАЗ който бил управляван от св.П. Ив. а натоварената за автомобил Лада Нива управляван от св. К. Н..

След като закачили каруците със трите служебни автомобила горските стражари влезли в село Паничерево.

В средата на селото до църквата червен микробус Форд засякъл автомобила управляван от св.Н. който се движел последен като го принудил да спре за момент. Микробуса потеглил и на негово място дошъл лек автомобил Опел Зафира собственост на нар. А. .

Св. Н. намалил скоростта но не спрял.

В близост до детската градина в селото  отново лекия автомобил   Опел Зафира засякъл  служебния автомобил управляван от св. Н. като го принудил да спре.

При рязкото спиране окът на каруцата се счупил и ударил задния капак на  служебния автомобил на служителите на ДГС.

През това време около служебните автомобили на горските стражари започнали да се събират множество цигани от с.Паничерево .

Циганите започнали да отправят  заплахи срещу горските стражари , като най-много се заканвали на св. Ст. Ст. който бил от с. Паничерево.

Тогава нар. А. ударил със юмрук във врата св. Ст. Ст. при което последния паднал на земята.

Св. Ив. Ив. и Д. го вдигнали от земята, а от ляво св.Сл. имал кръв.

От експертното заключение на съдебно – медицинската експертиза по писмени данни № 441/2016 се установява,че  св.Ст. Ст. е получил черепномозъчна травма изразяваща се в оток, кръвонасядане и охлузване на лицето и лекостепенно мозъчно сътресение.Описаните увреждания са били от действието на твърд тъп предмет-удар и отговорят  да са получени по време и начин отразени в материалите  по досъдебното производство. Тези увреждания са причинили временно разстройство на здравето, неопасно за живота.Срокът за възстановяване продължил около три седмици.

От експертното заключение на допълнителната съдебномедицинска експертиза по писмени данни се установява,че получената  черепномозъчна травма изразяваща се в оток, кръвонасядане и охлузване на лицето и лекостепенното мозъчно сътресение е в резултат на падането върху терена, след като пострадалия е бил изведен от равновесие с удар в тила.

Така изложените фактически положения в постановлението на РП-Казанлък за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание  се подкрепят от  показанията на св.Р. Пр.,Ст. Ст., Ив. Ив.,Ив. Ив., Г. М.,Зл. Д.,П. Ив., Й. Й.,Ст. С., Г. К.,Л. Гр.,К. Н., Ст. К., Д. Д., М. К. и др., от експертните заключения на съдебно-медицинската и допълнителната съдебномедицинска експертизи и от писмените доказателства- протоколи за разпознаване на лице и предмети ведно с фотоалбуми, справка от КАТ, длъжностна характеристика на длъжността Горски стражар,съдебно-медицинско удостоверение и др..

 Имайки предвид установената по несъмнен и безспорен начин съдът намира,че от обективна и субективна страна нар. А.М.А. е осъществил състава на чл.131 ал.1 т.1 вр. чл.130 ал.1 от НК.

 

ПО ПРАВНАТА КВАЛИФИКАЦИЯ ;

Чрез нанасяне на удар с юмрук в областта на врата и последващо падане върху земята нар. А.  е причинил телесно увреждане на Ст. Ст..

От експертното заключение на съдебно-медицинската еекспертиза се установява,че пострадалия св. Ст. е получил черепномозъчна травма изразяваща се в оток, кръвонасядане и охлузване на лицето и лекостепенно мозъчно сътресение.Описаните увреждания са били от действието на твърд тъп предмет-удар и отговорят  да са получени по време и начин отразени в материалите  по досъдебното производство. Тези увреждания са причинили временно разстройство на здравето, неопасно за живота.Срокът за възстановяване продължил около три седмици.

От експертното заключение  на допълнителната съдебномедицинска експертиза по писмени данни се установява,че получената  черепномозъчна травма изразяваща се в оток, кръвонасядане и охлузване на лицето и лекостепенното мозъчно сътресение е в резултат на падането върху терена, след като пострадалия е бил изведен от равновесие с удар в тила.

По изложеното съдът приема,че на  пострадалия Ст. е била причинена лека телесна повреда по смисъла на чл.130 ал.1 от НК- разстройство на здравето неопасно за живота.

От установената фактическа обстановка и от експертното заключение на съдебномедицинската и допълнителната съдебномедицинска експертиза се установява,че съществува пряка причинна връзка между деянието на нар. А. и настъпилите обществено-опасни последици / съставомерния резултат/. Без деяние от страна нар. А., пострадалия св. Ст. нямаше да получи телесни увреждания и  да му бъде причинена лека телесна повреда.

От приложената длъжностна характеристика на длъжността горски стражар при ТП Държавно горско стопанство- Гурково се установява,че св. Ст. е носил  отговорност да пази поверения му участък, да проверява всички документи за сеч, паша лов и други ползвания от ГТ. Да съставя актове за констатиране на нарушения,да задържа вещи предмети на нарушението които са послужили за неговото извършване и др. т.е. той е имал качеството на длъжностно лице по смисъла на чл.93 ал.1 б. а от НК.

От установената фактическа обстановка и от обективираните действия на нар. А. следва извода,че към момента на деянието е действал умишлено.

Нар. е съзнавал обществено-опасния характер на деянието си предвиждал е настъпването на обществено-опасните последици от него искал е тяхното настъпване и се е стремил към тях.

Касае е се за форма на вината-пряк умисъл.

В този смисъл е и практиката на ВКС-Постановление 3/79 на Пленума на ВС, Р-636/72-2 и др..

Имайки предвид изложените дотук мотиви и на основание цитираните по-горе законови текстове съдът счита,че на нар. А.  М.А. следва да бъде признат за виновен и наказан.

За гореописаното деяние закона предвижда наказание лишаване от свобода до  три години  .

От деянието няма причинени имуществени вреди, а нар. А. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава 8 от НК.

Предвид на това извода направен  от РП-Казанлък за постигане целите на наказанието чрез приложението на разпоредбата на чл.78а от НК е правилен и съобразен с императивните изисквания на законовия текст.

Като смекчаващи вината обстоятелства съдът приема- чистото му съдебно минало и добрите му характеристични данни.

Отегчаващи вината обстоятелства не се събраха.

Предвид  на това наказанието му следва да се определи при превес на смекчаващите вината обстоятелства и със оглед постигане целите на чл.12- глоба в размер от хиляда лева.

На основание чл.189 ал.3 от НПК нар. А.М.А. следва да заплати направените по делото разноски в размер от 144,75 лв. по сметка на ОДМВР Стара Загора- възнаграждение за експерта.

Водим от горните  мотиви съдът постанови решението си.

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ ;