Решение по дело №1993/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 184
Дата: 27 януари 2020 г. (в сила от 27 януари 2020 г.)
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20191100901993
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, ……………..г.

 

                           

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ - 12 състав в закрито заседание на    24.01.2020 г. в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Колев

                                                         

при участието на секретаря………, като взе предвид докладваното от съдия П.Колев гр.д.№ 1993 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.25 ЗТР.

         Образувано е по жалба на “С.6“ ЕООД, срещу отказ на АВ № 20190531094439/19.09.2019 г.

         В жалбата се излагат доводи за неправилност. Жалбоподателят твърди, че са налице законовите предпоставки за вписване на заявените обстоятелства тъй като в 100% от капитала на дружеството са собственост на “С. “ ЕООД, чиито едноличен собственик е публичното дружество „С.Т.“АД.

         Жалбата е депозирана в срок, срещу подлежащ на обжалване акт на АВ и следователно е допустима.

Съдът, като взе предвид становището на жалбоподателя и след като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

         Производството пред АВ е образувано по депозирано  заявление за вписване по чл.61, ал.1 и 4 ЗМИП на: действителен собственик – „С.Т.“АД, както и дружество, чрез което пряко се упражнява контрол –“С. “ ЕООД.

В Декларацията по чл.63, ал.4 от ЗМИП е отразено, че “С.6“ ЕООД е дъщерно дружество на “С. “ ЕООД, което е дъщерно дружество на публичното дружество „С.Т.“АД.

         С обжалвания акт е постановен отказ, мотивиран с това, че като действителен собственик може да бъде посочено само физическо лице.

При така установената фактическа обстановка съдът намери от правна страна следното:

Съобразно нормата на чл. 61, ал.1 от ЗМИП, учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права.

В съответствие с нормата на чл. 63, ал.1 от ЗМИП, информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ. В съответния регистър се вписват данни за физическите лица – действителни собственици(чл.63, ал.4, т.1 ЗМИП) и данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица( чл.63, ал.4, т.2 ЗМИП).

Нормата на § 2, ал.1 ЗМИП съдържа легално определение на понятието "Действителен собственик": физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят отговарят най-малко на някое от следните условия:1. По отношение на корпоративните юридически лица и други правни образувания действителен собственик е лицето, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.

Видно от декларацията, както и от вписването в търговския регистър, „С.Т.“АД е публично дружество. По отношение на тази категория правни субекти е предвиден специален ред за разкриване на участие в публично дружество(Р-л І, гл.1 ЗППЦК).

След като капитала на дружеството  принадлежи на “С. “ ЕООД, чиито едноличен собственик на капитала е „С.Т.“АД -  публично дружество чл.110 ЗППЦК, което непряко контролира заявителя, то действителния собственик  се разкрива по реда на специалния закон. Следователно заявителят не следва да посочва физически лица – действителни собственици, а е длъжен да отрази юридическото лице(в случая), публично дружество упражняващо контрол(така Р №2596/26.11.2019 г. по т.д.№3547/2019 г. на САС).

Подари несъвпадане на изводите на настоящата инстанция с тези на АВ отказът следва да се отмени и да се укаже извършване на вписване.

         Воден от горното, Софийски градски съд

 

                                               Р   Е    Ш    И   :

 

         ОТМЕНЯ ОТКАЗ отказ на АВ № 20190531094439/19.09.2019 г., като указва да се извърши вписване по Заявление № 20190531094439/31.05.2019 г.

Решението не подлежи  на обжалване.

        

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: