Определение по дело №299/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 594
Дата: 30 май 2019 г. (в сила от 31 май 2019 г.)
Съдия: Ивайло Петров Георгиев
Дело: 20191800500299
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. София, 30.05.2019 г.

 

Софийският окръжен съд, гражданско отделение, ІІ- ри гр. състав, в закрито съдебно заседание на 30.05.2019 г. в състав:

                                    

Председател: Ирина Славчева

Членове: Ивайло Георгиев

Димитър Цончев

 

разгледа докладваното от съдия Георгиев въззивно гражданско дело № 299 по описа на ОС - София за 2019 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

         Производството е образувано по жалба вх. № 22/20.03.2019г. в Пирдопския районен съд, подадена от Е.Ч. срещу непроизнасянето на този съд по искането й по чл. 127, ал. 3 от СК за определяне на привременни мерки в производството по гр.д. № 64/2017г. по описа на ПРС, както и срещу недопълването на постановеното по делото съдебно решение в този смисъл. Жалбоподателката описва хронологията на събитията, касаещи постановяване на привременни мерки. Твърди, че, по подадена от нея молба по този въпрос, първоинстанционният съд не се бил произнесъл в открито съдебно заседание, а отложил произнасянето до постановяване на решение по съществото на спора, но такова произнасяне липсва. Въпреки това, в отговор на нова нейна молба за допълване на постановеното съдебно решение, съдът й бил указал, че вече се е произнесъл по това искане. Жалбоподателката счита, че тези действия на съда представляват отказ от правосъдие. Навежда доводи в подкрепа на молбата си за изменение на постановените привременни мерки, аргументи по възможните начини за допълване на първоинстанционното решение, както и съображения във връзка с друго съдебно производство (гр.д. № 719/2018г.) между същите страни по реда на ЗЗДН.

         Препис от жалбата е бил връчен на насрещната страна на 08.04.2019г., но в определения от съда едноседмичен срок не е постъпил отговор.

От фактическа страна, съдът констатира, че гр.д. № 64/2017г. по описа на Пирдопския районен съд е било образувано по искова молба по чл. 127, ал. 2 от ГПК, подадена от Е.Ч..

В хода на производството съдът е постановил привременни мерки по чл. 127, ал. 3 от ГПК, с които е предоставил упражняването на родителските права по отношение на децата Ц. и Е. на ответника Е.Х., определил е режим на лични контакти между децата и майка им Е.Ч., както и е осъдил последната да им заплаща месечна издръжка в размери съответно 140 лв. и 130 лв.

В открито съдебно заседание, проведено на 29.11.2018г., ищцата е представила молба за изменение на привременните мерки, която е била оспорена с молба от ищеца, постъпила в съда на 07.12.2018г.

В открито съдебно заседание, проведено на 13.12.2018г., процесуалният представител на ищцата е настоял за произнасяне по молбата за изменение.

В отговор, ПРС е изложил мотиви, че на този етап следва да остави молбата без уважение, като е счел, че, с оглед настъпващите празници, вкл. ученическа ваканция, исканото изменение не би било в най- добър интерес на децата, и е разяснил на страните, че ще се произнесе по предмета на спора с решението си.

С решение № 196/14.01.2019г., постановено по гр.д. № 64/2017г. по описа на ПРС, упражняването на родителските права и задължения по отношение на малолетните деца Ц. и Е. е било предоставено на майка им Е.Ч., като съдът е постановил, същите да живеят при майка си, и е осъдил ответника Е.Ц.Х. да им заплаща месечна издръжка в размери от по 200 лв. и 150 лв., както и е определил режим на лични отношения между бащата и децата. Със същото решение е отхвърлен насрещният иск на Х. по чл. 127, ал. 2 от СК.

Решението е било съобщено на страните на 15.01.2019г., а на 28.01.2019 в ПРС е постъпила въззивна жалба срещу него от Е.Х..

На 12.02.2019г. Е.Ч. е подала молба по чл. 250 от ГПК за допълване на това решение с изрично произнасяне по молбата й за изменение на постановените привременни мерки.

Съдът не е администрирал молбата, а е обективирал ръкописно изявление върху нея в смисъл, че вече се е произнесъл в съдебно заседание на стр. 143 от делото, втори абзац, като е оставил искането за привременни мерки без уважение.

Във връзка горното е подадена жалба вх. № 22/20.03.2019г. в Пирдопския районен съд, с която жалбоподателката настоява за произнасяне по молбата й за изменение на привременните мерки, или за връщане на делото на първоинстанционния съд със задължителни указания.

При така установената фактическа обстановка, настоящият съдебен състав е затруднен да даде правна квалификация на спора, както и да определи съдебния акт, срещу който е насочена жалбата. От една страна, същата съдържа както съображения в подкрепа на молбата за изменение на привременните мерки, така и доводи за отказ от правосъдие, а от друга страна първоинстанционният съд не се е произнесъл с изричен диспозитив нито по поисканото изменение на тези мерки, нито по молбата за допълване на първоинстанционното решение. Също така, независимо от озаглавяването й като „жалба“, петитумът на същата не съдържа искане за отмяна на конкретен съдебен акт, а искане за произнасяне по молбата на жалбоподателката за изменение на привременните мерки.

Във връзка с горното, съдът направи следните констатации и заключения:

На първо място, липсва произнасяне по молбата за изменение на привременните мерки. Независимо от подаването й в открито съдебно заседание на 29.11.2018г. и изричното искане в този смисъл на процесуалния представител на Ч. в открито съдебно заседание на 13.12.2018г., първоинстанционният съд е заявил, че „на настоящия етап“ следва да остави молбата без уважение, като се е мотивирал с непосредствено предстоящите празници и ученическата ваканция. Така формулирано, изявлението му следва да се квалифицира като мотиви към съдебен акт, и налага извод, че произнасянето по този въпрос е само отложено, доколкото съдът изрично е обвързал съображенията си само с конкретния етап от развитието на производството и ги е обосновал с краткотрайна временна пречка. Освен това, независимо от формулираните в горния смисъл мотиви, липсва изричен отхвърлителен диспозитив по молбата за привременни мерки в съответствие с тях – дори само за съответния етап от производството. Поради това следва да се приеме, че ПРС въобще не се е занимавал със същността на този въпрос и не е формулирал правновалидна воля, а е отложил произнасянето си по него за в бъдеще.

На второ място, даденото на стр. 143 от първоинстанционното дело разяснение, че съдът ще се произнесе по предмета на спора с решението си, макар и обективно вярно, е било излишно, тъй като и без него съдът е бил длъжен да се произнесе по предмета на спора с акт по същество, а именно – съдебно решение. От друга страна, не може да се приеме, че така направеното от съда разяснение касае привременните мерки, тъй като именно привременният им характер, а също и различният ред за тяхното обжалване (респ. влизане в сила), категорично ги разграничават от предмета на спора, по който предстои постановяване на съдебно решение и който съдът е визирал в разяснението си. В подкрепа на този извод е и отделната правна регламентация на исковете и на привременните мерки – съответно в чл. 127, ал. 2 и ал. 3 от СК. Същевременно, не може да се приеме, че произнасянето по съществото на спора по чл. 127, ал. 2 от СК замества произнасянето по привременните мерки по чл. 127, ал. 3 от СК, тъй като последните са необжалваеми и влизат в сила незабавно, докато исковете по ал. 2 подлежат на триинстанционно разглеждане. Наистина, няма пречка, произнасянето по привременните мерки да бъде инкорпорирано в решението по същество, но това не прави двете произнасяния идентични, еквивалентни или взаимозаменями.

На трето място, неясна е останала волята на ПРС и по молбата на Ч. от 12.02.2019г. по чл. 250 от ГПК за допълване на постановеното решение с произнасяне по искането й за изменение на привременните мерки. Освен че погрешно е посочил, че вече се е произнесъл по това искане, съдът отново не се е постановил изричен диспозитив по молбата. С оглед съдържанието на ръкописното изявление върху нея, както и обективирането му още на 14.02.2019г. без същата да е била администрирана, настоящият съдебен състав намира, че най- вероятно ПРС е изразил намерение да я остави или без разглеждане или без уважение. Липсата на диспозитив в някой от тези два смисъла, обаче, не позволява да се направи категоричен извод по този въпрос.

Поради горните съображения, настоящият съдебен състав намира, че първоинстанционният съд не е постановил диспозитиви (а следователно – и съдебни актове) нито по молбата на жалбоподателката за изменение на постановените привременни мерки, нито по молбата й за допълване на съдебното решение.

С оглед гореизложеното и доколкото липсва годен за обжалване съдебен акт, подаденият от Е.Ч. документ с вх. № 22/20.03.2019г. в Пирдопския районен съд не може да има характера на жалба, независимо че е наречен именно по такъв начин. От друга страна, обаче, съдържащото се в петитумната му част искане е основателно, тъй като първоинстанционният съд е бил надлежно и своевременно сезиран с искане за изменение на съществуващите привременни мерки, но не се е произнесъл по него – нито в хода на производството (по реда на чл. 127, ал. 3 от СК), нито след постановяване на съдебното решение (по реда на чл. 250 от ГПК). Поради това делото следва да бъде върнато на този съд за постановяване на съответен съдебен акт, с който или се уважава или се отхвърля искането за изменение на постановените привременни мерки.

Така мотивиран, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по въззивно гражданско дело № 299 по описа на ОС - София за 2019 г.

ВРЪЩА делото на Пирдопския районен съд за произнасяне по молбата за изменение на привременните мерки по реда на чл. 127, ал. 3 от СК, подадена на 29.11.2018г. в открито съдебно заседание от Е.Ч..

След постановяване на съдебен акт по молбата, делото да се изпрати отново на ОС- София във връзка с въззивната жалба на Е.Х. срещу решение № 196/14.01.2019г., постановено по гр.д. № 64/2017г. по описа на ПРС.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                         2.